Így ülj helyesen az irodai széken - 9 tipp a derék- és hátfájás megelőzése érdekében

A mozgásszegény életmód és a sok ülés előszobája az elhízásnak és a különböző szervi problémáknak.

Derékfájdalom üléstől
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha valaki a munkahelyén és otthon is ülve tölti a napja nagy részét, előbb-utóbb megtapasztalhatja a derékfájás érzését, bár szinte az egész szervezet megsínyli az ülő életmódot.

Gyöngyösiné Gutlébeth Nikoletta, a FájdalomKözpont gyógytornásza jó tanácsokkal szolgál az ülőmunkát végzőknek, és elmondja, hogyan tud segíteni a szakember.

Az ülő életmód más betegség kockázatát is növeli

Az ülő életmód nem csak a mozgásszervekre jelent veszélyt. A mozgáshiány és a sok ülés ugyanis elsődleges rizikófaktora az elhízásnak és a metabolikus szindrómának, amelyek közvetve növelik a szív- és érrendszeri betegségek, sőt a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát is. Éppen ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni a megelőzés szerepét, illetve kialakult fájdalmak esetén a szakszerű megoldásét. Ez utóbbi azért fontos, mert a kezeletlen fájdalom miatt automatikusan kényszertartást veszel fel, ami tovább súlyosbítja a panaszokat, és akár tartós egészségromláshoz is vezethet.

GettyImages-1011826948
Fotó: Peter Dazeley / Getty Images Hungary

Így ülj helyesen

Mivel a munka jellegét, vagyis az ülést nem olyan könnyű megváltoztatni, a lehető legkevésbé ártalmassá kell tenni azt. Törd meg a statikusságot, állj fel 25-30 percenként, használj dinamikus ülőalkalmatosságokat, mint a dynair párna, fitball labda, végezz keringésjavító gyakorlatokat, mozgasd át a végtagjaidat, használj állóasztalt, és amikor ülsz, próbálj meg nem görnyedni a széken.

  • Tartsd a lábakat a talajon vagy épp egy lábtartón, és ha lehet, ne keresztezd őket.
  • A térdek egy kissé lejjebb legyenek, mint a csípő.
  • Hagyj egy kis helyet a térd alatti rész és a szék közt.
  • Ha a hát, főleg a derék nem tud jól nekitámaszkodni a széknek, alkalmazz egy plusz háttámaszt.
  • A vállakat lazán engedd le, és erre időnként emlékeztesd magadat.
  • Próbáld ellazítani a nyakat.
  • Ugyancsak ne told előre a nyakadat a monitor nézése közben.
  • Nyáron ne ülj a légkondicionáló alatt az irodában, kerüld a direkt huzatot, ami nemcsak kellemetlen, de fokozza az ízületi gyulladás kockázatát is.
  • Félóránként tarts 10 perc szünetet, amikor felállsz, mozgasd meg magadat.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A munkakörnyezet is számít

Ülőmunkánál a legfontosabb szempont, hogy a munkaállomás ergonomikus legyen. A monitor veled szemben, nagyjából szemmagasságban helyezkedjen el. A szék optimális esetben rugalmas, valamint állítható magasságú, kartámaszú és háttámlájú. Sokaknál beválnak a gerinc fiziológiás görbületét megtartó térdeplőszékek és a finom egyensúlyozást kívánó ülőlabdák. Mindenesetre a klasszikus, merev irodai székek a legkevésbé előnyösek, de ha nincs más választás, beszerezhetsz olyan párnákat, amelyek segítik a helyes ülést, mint például a dinamikus ülőpárna, az ékpárna vagy a hengerpárna.

Az orvosi segítség lehetséges, a gyógytorna szükséges

Ha a derékfájás nem múlik, esetleg romlik, vagy más panaszok is társulnak mellé, mindenképpen orvoshoz kell fordulni. A szakember nemcsak a diagnózist állítja fel, de a hatékony fájdalomcsillapítás eszközei is rendelkezésre állnak. A szájon át szedhető szerek mellett megoldás lehet a célzott injekció, amellyel közvetlenül tudják eljuttatni a hatóanyagokat az idegnyomási ponthoz. Hatékony segítség lehet még az orvosikollagén-injekció, és a természetes mechanizmusokra épülő lökéshullám-terápia is.

GettyImages-1406750251
Fotó: Sorrasak Jar Tinyo / Getty Images Hungary

Mozogni, mozogni, mozogni! - hangsúlyozza Gyöngyösiné Gutlébeth Nikoletta. Minél több időt tölteni a természetben, mezítláb járni. Fontos a testmozgás, ami rendszeres, heti három alkalommal végzett, és olyan formájú, amit szeretsz, és ami jólesik.

Ha mégis kórképpel nézel szembe, elsődleges cél a fájdalomcsökkentés, és amint túl van a páciens a fájdalom akut szakaszán, megkezdődik a szegmentstabilizáló gyógytorna, amelynek célja a gerincet, a derekat - tulajdonképpen a csigolyákat - tartó mélyizmok erősítése, folyamatosan kondícióban tartása. Így nemcsak a fájdalom csökkenthető, de a későbbi súlyosabb következmények is megelőzhetők.

10 leghatásosabb gyakorlat a fájó hát és derék ellen - Olvass tovább!

A derékfájás oka eredhet rossz alvópózból, ülő életvitelből vagy akár egy szerencsétlen mozdulatból edzés közben. A bénító fájdalom megkeserítheti a hétköznapokat, súlyosabb esetben ágynak is dönthet.

Szakértők szerint ez a 10 leghatásosabb nyújtási gyakorlat fájó hát és beállt derék ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük