3 egészségesnek hitt táplálék, ami valójában káros
Gondolnád, hogy a halrudacska és a gyümölcsjoghurt nem is annyira egészséges?
Tisztában vagy vele, hogy a helyes táplálkozás nélkülözhetetlen egészséged megőrzéséhez. Talán teszel is azért, hogy minél több veszélyes élelmiszert kiiktass az étrendedből. De a mi a helyzet azokkal a táplálékokkal, melyeket egészségesnek gondolsz, ám valójában ártalmasak?
Halak rúd formájában
A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége heti minimum egy alkalommal 15 dkg hal fogyasztását ajánlja. Ha táplálkozási szempontból a magyar átlaghoz tartozol, valószínűleg nyolcad annyi halat fogyasztasz, mint amennyit kellene.
Pedig a zsíros húsú halak ásványi anyagokban és vitaminokban is bővelkednek, ráadásul a tengeri halak - lazac, szardínia, makréla, hering, tonhal - az omega-3 zsírsavak biztos forrásai.
A halrudacskák a családi ebédek kedvelt kiegészítői. Nemcsak könnyű elkészíteni, de ízletes is, és - azt hiszed - egészséges. Érdemes azonban alaposabban áttanulmányoznod a termék dobozát. A halrudacskák többsége nem halfiléből, sokkal inkább halreszelékből áll, valamint gyakran mesterséges anyagokat is rejtenek magukban.
Fogyassz igazi halat!
Vásárolj inkább a hentesnél halfilét, esetleg makrélát, szardíniát vagy tonhalat - ezek ugyanis szinte szálkamentesek. Mivel a hal szerkezetéből adódóan viszonylag gyorsan elkészül, nem telik túl sok időbe az sütés vagy a főzés.
Gyümölcslé, nektárok és ital
A napi ajánlott folyadékbevitel körülbelül két liter. Ezt célszerű szénsavmentes ásványvíz formájában fogyasztanod, de ha kedveled a gyümölcsleveket, nem kevés vitamint is bevihetsz vele a szervezetedbe. Cseppet sem mindegy azonban, pontosan mit fogyasztasz - figyelj a pontos megnevezésre.
Gyümölcslé
Ha nemcsak jóízű, de egészséges italt fogyasztanál, ragaszkodj a gyümölcslé megnevezéshez, illetve a 100%-os termékekhez. Ezek a készítmények csupán gyümölcslevet, gyümölcssűrítményt és gyümölcsöt tartalmaznak. Ha a termékben hozzáadott cukor is van, már nem írhatják rá a gyártók, hogy 100%-os.
Mit mond a dietetikus?
Nézd meg dietetikus szakértőnkkel készített videónkat, és tudj meg még többet az egészséges táplálkozásról!
Gyümölcsnektár
A gyümölcsleveket követik a nektárok, melyek 25-40%-os gyümölcs-, gyümölcslé- vagy gyümölcsvelő-tartalommal bírnak. Ezekben azonban már cukor, étkezési sav, aroma, színezőanyag és állományjavító is van.
Gyümölcsital
Ha a terméken a gyümölcsital megnevezés áll, viszonylag kevés gyümölcsöt használtak a gyártók az elkészítés során. Az ebbe a kategóriába tartozó készítmények mindössze 12-25% gyümölcsöt tartalmaznak. Továbbá színezékek, aromák, étkezési savak, tartósítószer, cukor vagy édesítőszer is kerülnek az italba.
Joghurtok gyümölccsel
A joghurtok - különösen a probiotikumot tartalmazók - javítják a bélflóra egyensúlyát, kalcium- és vitamintartalmuknak köszönhetően is támogatják az immunrendszeredet. Ám csakúgy, mint a halrudacskák és a gyümölcslevek esetében, itt sem mindegy, pontosan milyen terméket fogyasztasz. A gyümölcsjoghurtok például legtöbbször nem egészséges gyümölcsből készülnek, hanem a gyártás során cukrozott, pépes anyagot használnak. Érdemes tehát kicsit körültekintőbben válogatnod.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Csináld magad!
Ha túlságosan szereted a gyümölcsjoghurtot ahhoz, hogy lemondj róla, készítsd el magad. Vásárolj natúr joghurtot, és tegyél hozzá otthon gyümölcsöt. Még jobb, ha bioterméket választasz: keresd a csomagoláson a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. nevét és kódszámát.
OLVASD EL EZT IS!
- táplálkozás
- megelőzés
5 hatalmas tévhit a helyes táplálkozásról
- egészséges
- terhesség
A 6 legegészségesebb étel, amit muszáj fogyasztanod
- táplálkozás
- a hosszú élet titka