A súlyosan zsíros, aknés bőr kezelése és okai
Ismerd meg az akné típusait és kiváltó okait! Előzd meg, illetve kezeld a problémát, mielőtt maradandó nyomokat hagyna bőrödön!
Ha a bőrben található faggyúmirigyek kivezető nyílása eltömődik, a baktériumok elszaporodhatnak, a bőr begyullad, és kialakul az akné. Ennek a bőrproblémának fokozottabb jelenléte kamaszkorban figyelhető meg. A hormonális változások hatására azonban a későbbi életkorokban is kialakulhat.
Az akné leggyakrabban a test faggyúmirigyekben gazdag területein jelentkezik – például a homlokon, orrcimpákon és az állon. Télen a bőr öntisztulása csökken, így a tünetek fokozódnak, a nyári napfény azonban jótékony hatással van a bőrre – ilyenkor általában kevesebb aknés elváltozás keletkezik a bőrödön.
Felületes és mély típus
Az akné alapvetően kétféle típusba sorolható: a felületes – fehér –, illetve a mélyebb – fekete. A felszínes típusra kevésbé jellemző, hogy hegek maradnak utána, az akné másik fajtája esetében azonban előfordul, hogy begyullad, a gennyes elváltozások pedig maradandó nyomokat hagyhatnak a bőrön. Szélsőséges esetben előfordulhat, hogy a fokozott faggyútermelés során ciszta alakul ki. Ha ez megreped, és tartalma a szövetek közé kerül, akár tályogképződéssel is járhat az akné.
Betegségek a háttérben
Hormonális változás
A kamaszkorban a fiúknál a herékben, lányok esetében pedig a petefészekben, illetve e mellékvesében termelődő androgén hormonoknak köszönhetően fokozódik a mirigyek aktivitása, valamint a faggyútermelés. A kamaszkort követően is előfordulhat, hogy valamilyen hormonális változás áll az aknés tünetek hátterében, ez a helyzet azonban már nem feltétlenül természetes. Ilyen esetekben az akné utalhat akár pajzsmirigy-problémákra is.
Ételallergia vagy gombás fertőzés
Kamaszként bizonyára hallottad, hogy a sok csokoládéfogyasztás negatív hatással van bőrödre. Az újabb kutatások során azonban a tudósok arra a megállapításra jutottak, hogy az akné kialakulása kizárólag abban az esetben hozható összefüggésbe a csokoládéfogyasztással, ha ételallergiáról vagy gombás fertőzésről van szó.
Tévhitek az aknéról
Terhesség
Leendő anyukákat gyakran riogatnak azzal, hogy a terhesség alatt bőrükön számtalan akné jelenik majd meg. Bár a terhességgel járó hormonális változások megmutatkozhatnak a bőrön, a tünetek változóak lehetnek. Egyes kismamáknak zsírosabb, míg másoknak szárazabb lesz a bőre. Még az is előfordulhat, hogy a terhesség alatt a már korábban meglévő bőrproblémák javulásnak indulnak.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fertőtlenítő szappanok
A baktériumok elleni harcnak egyik fő alappillére az antibakteriális hatású szappanok alkalmazása. Nem tanácsos azonban fertőtlenítő hatású szappant használnod. Ezek a termékek ugyanis befolyásolják a bőr baktériumflóráját, ennek következtében pedig megváltozhat annak természetes védekezőképessége.
Előzd meg az aknét!
- Soha ne hagyd magadon a sminket lefekvés után. Az alapozó, a szemfesték mélyen beivódhat bőrödbe az éjszaka során, kedvezve ezzel az akné kialakulásának.
- Bár a megfelelő arcápolás elengedhetetlen része az akné elleni küzdelemnek, ezt sem szabad túlzásba vinni. Ha ugyanis napjában többször mosol arcot, a faggyúmirigyeket még több zsír termelésére készteted.
- Fogyassz sok A-vitamin-tartalmú zöldséget, gyümölcsöt. A sárgarépa, a spenót, a sütőtök, illetve a kajszibarack egyaránt gazdag A-vitamin forrás.
A kezelésről
A felületes típus kezelése többnyire antibiotikum és A-vitamin külsőleges alkalmazásával történik. Továbbá jótékony hatással lehet a gyógyulásra a kvarclámpa használata is - szárító hatásának köszönhetően ugyanis csökkenti a bőrproblémákat. Ezenkívül a mély akné kezelése során rendkívül fontos a hegképződés csökkentése. Ebben az esetben az antibiotikumok és az A-vitamin-tartalmú készítményeket többnyire tabletta formájában alkalmazzák.
Feltétlenül fordulj orvoshoz, ha:
- súlyos, tested több területére is kiterjedő akné jelenik meg bőrödön,
- a bőrprobléma lázzal és ízületi fájdalmakkal együtt jelentkezik,
- arra gyanakszol, az akné egy általad szedett gyógyszer mellékhatásaként jelentkezett.
OLVASD EL EZT IS!
- gyógynövény
- grépfrút
A 4 legjobb természetes immunerősítő az influenzaszezonra
- tanulás
- táplálkozás