Így előzd meg az antibiotikum-kúra romboló hatásait!
Attól, hogy az orvos antibiotikumot írt fel, még nem muszáj szembesülnöd az összes mellékhatással.
Az antibiotikumok olyan gyógyszerkészítmények, melyek a bakteriális fertőzések ellen hatnak. Használatuknak köszönhetően azonban nem csupán a káros baktériumok pusztulnak el a testben, hanem a szervezet számára hasznosak is. Emiatt sokan félnek az antibiotikum-kúrától, a gyógyszer szedését, ha csak lehet, elkerülik. Pedig kellő körültekintéssel elkerülhetőek az antibiotikumok káros hatásai.
Az antibiotikumok alkalmazása
Az antibiotikumos kezelést a legtöbben szívesen hanyagolják, illetve sokan idő előtt abbahagyják a gyógyszer szedését. Rendkívül fontos azonban, hogy amennyiben az orvos felírta a gyógyszert, szedd végig.
A kutatások szerint, ha nem szeded be a szükséges adagot, a gyógyszerrel talán többet ártasz, mint használsz. Így ugyanis közvetlenül elősegítheted úgynevezett antibiotikum-rezisztens fajok kialakulását - melyek ellenállnak a gyógyszereknek. Az alábbi kellemetlen mellékhatásokkal valószínűleg szembesülnöd kell a kúra alatt, ám ezek múló problémák. Ráadásul, ha egy kicsit odafigyelsz a táplálkozásodra, enyhítheted őket.
Kellemetlen következmények
- Rossz közérzet.
- Has- és bélgörcs.
- Legyengült szervezet.
- Hasmenés, hányinger.
Az antibiotikum-kúra legfontosabb kiegészítői
Ahhoz, hogy megelőzd az antibiotikumok káros hatásait, fontos, hogy probiotikus baktériumokat jutass a szervezetedbe. A hasznos mikroorganizmusok a vastagbélben fejtik ki hatásukat. A legfontosabbak a tejsavbaktériumok, melyek ismertebb törzsei a Lactobacillus, a Bifidobacterium és a Streptococcus. Ezek segítenek helyreállítani az antibiotikum-kúra által megtépázott bélrendszer egyensúlyát.
A probiotikumok a bélrendszerbe jutva olyan anyagcseretermékeket előállítására képesek, melyek közvetlenül hatnak az immunrendszer működésére. Egy élelmiszer hivatalosan akkor minősül probiotikumosnak, ha grammonként legalább 106 darab probiotikumot tartalmaz. Az alábbi élelmiszerek fogyasztása melegen ajánlott, ha a háziorvosod antibiotikum-kúrát rendelt.
Csak egészségesen!
Annak érdekében, hogy minél kevesebb egészségügyi problémával kelljen szembesülnöd, fontos az egészséges életmód. Ismerd meg ennek legfontosabb szabályait.
Élőflórás kefir, joghurt
A legjobb, ha nem kapszulában, hanem természetes formában juttatod be szervezetedbe a jótékony hatású probiotikumokat. Antibiotikum-kúra esetén fogyassz napi két-három doboz élőflórás joghurtot, kefirt. Amennyiben nincs egészségügyi problémád, bélflórád erősítése érdekében akkor is érdemes napi egy-két adagot fogyasztanod.
Érlelt sajtok, túrókészítmények
Az élőflórás joghurtok és kefirek mellett az érlelt sajtok - edami, camembert, pálpusztai, parmezán - és a túrókészítmények is támogatják a bélflóra egyensúlyát. Nem csupán az úgynevezett T-sejtek számát növelik - melyek alapvető fontosságúak az immunrendszer működése szempontjából -, hanem fokozzák a kórokozók lebontásáért felelős makrofágok aktivitását is.
Savanyú káposzta, kovászos uborka
Az érleléssel előállított élelmiszerek, mint a kovászos uborka vagy a savanyú káposzta ugyancsak kiváló forrásai a porbiotikumoknak. A savanyú káposztában ráadásul még rengeteg C-vitamin is van, így duplán támogatja immunrendszeredet a téli időszakban.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Vény nélkül kapható probiotikus termékek
Amennyiben nem kedveled az probiotikus hatású élelmiszereket, esetleg tejérzékeny vagy, mindenképpen ajánlott a gyógyszertárban probiotikumos termékeket választanod. A patikában kapható kapszula vagy a folyadék nem élő baktériumokat, hanem fagyasztással szárított - vagyis liofilizált -, életképes baktériumokat tartalmaz. Kérj tanácsot gyógyszerészedtől azzal kapcsolatban, hogy pontosan milyen készítményt érdemes szedned.
OLVASD EL EZT IS!
- alkohol
- gyógyszer
4+1 gyógyszer, amire tényleg tilos alkoholt innod
- gyógyszer
- gyógynövény
Ezeket tilos fogyasztani, ha fogamzásgátlót szedsz
- táplálkozás
- stressz