Duzzanatot és nehézlégzést is okozhat a hajfestés: íme, az erősen allergizáló összetevők listája
A hajfesték-allergia súlyos következményekkel járhat.
Viszkető, égő érzés, vörös kiütések és hajhullás - a hajfesték összetevőire bármikor kialakulhat allergia. Az is előfordul, hogy az éveken keresztül használt hajfesték vagy dauervíz ismételt alkalmazása okoz tüneteket.
Dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy korábban a legtöbb panaszt a hajfestékek többségében megtalálható, főként szőkítésre használt ammónia és peroxid keveréke okozta.
Allergiát okozó összetevők
Az ammónium-perszulfát gyakran égő, viszkető érzést, súlyos esetekben légzési nehézségeket, arcduzzanatot is okozott, emiatt a gyártó cégek egyre inkább törekednek ammóniamentes hajfestékek előállítására. A probléma ezzel nem oldódott meg, mert ma jellemzően a PPD és PTD okozza a legtöbb allergiás panaszt.
A hajfestékek leggyakoribb, allergiát okozó összetevői jelenleg az anylaminok - PPD, PTD -, az ammónia, a p-aminophenol, az m-aminophenol és a resorcinol. Az anylaminok közé tartozó PPD-t és PTD-t gyakran használják a színtartósság elérésére. Fontos tudni, hogy a fekete henna is tartalmaz PPD-t a természetes, vörös festékanyagon kívül, ami a henna sötét színét adja.
Ammóniumsókat a hajfestékeken kívül a dauervizek is tartalmazhatnak, ezen kívül a thioglycolsav összetevő is kiválthat allergiás tüneteket. Az aminophenolok gyakori allergizáló összetevői hajfestékeknek, színezőknek, színező samponoknak, emellett PPD-vel keresztallergiát is okozhatnak. Amennyiben felmerül a hajfesték-allergia gyanúja, ezen összetevőket is vizsgálni kell.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ki kell vizsgálni, milyen anyag váltotta ki az allergiát
Amennyiben hajfestékek, fodrászati anyagok allergiás tüneteket okoztak, úgy az összetevők vizsgálata az úgynevezett rátevéses bőrpróba, vagyis epicután teszt végzésével történik. A vizsgálatot standardizált anyagokkal végzik. Ezeket az anyagokat a hát bőrére bőrbarát ragtapasz segítségével helyezik fel, majd 48 óra múlva eltávolítják. Az eredmény végső leolvasása három nap múlva történik.
Összetevők nevei és jelentésük
Ha az allergiavizsgálat során kiderült, hogy pontosan melyik összetevő okozza a tüneteket, akkor a jövőben kerülni kell az allergén anyaggal történő érintkezést. A gyakori allergiát okozó összetevők a következő elnevezésekkel is megtalálhatók:
- PPD-paraphenylenediamine,
- PTD-toluene-2,5-diamine,
- ammonium thioglycolate - thioglycolsavat tartalmazó ammóniumsó,
- ammonium persulfate - ammonium-peroxodisulfate - ammóniumsó.
Teendők allergiás tünetek esetén
Mivel a hajfestékek, fodrászati anyagok gyakran súlyos allergiás tüneteket okoznak, mindenképp szakorvoshoz kell fordulni. Az akut tünetek kezelését azok súlyossága határozza meg, antihisztamin és szteroid készítményekkel többségük jól kezelhető.
Az allergia lezajlása után újabb hajfesték kipróbálása nem javasolt, először bőrteszt segítségével meg kell határozni a tünetekért felelős összetevőket. Ezt követően keresni kell olyan hajfestéket, ami a kérdéses összetevőt vagy hasonló, keresztallergiát okozó származékot nem tartalmaz. Ilyenkor is mindig szükséges az új hajfesték kis felületen történő tesztelése hajfestés előtt, de mindenképp kerülni érdemes az olyan termékek használatát, melyek összetevői között ott találhatók az említett anyagok.
Megdöbbentő képeken a női kopaszodás típusai: ezek állhatnak a háttérben
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- hajhullás
- hormonok
Néhány óra alatt megőszült Marie Antoinette: valóban létezik a jelenség?
- pajzsmirigy
- hajhullás