Gyenge az immunrendszered? Egyetlen ok a háttérben, amire nem gondolsz

Ha könnyen megbetegszel, talán a magány is okozhatja a bajt.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nem újdonság, hogy a testi problémák sok esetben pszichés alapon fejlődnek ki. A stressz hatására például könnyebben alakulnak ki emésztési problémák, de akár keringési rendszert érintő betegségek is.

Egy friss külföldi kutatás szerint a magány gyengítheti az immunrendszer működését, ily módon növeli számos fizikai betegség esélyét - írja a ScineceDaily.

A magány gyengíti az immunrendszert

A tudományos kutatásról Lisa Jaremka, az Ohioi Állami Egyetem munkatársa számolt be 2013. január 19-én a Személyiség és Szociálpszichológiai Társaság New Orleansban megrendezett éves találkozóján.

Röviden a kutatásról

A kutatás során egészséges, de túlsúlyos embereket, valamint mellrákból felépült nőket vizsgáltak a szakemberek. Minden résztvevőnek ki kellett töltenie egy kérdőívet, mellyel a magányosság fokát mérték. Ezen kívül vérvizsgálatot is végeztek náluk, melynek során az amerikaiak többségének szervezetében megtalálható Epstein-Barr-vírus, valamint citomegalovírus ellen termelt ellenanyagszintet mérték. Mindkét vírusfajta a herpeszvírusok családjába tartozik.

6 gyilkos házi csodaszer herpesz ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Gyulladást jelző fehérje a szervezetben

A szakértők azt találták, hogy a magányos emberek esetében gyakrabban alakul ki herpesz, míg a szorosabb emberi kapcsolatokkal bíróknál a vírusok sokszor csak lappanganak a testben. Ennek magyarázatát abban látják, hogy a vizsgálatok szerint a magányos emberek szervezete a stresszre válaszolva több gyulladásos folyamattal összefüggésbe hozható fehérjét termel.

A krónikus gyulladás pedig nem csupán a herpesz, hanem számos más betegség kialakulásához is kötődik: így például a kettes típusú cukorbetegséghez, szívkoszorúér problémákhoz, ízületi betegségekhez. Hogy a lappangó vírusok gyakrabban váltak aktívvá a magányos emberek szervezetében, azt jelzi, hogy az egyedüllét stresszfaktorként működik, és kiválthatja az immunválaszt.

Lisa Jeremka a kutatás jelentőségéről

- Vizsgálataink eredménye hozzásegít annak megértéséhez, hogy a magány, illetve a szoros emberi kapcsolatok hiánya milyen hatással lehetnek az egészségi állapotra. Minél jobban megértjük ezeket a pszichoszomatikus folyamatokat, annál többet tehetünk annak érdekében, hogy ellensúlyozzuk őket.

Ezt is szeretjük