Hamarosan gyógyítható lesz a cukorbetegség?

Ígéretes kutatási eredmények

A Stanford Egyetemen egy új vakcinát teszteltek diabétesz ellen.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hazánkban jelenleg nagyjából hétszázezer diagnosztizált cukorbeteg él, és becslések szerint körülbelül ugyanennyire rúg azoknak a száma, akik még nem tudnak a betegségükről. Ezen kívül további hétszázezer olyan inzulinrezisztenciával küzdő ember él Magyarországon, akinél kellő odafigyelés hiányában idővel kialakul a diabétesz.

Szakértők szerint a következő 20-25 évben a cukorbetegek száma hazánkban és világszerte egyaránt megkétszereződhet.

Mindezek ismeretében jó hír, hogy az első humán klinikai teszteken már bizonyított az a vakcina, amely megoldást jelenthet a cukorbetegség egyes típusa ellen.

A cukorbetegség két típusa

A diabétesznek két fajtája létezik: egyes - inzulinfüggő - és kettes - nem inzulinfüggő - típus. Előbbi esetében egy autoimmun-betegségről van szó: az immunrendszer megtámadja a hasnyálmirigy inzulintermelésért felelős Langerhans-szigeteit.

Ennek következtében a fenti szerv nem képes inzulintermelésre, a táplálkozás során bevitt cukrok nem tudnak beépülni a sejtekbe, és a vérben maradnak. Ez a folyamat szerteágazó tünetekkel hívja fel a figyelmet a betegségre.

A kettes típusú - nem inzulinfüggő - diabétesz esetében egyrészt a szervezet inzulin iránti érzékenysége csökken - inzulinrezisztencia alakul ki.

A cukorbetegség természetes gyógymódjai

Nézegess képeket!

Elolvasom

Másrészt a hasnyálmirigy Langerhans-szigetei úgy próbálják helyrehozni ezt a hibát, hogy túl sok inzulint termelnek. Mindez egészen addig megy, amíg a Langerhans-szigetek béta sejtjei ki nem merülnek, és már nem lesznek képesek az inzulintermelésre. Ebben az esetben a korai felismerés lehet a megfelelő védekezési módszer: ha kiderül, hogy inzulinrezisztenciád van, diétára és rendszeres testmozgásra lesz szükséged. Erről bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben.

Oltás a cukorbetegség ellen

A kaliforniai Stanford Egyetemen végzett kutatások eredménye arra enged következtetni, hogy néhány éven belül elérhető lesz egy új, néhány oltásból álló kezelés, mellyel gyógyítható lesz az egyes típusú cukorbetegség. A dr. Lawrence Steinman és csapata által megalkotott eljárás lényege, hogy DNS-szinten blokkolja a kóros immunreakciót, biztosítva ezzel a megfelelő inzulintermelést.

Az első klinikai kutatások két évet vettek igénybe, és végzésük során 80 embert vizsgáltak. A kutatók arra az eredményre jutottak, hogy az oltást kapó cukorbetegek szervezetében jelentősen visszaesett az inzulintermelést gátló sejtek aktivitása.

Cukor helyett

Kattints az alábbi videóra, ha kíváncsi vagy, hogyan iktathatod ki étrendedből a répacukrot!

Úttörő vakcina

A DNS-alapú oltás úttörőnek számít abban a tekintetben, hogy míg a legtöbb vakcina specifikus immunválasz kiváltását szeretné elérni, addig ez épp ellenkezőleg, egy adott immunválasz elnyomását célozza meg. A következő években szélesebb körben is ellenőrzik majd a kezelés hatékonyságát, illetve biztonságosságát.

Ezt is szeretjük