A pánikbetegség tünetei és természetes kezelése
A gyógyszeres kezelés és a pszichoterápia mellett egyes természetes gyógymódok is sokat segíthetnek.
Időről időre mindenkinek vannak szorongásos érzései, ez azonban egyeseknél súlyos pszichés betegséggé válhat. A pánikbetegség meglepően gyakori egészségügyi probléma: a népesség mintegy 10%-a legalább egyszer átesett ilyen rohamon, illetve szembekerült ezzel a problémával élete során.
A pszichoterápia és a gyógyszeres kezelés mellett bizonyos ásványi anyagok és a gyógynövények is segíthetnek a betegség leküzdésében.
Mi is az a pánikbetegség?
A szorongás vagy nyugtalanság teljesen természetes reakció, ha valamilyen veszélyessé váló helyzetbe kerülsz. A veszélyt érzékelve a testben olyan hormonok termelődnek, melyek a szervezetet felkészítik a védekezésre. Az izmok megfeszülnek, a légzés és a szívverés szaporábbá válik.
Ha ez a vészreakció minden nyilvánvaló veszély nélkül létrejön, pánikbetegségről beszélünk. A betegség hosszútávon kimerültséget és a koncentrálóképesség gyengülését vonja maga után, emellett fejfájást, emésztési problémákat és vérnyomás-emelkedést okoz. Ez a neurózistípus olyan hirtelen és váratlanul jelentkező súlyos tüneteket produkál, hogy akár a szívinfarktus gyanúja is felmerülhet.
Gyakori tünetek
- Alvászavar.
- Szédülés, szájszárazság.
- Erős félelem, depresszió.
- Szívdobogásérzés, szapora légzés.
- Szokatlan izzadás, hidegrázás, hőhullámok.
- Anginás roham - melyet mellkasi fájdalom jelez.
Mi okozza?
A tudósok azt gondolják, hogy a pánikbeteg emberek idegrendszere a stresszre túlzott reakcióval válaszol, és nyugalmi állapotába a normálisnál hosszabb idő alatt tér vissza. A pszichés probléma kialakulhat valamilyen felkavaró élmény nyomán - baleset, válás vagy halál -, de esetenként semmilyen azonosítható kiváltó ok nem áll mögötte.
A pánikbetegek egészséges anyagcseréje is megváltozhat. Tudományos vizsgálatok azt mutatják, hogy a pánikbetegségben szenvedők vérében az átlagosnál magasabb a tejsav szintje - ez az az anyagcseretermék, mely az izmokban az oxigén hiányában történő cukorlebontáskor jön létre. Más kutatók szerint a betegség a túlzott stresszhormontermelés következménye.
A táplálékkiegészítők hatása
Fontos, hogy a szorongásos tünetekre, illetve a pánikbetegségre szedett gyógyszereket ne cseréld le gyógynövényekre vagy természetes kiegészítőkre.
Továbbá tájékoztasd az orvosodat róla, hogy milyen kiegészítő gyógymódokat alkalmazol. A gyógynövényeket elsősorban natúrboltokban vásárolhatod meg.
Vitaminok és ásványi anyagok
A pánikbetegséggel küzdő embereknek kalciumot - napi kétszer 500 mg-ot -, magnéziumot - napi kétszer 250 mg-ot - és B-vitamint tartalmazó, összetett készítményeket is ajánlanak a szakértők. Ez utóbbiból érdemes a B-vitamin-komplexet választanod - mely az összes fontosabb B-vitamint tartalmazza -, és fogyassz belőle minden reggel egy tablettát. Ezek a tápanyagok fontosak az idegrendszer egészséges működéséhez, különösen ahhoz szükségesek, hogy az agy elegendő ingerületátvivő anyagot állítson elő.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mámorborskivonat
Bizonyos esetekben a receptre kapható gyógyszerek mellett igen hasznosak a gyógynövénykészítmények, melyek nem váltanak ki függőséget, és nem okoznak mellékhatásokat. Több vizsgálat szerint a mámorbors - más néven káva - kivonatának hatékonysága vetekszik a receptre kapható gyógyszerekével. Enyhíti a szorongásos tüneteket: az idegességet, a szédülést és az erős szívdobogást. Napi két-három alkalommal vegyél be 250 mg kivonatot.
Macskagyökér és orbáncfű
Az orvosi macskagyökér altató hatású kivonata kis dózisban nyugtató hatást fejt ki. Akkor érdemes kipróbálnod, ha a mámorbors kivonata nem használ.
Alvásproblémák esetében még akkor is érdemes egyszeri éjszakai adag macskagyökeret - 250-500 mg - bevenned, ha napközben mámorborskivonatot szedsz. Az orbáncfű akkor lehet hasznos, ha a szorongás érzetéhez depresszió is társul. Ez utóbbi hatására egy hónapot is várnod kell, a többi kiegészítő azonnal hat. Fogyassz belőle naponta háromszor 300 mg kivonatot.
Mit tehetsz még?
- Hagyj fel a koffein-, alkohol- és túlzott cukorfogyasztással - ezek mindegyike fokozhatja a tüneteket.
- Tornázz mindennap! A mozgás elősegíti a tejsav lebontását, hatására jó közérzetet biztosító vegyületek - endorfinok - szabadulnak fel a szervezetben, és nő a szervezet oxigénfogyasztása.
- Járj társaságba, oszd meg másokkal is problémádat!
Cikkünk a Reader's Digest Vitaminok, gyógynövények, ásványi anyagok című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- pánikbetegség
- pszichoszomatikus
A pánikbetegség 6 jellemző tünete
- betegség
- depresszió
A szorongás tünetei és 3 veszélyes következménye
- menstruáció
- női egészség