Az emberi test pontos működési mechanizmusai ma, a modern eszközök és eljárások korában sem teljesen ismertek. Bár azt hihetnénk, hogy a kutatók már a legapróbb részleteivel is tisztában vannak, mégis tud meglepetéseket okozni még nekik is. Bonyolultságát, összetettségét jól mutatja, hogy nem is olyan régen, 2020 októberében egy mindaddig beazonosítatlan nyálmirigyet fedeztek fel az orrgaratban.
Könnyen el lehet képzelni, hogy évszázadokkal korábban, amikor korántsem állt rendelkezésre ennyi információ az emberi testről, milyen szenzációnak számított, ha valaki bepillanthatott a felszín alá, a szervek, erek és idegek sűrű, kusza, varázslatos birodalmába. Nem csoda tehát, hogy a 16. század végétől az európai városokban sorra alakuló, nyilvános boncolásoknak helyet adó anatómiai teátrumok különös népszerűségnek örvendtek.
A halandóság templomai
Az anatómiai teátrumokat találóan a halandóság templomainak is nevezték. Ezeken a helyszíneken minden az emberi test megismerését szolgálta, és bár a demonstrációk az egyetemi oktatást egészítették ki, a nézők nem csak a hallgatók soraiból kerültek ki.

A Padovai Egyetem anatómiai teátrumát 1594-ben építették, így az tekinthető az első ilyen, állandó létesítménynek a világon. Az itáliai városban a 13. századból már származik boncolásról készült feljegyzés, és Páduai Szent Antal legendájában is meglehetős alapossággal írtak le egy szívet. A Padovai Egyetem anatómiai színházának létrehozása döntő jelentőségű mozzanat az anatómia tudományában.
Fotó: <b><a id="hyperlink_aad231f4b93ba7e57de00232b4b010bf" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Th%C3%A9%C3%A2tre-anatomique-Padoue.JPG" target="_blank">Wikipédia/Közkincs, Kalibos</a></b>

A padovai teátrumot 1595-ben avatta fel a tervezésében is részt vevő sebész, Girolamo Fabrici d'Acquapendente, más néven Hieronymus Fabricius, aki az orvostudományban az embriológia atyjaként is ismert. A tudós az anatómia oktatásában a gyakorlati megközelítés fontosságát hirdette. A következő században sorra épülő teátrumok a padovai példára vezethetők vissza.
Fotó: Getty Images Hungary

A Leideni Egyetem anatómiai teátruma szintén az elsők között volt, egyes források 1594-re, mások 1596-ra teszik az építését. Telente az egyetem professzorai belépőjeggyel látogatható nyilvános boncolásokat végeztek itt, nyaranta pedig, amikor nem volt oktatás, különös múzeummá alakult a hely, múmiákat, állati és emberi csontvázakat, régiségeket is kiállítottak, ami messze földről vonzotta a turistákat.
Fotó: Getty Images Hungary

Bologna az első európai egyetemről is ismert. A város egyik legfontosabb épülete az Archiginnasio, ami korábban otthont adott az 1088-as alapítású intézménynek. Ma könyvtár, illetve az anatómiai teátrum található benne. Utóbbi az 1630-as években épült, lecserélve egy máshol lévő, kisebb változatot, ami az 1500-as évek végén készült.
Fotó: Getty Images Hungary

A 17. századra az orvostanhallgatók oktatásának szerves részét képezte az anatómiai teátrum. Az amfiteátrumhoz hasonlóan kialakított helyiség közepén a boncasztal kapott helyet, amelyet a magasan ülő érdeklődők, tanulók, kíváncsiskodó városlakók is jól láttak. Uppsalában a Gustavianum tetején álló kupolában hozták létre a „halandóság templomát”.
Fotó: Getty Images Hungary;<b><a id="hyperlink_dd46885b6e3f8e91b24c867b08223010" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anatomiska_teatern_Gustavianum.jpg" target="_blank">Wikipédia/Sandralinneaj</a></b>

Az anatómiai teátrumokban általában a bíróság által halálbüntetésre ítélt gaztevők testét boncolták fel az akasztást követően, méghozzá a téli hónapokban, mivel nem tudták tartósítani a holttesteket. Az illusztráció a Cambridge-i Egyetem terméről készült 1815-ben.
Fotó: Getty Images Hungary

A boncolások szenzációszámba mentek, óriási nézősereget vonzottak még úgy is, hogy többnyire fizetősek voltak. A teátrumokban gyakran csontvázat is kihelyeztek, nemcsak oktatási célból, hanem memento moriként is, a mulandóság demonstrálására.
Fotó: Getty Images Hungary

Rembrandt Dr. Tulp anatómiája a világ egyik leghíresebb festménye, amely egy 17. századi anatómia-előadást, nyilvános boncolást ábrázol, amit dr. Nicolaes Tulp, Amszterdam anatómusa tartott. A feltételezések szerint egy 41 éves, fegyveres rablásért elítélt, majd felakasztott férfi holttestét állják körül az orvosok, akik fizettek is azért, hogy megörökítsék őket.
Fotó: Phas / Getty Images Hungary

A Dr. Tulp anatómiáját az amszterdami sebészek céhe rendelte meg a holland aranykor neves mesterétől. A kép jobb alsó sarkában egy könyv látható, feltehetően Vesalius De humani corporis fabrica című 1543-as műve, a reneszánsz első, gazdagon illusztrált, az emberi testről szóló átfogó értekezése. A kiadvány Leonardo da Vinci úttörő munkásságára támaszkodott.
Fotó: Getty Images Hungary

Az itáliai reneszánsz alkotói a korábbinál jóval behatóbban kívánták megismerni az emberi testet, ugyanakkor korlátozottak voltak a boncolási lehetőségeik. Leonardo da Vinci és Michelangelo a terület megújítóinak számítanak. Da Vinci valószínűleg egy fiatal anatómusprofesszor segítségével készítette részletes metszeteit (kettő közülük a képen látható), aki a paviai és a padovai egyetemen is tanított.
Fotó: Getty Images Hungary
Prémium vitaminok szerves forrásából
Fedezd fel a BioTechUSA új, prémium étrendkiegészítőit, melyeket a természet által inspirált hatóanyagok gondos válogatásával alkottunk meg a szervezetünk optimális működésének támogatására. A funkcionális termékek tökéletesen kiegészítik egymást, így teljeskörű megoldást nyújtanak a legmagasabb szintű napi rutinhoz.
Promóció
(Borító- és ajánlókép forrása: Getty Images Hungary.)