Sokan nem mernek orvoshoz fordulni ezzel a problémával, pedig kéne: 8 betegség, ami székletinkontinenciát okozhat

A székletinkontinenciát sokan szégyellik, pedig erősen javasolt orvoshoz fordulni vele, mert több betegség is állhat a hátterében.

Székletinkontinencia okai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bizonyos betegségek megléte annak ellenére, hogy valójában az érintett nem tehet a kialakulásáról, szégyenérzettel töltheti el az embert, ami ahhoz vezet, hogy inkább egyedül próbálja megoldani vagy esetleg elfedni a problémát.

Ezek közé tartozik a székletinkontinencia is, ami befolyásolja a széklettartási képességet, így a bélsár észrevétlen ürítése zajlik le látszólag indokolatlan helyzetekben. 

A székletinkontinencia okai

Sokan már attól megijedhetnek, hogy időnként barna "tigriscsíkok" keletkeznek az alsóneműn, valójában ez legtöbbször a helytelen WC-papír-használat miatt történik. Hogyha csak időnként tapasztalható, akkor érdemes lehet nedves törlőpapírt is alkalmazni a székelés után, illetve ahol van lehetőség, a vizes fenékmosás is segíthet megoldani a problémát.

GettyImages-1445811939

Akiknek ettől függetlenül is székletfoltos lesz a fehérneműjük, azoknál elképzelhető, hogy székletinkontinencia áll fent. Gyakori kísérőtünete a szellentés visszatartásának a képtelensége is. Ez az inkontinencia legtöbbször alvás közben vagy egy fárasztó, stresszes nap során következhet be. Kezeletlenül csak tovább romlanak a tünetek, idővel már nagyobb bélsárdarabok is ürülhetnek anélkül, hogy az illető észlelné. 

Számos oka lehet ennek a jelenségnek, amiket különböző vizsgálatokkal tudnak megállapítani a szakértők, ezek a végbélnyílásnál lévő záróizmokat, a végbél működését és az idegrendszert is érinthetik.

Hasmenés, aminek hátterében irritábilisbél-szindróma, laktózintolerancia, gyomor-bélrendszeri fertőzések, túlzó alkoholfogyasztás, stressz, ételallergia is állhat. 

Székrekedés, ami nagy, megkeményedett, nehezen üríthető széklettel jár. A kemény széklet megnyújthatja és végül gyengítheti a végbél izmait, a rostban szegény étrend, a nem megfelelő folyadékfogyasztás okozhatja.

Aranyérbetegség esetén a végbél vénáinak duzzanata megakadályozhatja a végbélnyílás megfelelő záródását.

Idegkárosodás: a végbelet, a végbélnyílást és a medencefeneket irányító idegek károsodása miatt nehezebbé válik a széklet és a székelési inger észlelése, olyan idegrendszeri betegségeknél fordulhat elő, mint a szklerózis multiplex.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Izomsérülés: a végbélben, a végbélnyílásban és a medencefenékben lévő izmok károsodása megnehezítheti a végbélnyílás zárva tartását, és akadályozhatja a széklettartást, ilyen előfordulhat szülés közben.

Rektális prolapsus is állhat a hátterében, ekkor a végbél nyálkahártyája kitüremkedik a végbélnyíláson át.

A rectocele, azaz végbélsérv, végbélsüllyedés pedig olyankor fordulhat elő, ha a végbelet a hüvelytől elválasztó fal meggyengül.

A menopauza környéki hormonális változások ugyancsak gyengíthetik a medencefenék izmait, inkontinenciát okozva ezzel.

A beidegzési zavar, amely gerinctáji sérülés miatt alakulhat ki, szintén az okok közé tartozik.

A székletinkontinencia kockázatát növeli a túlsúly, a nehéz tárgyak gyakori emelése, a krónikus székrekedés vagy a köhögés miatti megerőltetés. A modern orvostudománynak köszönhetően azonban ma már jól kezelhető gyógyszerekkel és a medencefenék tréningezésével, úgynevezett Kegel-gyakorlatokkal megerősíthetőek a végbél záróizmai - ez utóbbinak a lényege az izmok összeszorítása és elernyesztése, mindezt 150-200-szor naponta, ami egyébként a vizelettartási problémákon is segít.

GettyImages-76185637
Fotó: Iris Friedrich / Getty Images Hungary

Ritka esetekben előfordulhat, hogy csak műtéti úton sikerül orvosolni a problémát. Akik ilyen, vagy ehhez hasonló széklettartási problémával küzdenek, keressék fel a kezelőorvosukat, hogy mihamarabb elkezdődhessen a diagnózis és az esetleges kezelés.

Fontos! Nem jelent jót, ha gyakran ilyen a széklet

A széklet egyes tulajdonságai sok mindent elárulnak a szervezet működéséről, az elváltozásokat nem szabad félvállról venni.

Nem jelent jót, ha gyakran ilyen a széklet: 5 elváltozás, ami betegségre utalhat

A széklet egyes tulajdonságai sok mindent elárulnak a szervezet működéséről, az elváltozásokat nem szabad félvállról venni.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük