A legjobb házi gyógymódok az aranyér kezelésére: jócskán csökkenthetők velük a panaszok
Az aranyér okozta kellemetlenségeket otthon is mérsékelni lehet.
Az aranyér nagyon gyakori elváltozásnak számít, amit az emberek jelentős része már fiatalon, harmincéves kor környékén megtapasztalhat.
Az aranyeres panaszok kifejezetten kellemetlenek lehetnek, jelentősen megnehezíthetik a mindennapokat. A tünetek enyhítésére számos otthon is alkalmazható, természetes gyógymód létezik.
A kezeletlen aranyér szövődményekkel járhat
A modern életvitel, az ülő munkavégzés, a rostszegény táplálkozás mind fokozzák az aranyér kialakulásának kockázatát. Genetikai hajlam, kötőszövetes gyengeség, a székelést kísérő erőlködés, valamint a hasűri nyomás fokozódásával járó állapotok, például a terhesség vagy az elhízás is hajlamosító tényezők lehetnek. Az aranyeres csomónak nevezett vénatágulat létrejöhet a végbélnyílás körül, valamint a végbél alsó szakaszában, az érintettek duzzanatot, csomót tapinthatnak az ánusz mentén, fájdalmas székletürítést, viszketést tapasztalhatnak, illetve vért láthatnak a székletben vagy a WC-papíron.
A szimptómák az aranyér kialakulásának helyétől, illetve a stádiumától függenek. Amennyiben valaki hasonló jelenségeket tapasztal, fontos, hogy felkeressen egy gasztroenterológus szakembert, mivel a kezeletlen aranyér komoly szövődményekkel, vérszegénységgel, trombózissal járhat, el is fertőződhet. A tünetek csillapítására otthoni gyógymódokat is ki lehet próbálni, ezek átmeneti enyhülést hozhatnak, azonban nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot és kezelést.
Meleg fürdő keserűsóval
A keserűsót, azaz a magnézium-szulfátot már régóta használják a legkülönfélébb problémákra, például székrekedésre, gyulladáscsökkentésre. Drogériákban, webáruházakban sokfelé kapható. A meleg vizes fürdő keserűsóval kiegészítve segíthet a fájdalomcsillapításban. Fontos, hogy a víz ne forró, épp csak kellemesen meleg legyen, illetve hogy a lavórt, az erre a célra vásárolt speciális edényt vagy a kádat kitisztítsák a fürdő előtt.
Egy liter vízhez körülbelül egy evőkanál sót szoktak ajánlani, a kezelés időtartama pedig 15-20 perc, ezalatt előfordulhat, hogy további meleg víz hozzáadása indokolt. A fürdő után alapos, ám kíméletes törlés szükséges.
Varázsdió-készítmények
A varázsdió vagy csodamogyoró (Hamamelis virginiana) növényből készült kenőcsök, kivonatok a bőrre kenve csillapíthatják a viszketést és a fájdalmat. Vattakorongra csepegtetett kivonattal is óvatosan áttörölgethető a problémás terület.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Jegelés, hideg borogatás
A jegelés vagy hideg borogatás átmeneti megkönnyebbülést hozhat, segíthet a duzzanat csökkentésében. Fontos, hogy a jeget mindig be kell csomagolni a használat előtt, nem érintkezhet közvetlenül a bőrfelülettel. Körülbelül negyedórányi hűtés ajánlott.
Nedves törlőkendő
A száraz toalettpapírral történő dörzsölés tovább fokozhatja a terület irritációját. Nedves törlőkendővel kíméletesebben tisztítható meg a terület, a legjobb az illatanyagoktól, alkoholtól mentes változat. A törlőkendőt át lehet itatni varázsdió- vagy aloe vera kivonattal. Vízsugaras öblítés, bidé használata is javasolt.
Az erőlködés elkerülése kulcsfontosságú, a szakemberek inkább gyakrabb, de semmiképp sem préselő jellegű székletürítést javasolnak. Ez azt is jelenti, hogy a betegeknek fontos, hogy el tudjanak menni a mosdóba, amikor késztetést éreznek rá. A testmozgás, valamint a rostdús táplálkozás és a megfelelő folyadékbevitel segít a székrekedés kivédésében, mindezek mellett pedig kényelmes, nem szűk viselet hordása ajánlott. Amennyiben kellemetlen az ülés, speciális kialakítású párna is segíthet.
Aranyér ellen a legjobbak: 9 gyógynövény, ami segít a kínzó panaszokon
A betegek sokszor nem szívesen fordulnak orvoshoz panaszaikkal, pedig a kezeletlen betegségnek súlyos szövődményei is lehetnek, így gyulladás vagy erős fájdalommal, lázzal járó aranyeres krízis léphet fel. Átmenetileg azonban segítséget jelenthetnek a gyógynövényes készítmények is.
(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- emésztés
- gyomorfekély