Ennyivel él tovább egy gazdag ember: megdöbbentőek a számok

Meglepő, miért élnek rövidebb ideig a szegényebb emberek.

A szegénység és egészség összefüggései
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az alacsony társadalmi státusz károsan befolyásolhatja az immunrendszert, ami azt jelenti, hogy az ember hajlamosabbá válik a szívbetegségre, a cukorbetegségre és a mentális egészségi problémákra.

Ezt állapították meg legalábbis az észak-karolinai Duke Egyetem kutatói a Science című tudományos folyóiratban közölt tanulmányukban. A leggazdagabb és legszegényebb emberek várható élettartama közötti szakadék óriási: az Egyesült Államokban a nők esetében több mint tíz, a férfiak esetében 15 év, írta a BBC News.

Az alacsony státusz önmagában is egészségromboló

Sajnos az helytálló, hogy a rosszabb anyagi körülmények között élő emberek nagyobb valószínűséggel élnek egészségtelen életmód szerint. Ebbe legtöbbször beletartozik a dohányzás, a testmozgás hiánya és az egészségtelen gyorsételek fogyasztása is. Az amerikai szakemberek legújabb tanulmánya azonban azt mutatja, hogy az alacsony társadalmi státusz önmagában is hatással van az ember szervezetére.

Majmokon végeztek kísérleteket

A kutatók 45, fogságban élő rhesus majmot vontak be a vizsgálatukba. Az állatok mind nőstények voltak, semmilyen rokoni kapcsolatban nem álltak egymással, és még soha nem is találkoztak.

A majmokat kilenc darab ötfős csoportba osztották, de nem egyszerre, hanem alkalmanként adtak egy-egy újabb állatot a csoportokhoz. Amikor egy-egy csoport új tagot kapott, az szinte mindig a társadalmi ranglétra legalján kötött ki, és a krónikus stressz jelei mutatkoztak nála, mivel társai kevesebbet kurkászták, viszont gyakrabban piszkálták.

A majmok vérmintáinak részletes elemzésekor a szakemberek mintegy 1600 különbséget mutattak ki az immunrendszer működésében szerepet játszó gének aktivitásában a társadalmi ranglétra tetején és az alján lévő állatok között.

Az alacsony státuszú majmok immunrendszere túlságosan agresszívan működött, ez pedig olyan járulékos kárt okoz a szervezetben, ami növeli a különböző betegségek kockázatát.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

További vizsgálatok kimutatták, hogy az immunrendszer ilyen működése nem állandósult, hanem javítható és persze rontható is volt a társadalmi ranglétra megbolygatásával.

Emberekre is jellemzőek a viselkedésminták

A rhesus majmok szigorú, ám az emberekénél jóval egyszerűbb hierarchiában élnek. A University College London munkatársaként dolgozó Graham Rook szerint azonban a mostani tanulmány azt mutatja, hogy ezek az eredmények az emberekre is érvényesek.

A szakember olyan bizonyítékokat idézett, amelyek szomorú konzekvenciákra engednek következtetni. Eszerint a társadalom alsó rétegeinek egészsége romlik, amikor a gazdagok vagyona tovább nő, még akkor is, ha ők maguk nem lesznek szegényebbek.

Képeken a 6 legszégyelltebb betegség: túl könnyen ítélkezik miattuk a többi ember

Nézegess képeket!

Elolvasom

A kutató tudós kifejtette, hogy ezt a problémát a kormányok egyszerűen nem értik meg. Sokan úgy gondolják, hogy ha a társadalom alsó rétegeiben élőknek van autójuk és televíziójuk, összehasonlítva például az indiaiakkal, nagyon is jól élnek. Ám valójában az ezen a szinten élő emberek úgy érzik, hogy minden szempontból a piramis legalján vannak, ami kihat közérzetükre, ezáltal pedig egészségi állapotukra is.

Ezt is szeretjük