Pár másodperces vizsgálat mutatja, hogy rosszindulatú-e a daganat - Életet menthet

Az aspirációs citológia nagyon fontos diagnosztikai eljárás, mely során fel lehet deríteni, hogy jó-, vagy rosszindulatú-e a daganat.

Aspirációs citológia menete
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az aspirációs citológia egy minimálisan invazív diagnosztikai módszer, melyet elsősorban a rosszindulatú daganat esélyének fennállásakor alkalmaznak. A módszerrel kapcsolatban több kérdés is felmerülhet a pácienseknél.

A kérdésekre a válaszokat dr. Szavcsur Péter, az Ultrahangközpont radiológusa adta meg.

Az aspirációs citológia menete

- Az aspirációs citológia, azaz vékonytű-biopszia egy olyan eljárás, mely során egy igen vékony tű segítségével mintát vesznek egy csomóból, gyanús képletből, és ezt mikroszkóp alatt a citopatológus megvizsgálja. A vizsgálatot mi ultrahangvezérléssel végezzük, hogy a tűt a legoptimálisabb helyre lehessen bevezetni. A módszer gyors, összességében 15-30 percig tart, de maga a mintavétel csak pár másodpercet vesz igénybe, és a test legtöbb részén alkalmazható - mondja a radiológus.

GettyImages-1471803735

Mikor van szükség aspirációs citológiára?

Aspirációs citológia elvégzése leggyakrabban a következő esetekben indokolt: csomó az emlőben, gyanús pajzsmirigygöbök, megduzzadt nyálmirigyek, nyirokcsomó-megnagyobbodás, bőr alatt kitapintható csomók. Összességében minden olyan esetben indokolt a vizsgálat, ha a diagnózis bizonytalan, vagy amikor felmerül a rosszindulatú daganat esélye, ám ultrahanggal nem lehet egyértelmű diagnózist felállítani, akkor mintavételre van szükség.

Fájdalmas a vizsgálat?

Sokan azért ódzkodnak az aspirációs citológiától, mert úgy gondolják, igen fájdalmas módszerről van szó. Pedig maximum kellemetlen, hiszen a vizsgálathoz használt tű vékony, ami vékonyabb, mint a vérvételhez használt tű, így bódítás/injekciós érzéstelenítés sem kell hozzá. Sőt, egy injekciós érzéstelenítés kellemetlenebb, mint maga a beavatkozás!

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Kideríthető-e aspirációs citológiával az, hogy jó-, vagy rosszindulatú a képlet?

- Az aspirációs citológiának igen nagy szerepe van a jó- és rosszindulatú daganatok differenciál diagnosztikájában. Sok esetben már ekkor ki lehet zárni a malignus, azaz a rosszindulatú elváltozás esélyét, ám előfordulhat, hogy egyéb vizsgálatokra is szükség van a biztos és pontos diagnózis felállításához, például vastagtű-biopszia, melyet már helyi érzéstelenítésben végzünk, és kis henger szövetet kapunk, melyből pontosabb szövettani diagnózist tudunk felállítani - mondja dr. Szavcsur Péter.

A vizsgálatot tapasztalt, hozzáértő orvos végezze, hiszen fontos, hogy a mintavétel a megfelelő helyről történjen, és elegendő mennyiségű mintát kapjunk.

Milyen mellékhatásai lehetnek?

- Az aspirációs citológia, mivel csak minimálisan invazív módszer, ezért komolyabb mellékhatásokat nem okoz. Nagyon ritka, hogy a mintavétel után szövődmény alakuljon ki, az eljárás után nincs szükség komolyabb gyógyulási időre.

GettyImages-151040056

- Az orvos sebtapasszal zárja a szúrás helyét, majd a páciens haza is mehet, és folytathatja mindennapi tevékenységét. Ami előfordulhat, az pár napig az adott területen érezhető kisebb fájdalom, kisebb véraláfutás, vérzés. Ritka esetekben fertőzés vagy vérzés léphet fel. Amennyiben láza van, a vérzés nagymértékű és folyamatos, a duzzanat/fájdalom nem szűnik, úgy mindenképp értesítse orvosát - mondja dr. Szavcsur Péter.

Olvass tovább: ilyen tünetekkel is jelentkezhet a mellrák

Illusztrációk segítségével mutatjuk, hogy melyek azok a jelek, amelyekkel mindenképp orvoshoz kell fordulni.

Ilyen tünetekkel is jelentkezhet a mellrák: nem csak a csomókra és a foltokra kell odafigyelni

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük