Jobb vagy bal oldali fájdalom jelez vakbélgyulladást? Ezek a betegség legfőbb tünetei
A féregnyúlvány gyulladásának diagnózisa nem mindig könnyű.
A vakbélgyulladás a vakbél egy részének, a hozzá csatlakozó féregnyúlványnak - appendix veriformisnak - a gyulladása.
Bár gyulladás esetén rutinműtéttel orvosolható a probléma, a betegséget jelző tünetek gyakran nem elég specifikusak, nem mindig egyértelműek, így diagnózisa nem könnyű.
Mi okozza a vakbélgyulladást?
A szakemberek sem tudják mindig pontosan megállapítani, hogy adott esetben mi váltja ki a féregnyúlvány gyulladását. Okozhatja az elzáródása, melyet szőlőmag, csontdarab, székletrög vagy besűrűsödött nyák vált ki. Bár furcsán hangzik, de akár nátha vagy más felső légúti fertőzés is ráhúzódhat, és a féregnyúlvány gyulladását eredményezheti. Ilyenkor a vírusos megbetegedés során megvastagodó nagyobb mennyiségű nyirokszövet vezet a féregnyúlvány elzáródásához. Ennek következtében a féregnyúlványban termelődő nyák nem tud a vakbélbe ürülni, ezáltal gennyes gyulladás alakul ki.
Melyik oldali fájdalom jelez vakbélgyulladást?
A gyulladásra kezdetben bizonytalan gyomorszáj vagy köldök körüli hasi fájdalom hívja fel a figyelmet. Ez a fájdalom sugárzik jobb oldalon a lágyék felé. A folyamat előrehaladásával a kellemetlen érzés erősödik, görcsössé válik. Köhögés, rázkódás, tapintás, mozgás hatására fokozódik. Gyakran jelentkezik hányinger, hányás - főleg gyerekeknél -, hőemelkedés. A láz és a hidegrázás már a betegség súlyosbodására, szövődmény kialakulására hívja fel a figyelmet. Ha a vakbél perforálódik - kiszakad -, a fertőzés elterjed a hasfalon belül, hashártyagyulladás alakulhat ki. Azonnali műtéti beavatkozás nélkül a beteg meghalhat.
A vakbélgyulladás viszonylag gyakori, a lakosság 10 százalékát érinti élete során - legnagyobb arányban a 10-30 év közötti korosztályban fordul elő. Diagnózisa még a tapasztalt sebész számára sem könnyű, mivel számos hasi betegségnek - például méhen kívüli terhesség - lehet hasonló tünete. Fizikális vizsgálattal, a hasi nyomásérzékenység vizsgálatával, illetve ultrahanggal diagnosztizálják, de klinikailag a mai napig nem számít hibának, ha bizonytalan esetben is a műtét mellett dönt az orvos - mivel a műtét rizikója csekély, míg a vakbélgyulladás következtében kialakult szövődmények aránya magas.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A féregnyúlvány szerepe
Hosszú ideig úgy hitték, a féregnyúlványnak nincs semmilyen funkciója, ám valójában nem véletlenül csatlakozik a vékonybél és a vastagbél határán lévő vakbélhez. A féregnyúlvány a vakbélhez hasonlóan simaizomszövetet tartalmaz, falában pedig nyiroksejtek vannak, melyek a szervezet immunrendszerének részét képezik. A féregnyúlvány ellenanyagok, ”jó baktériumok” termelésére képes. Kutatások szerint az itt élő baktériumok akkor is biztonságban vannak, amikor egy komolyabb betegség a bélrendszer más részein élőket kipusztítja, vagyis a féregnyúlvány képes arra, hogy a betegség lezajlását követően az emésztőtraktust újra jó baktériumokkal népesítse be.
Olvass tovább: eltűnő testrészek
Az ember szervezete az evolúció során a különböző környezeti kívánalmaknak megfelelően alkalmazkodott és fejlődött. Ez volt akkor is, és most is az életben maradás kulcsa.
A jövő embereinek már nem lesz lábujjuk: 9 testrész, ami eltűnik a tudósok szerint
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- vakbélgyulladás
- emésztés