7 bevált, házi gyógymód leégés ellen

Néhány házi gyógymód pillanatok alatt enyhítheti a leégés kellemetlen és fájdalmas tüneteit. Ismerd meg a leghatékonyabb praktikákat!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nyári melegben nem tudsz ellenállni a csábító, strandolással és napozással járó örömöknek? Érdemes vigyáznod, mert a bőr még akkor is leéghet, ha védekezel a nap káros sugarai ellen.

Leégtél?

A leégés tulajdonképpen a bőr külső rétegeinek - a felhámnak és az irhának - a kivörösödése és begyulladása a túlzott mértékű napfény hatására. Megkülönböztetünk enyhe, némi bőrpírral járó, valamint közepes, apró hólyagok formájában jelentkező leégést. Súlyos leégéskor a bőr sötét liláspirossá válik, és a fájdalmas tüneteket hidegrázás és láz is súlyosbítja.

A kellemetlen szimptómák fokozatosan fejlődnek ki, és gyakran csak 24 órával a napozás után válnak véglegessé. Ha nem szeretnél leégni, akkor mész biztosra, ha minden lehetséges módon megpróbálod elkerülni azt. Ezt a tanácsot már csak azért is érdemes megfogadni, mert a gyakori leégés a bőr idő előtti elöregedését okozza, és növeli a bőrrák későbbi kialakulásának kockázatát.

Mi okozza?

Az, hogy milyen időtartamú napozás, illetve napon tartózkodás okoz leégést, a bőr pigmentáltságától, földrajzi tényezőktől, az év- és napszaktól, valamint az időjárási körülményektől függ. A szervezet természetes védettségét a leégés ellen a nap ibolyántúli, vagyis UV-sugarait elnyelő bőrfestékanyag, a melanin biztosítja. A szőke hajú, világos szeműek bőrében kevesebb a melanin, mint a sötétebb bőrűekében, így hajlamosabbak a leégésre. Némelyik antibiotikum és gyógyszer mellékhatásaként ugyancsak fokozott fényérzékenység jelentkezik, azaz a bőr fogékony lesz a nap UV-sugaraira.
A különböző házi gyógymódokkal sajnos nem előzheted meg a leégést, de utólagos alkalmazásukkal - a bőrre kenve vagy szájon át szedve - enyhítik a kellemetlen tüneteket, és mérséklik a bőrkárosodást.

Csodatévő kamilla és aloe vera

Enyhe leégéskor hűvös fürdővizedhez tegyél 10-10 csepp kamilla-, illetve levendulaolajat. A hatás biztosan nem marad el, ha legalább fél órát töltesz a hűsítő vízben. Bőröd így biztosan megnyugszik, hidratálódik majd. Segíthet, ha olajak helyett a langyos fürdővízben feloldasz egy csésze szódabikarbónát.

Csodás hatású, fiatalító arcpakolások

Nézegess képeket!

Elolvasom

Súlyosabb leégéskor készíts helyileg alkalmazandó szert. Valamilyen, a bőröd gyógyulása szempontjából semleges olajhoz - például 15-20 ml mandulaolajhoz - adj néhány csepp kamilla- vagy levendulaolajat. Az eleggyel naponta kétszer gyengéden kend be az érintett bőrfelületet. A bioboltokban is beszerezhető aloe vera gél és a kamilla- vagy körömvirágkrém ugyancsak enyhíti a leégés tüneteit, és elősegíti a sejtek regenerálódását.

Hideg tej és hűtött teafilter

A leégés okozta kínzó fájdalmat enyhítheted, ha flanel- vagy pamuttörülközőt vagy -inget, illetve gézpólyát hideg tejbe áztatsz, és óvatosan az érintett bőrfelületre helyezed. A kifőzött, filteres teászacskókat lehűtve is használhatod erre a célra: a teában lévő csersavak ugyanis hatékonyan enyhíthetik a bőrfájdalmat.

Tipp
Erős leégés esetén próbálkozhatsz még halolajokkal vagy lenmagolajjal is, mely bőségesen tartalmaz gyulladásgátló és bőrregeneráló hatású zsírsavakat.

Súlyos égésekre C- és E-vitamin

Mivel a napozás hatására szabadgyökök szabadulnak fel, melyek károsítják a bőrt, jótékony hatásúak lehetnek az antioxidáns C- és E-vitamint tartalmazó, belsőleg alkalmazandó készítmények is. Ezeket szükség esetén akár hosszabb ideig is szedheted. Súlyos égéseknél nagyon jót tesz az E-vitamin-krém, mely elősegíti a bőr gyógyulását, és megelőzi a hegesedést.

Csináld magad!

Az E-vitamin-krémet magad is elkészítheted. Bonts fel egy E-vitamin-kapszulát, és a benne lévő olajat csepegtesd egy evőkanálnyi hidratálókrémhez. Keverd jól össze, majd szükség szerint kend az érintett bőrfelületre.

További óvintézkedések

A leégés megelőzése érdekében használj legalább 15-ös faktorú napozókrémet vagy naptejet. Nyáron, délelőtt tíz és délután három óra között lehetőleg ne menj a napra. Ha mégis így tennél, akkor viselj megfelelő védőruházatot, széles karimájú kalapot, esetleg használj napernyőt.

Cikkünk a Reader's Digest Vitaminok, gyógynövények, ásványi anyagok című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük