Véráramfertőzést, torok- és tüdőgyulladást okoz: 6 betegség, ami mögött ez a húsevő baktérium állhat

A húsevő baktériumként is emlegetett kórokozó rendkívül súlyos fertőzéseket is okozhat.

A Streptococcus pyogenes fertőzése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Streptococcus pyogenes baktérium neve sokak számára ismerősen csenghet, hiszen ez a mikroorganizmus olyan hétköznapi fertőzésekért is felelhet, mint a torokgyulladás. Azonban bizonyos körülmények között akár életveszélyes megbetegedéseket is okozhat, ezért „húsevő baktériumként” is emlegetik. Bár a legtöbb ember tünetmentesen hordozza, súlyos esetekben invazív fertőzéseket idézhet elő, például véráramfertőzést (bakterémia), tüdőgyulladást vagy nekrotizáló fasciitist, amely a bőr alatti szövetek gyors elhalásával jár.

A Streptococcus pyogenes fertőzése

Ez a baktérium könnyen terjed emberről emberre, főleg cseppfertőzéssel, nyállal, bőrkontaktus útján, vagy szennyezett felületekkel való érintkezéssel. 

Streptococcus pyogenes fertőzés 1
Fotó: Nicolas Bets / Getty Images Hungary

A leggyakoribb betegségek, amelyeket a Streptococcus pyogenes okoz, a torokgyulladás (strep throat), tüszős mandulagyulladás és a skarlát. Azonban invazív formában gyorsan terjedő, súlyos szövődményekkel járó fertőzéseket, például nekrotizáló fasciitist, véráramfertőzést és tüdőgyulladást is előidézhet, amelyek különösen veszélyesek lehetnek a legyengült immunrendszerű emberek számára.

A fertőzés kezelése

Az invazív Streptococcus pyogenes fertőzések gyors és komplex orvosi beavatkozást igényelnek. A kezelés általában antibiotikumokkal kezdődik, leggyakrabban penicillinnel és klindamicinnel. Ezeket az antibiotikumokat gyakran kombinálják, hogy hatékonyan pusztítsák el a baktériumokat és megakadályozzák a toxinok termelődését. Súlyos esetekben, különösen amikor a fertőzés már szisztémás, vagy a bőr és a lágy részek súlyosan károsodtak, hármas antibiotikum-kombinációt is alkalmazhatnak a szakértők.

Amennyiben a beteg állapota intenzív kezelést igényel, kórházi befekvés is szükséges lehet, ahol intenzív osztályos ellátásban részesül. Támogató kezelések, mint például a megfelelő folyadékpótlás, vérnyomás-stabilizálás, valamint légzési támogatás is a kezelés része lehet. Súlyos esetekben, különösen a nekrotizáló fasciitis esetén sebészeti beavatkozásra is sor kerülhet, amely során a fertőzött szöveteket eltávolítják, hogy megakadályozzák a fertőzés további terjedését.

A cikk az ajánló után folytatódik

A gomba ellenes plusz

Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Promóció

A Streptococcus pyogenes okozta, súlyos invazív fertőzést több tünet is jelezheti. Az egyik legfontosabb a hirtelen jelentkező magas láz, amelyet hidegrázás, gyengeség és kimerültség kísérhet. A bőr- vagy lágyrész-fertőzések esetében a fertőzött terület gyorsan terjedő, vörös, fájdalmas gyulladással jár, amely akár fekélyesedéshez vagy szövetelhaláshoz is vezethet. Ha véráramfertőzés alakul ki, általános rossz közérzet, súlyos levertség és szapora szívverés tapasztalható. Tüdőgyulladás esetén légszomj, mellkasi fájdalom és köhögés léphet fel. Ha ezen tünetek bármelyikét tapasztalja az ember, különösen bőrsérülés vagy szülés után, azonnali orvosi közbelépés szükséges.

A kezelés sikeressége nagymértékben függ a korai felismeréstől és a gyors beavatkozástól. Orvosi segítség nélkül a fertőzés gyorsan súlyos szövődményekhez, akár halálhoz is vezethet. A felépülés érdekében szükség lehet hosszú távú kórházi ellátásra és rehabilitációra is.

Streptococcus pyogenes baktériummal fertőzött seb.
Streptococcus pyogenes baktériummal fertőzött seb.
Fotó: sruilk / Getty Images Hungary

A fertőzés megelőzése

A megelőzés kulcsfontosságú, különösen azok számára, akik fokozottan veszélyeztetettek, mint például az idősek, terhes nők, vagy akinek gyenge az immunrendszere. Ha érdekel, mely 5 jel utalhat arra, ha gyenge az immunrendszer - olvasd el korábbi cikkünket!

A Webbeteg szakértői szerint a legfontosabb megelőző intézkedések közé tartozik a megfelelő higiénia fenntartása, a rendszeres kézmosás, a sebek fertőtlenítése és tisztán tartása, valamint a felületek gyakori fertőtlenítése. Súlyos esetekben antibiotikumos profilaxis is szükséges lehet, azaz amikor az antibiotikum-kúrát nem a fertőzés leküzdésére, hanem a megelőzésére használják, különösen műtétek után vagy nagyobb sérülésekkel járó balesetek esetén.

Ételmérgezést okozhat ez az előrecsomagolt élelmiszer - Nagyon veszélyes baktériumok fejlődhetnek ki benne

A kutatók harminc előrecsomagolt ételt vizsgáltak meg.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük