Rákkeltő anyagok lehetnek az autódban, amik a hormonháztartást is felborítják: nagyon veszélyesek

Olyan anyagokat találtak az autók belső terében, amik potenciálisan rákkeltő hatásúak lehetnek.

Rákkeltő anyagok az autóban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az autók már a 19. század vége óta kényelmes közlekedési eszközként szolgálnak, és az elmúlt évszázadokban a technológia fejlődésének köszönhetően a használatuk is leegyszerűsödött, egyre népszerűbbé, elterjedtebbé váltak. Azonban abba már kevesen gondolnak bele, hogy akár különböző káros anyagokat is tartalmazhatnak - egy friss tanulmány rámutatott arra, hogy a belsejükben található tűzgátló anyagok potenciálisan rákkeltő hatásúak lehetnek.

Rákkeltő anyagok az autóban

Az USA-ban igen elterjedt a tűzgátló anyagok használata az autókban, különösen az ülések habszivacsaiban és borításaiban, a Federal Motor 302-es számú biztonsági szabvány (FMVSS 302) előírásai alapján. Ezeknek az anyagoknak a célja a tűz terjedésének a lassítása, ezzel növelve az utasok biztonságát tűz esetén.

Rákkeltő anyagok az autóban 1
Fotó: Nick Daly / Getty Images Hungary

A 2024. májusában publikált tanulmányban összefüggést találtak bizonyos tűzgátló anyagok és a neurológiai rendellenességek, hormonális zavarok és rákos megbetegedések kialakulása között. A Duke Egyetem és a Green Science Policy Institute kutatói szerint ezek az anyagok az autók belső terében is jelen vannak, különösen a 2015-ben vagy az azután gyártott modellekben.

A kutatás során 101 amerikai autótulajdonost kértek fel, hogy egy hétre helyezzenek mintavevőt a visszapillantó tükrükre. Ez az eszköz képes volt különböző szennyező anyagok, köztük brómozott és foszfátalapú tűzgátló anyagok mérésére. Az eredmények szerint a foszforsav-észtereket (organofoszfátok, OPE-k) észlelték a leggyakrabban. 

A kutatók felfedezték, hogy a jármű belső terében mért tűzgátló anyagok koncentrációja nyáron kétszer-ötször magasabb volt, mint télen. Ez a megnövekedett hőmérséklet hatása miatt történhetett, hiszen a műanyagokból és habszivacsokból több vegyi anyag szabadul fel meleg időben.

Nyári vezetési tippeket itt olvashatsz.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A trisz(1-klór-izopropil)-foszfát (TCIPP) nevű anyagot szinte minden mintában kimutatták, különösen gyakori az autóülések szivacsában. A TCIPP egy klórozott organofoszfát tűzgátló anyag, amelyet egyre gyakrabban használnak, miután közeli kémiai rokona, a TDCIPP rákkeltő hatásúnak bizonyult. Újabb kutatások szerint azonban a TCIPP is potenciálisan rákkeltő lehet, valamint magas dózisban neurotoxikus hatású, és még a pajzsmirigyhormonokat is befolyásolja - a rákkeltő anyagok listáját nemrég frissítették, erről bővebben itt olvashatsz.

A kutatók javaslata szerint érdemes az autók belső terét rendszeresen szellőztetni, különösen nyáron. Ha lehetséges, az autó árnyékos helyen parkoljon, ajánlott akár napellenzőt is használni, hogy csökkenjen a belső hőmérsékletet. Javasolt továbbá indulás előtt kinyitni az ajtókat, és ha van automata indító, néhány perccel indulás előtt bekapcsolni az autót és a légkondicionálót.

Rákkeltő anyagok az autóban 2
Fotó: Tetra Images / Getty Images Hungary

A Hackensack Meridian Jersey Shore University Medical Center sugárterápiás onkológusa, dr. Douglas A. Miller a MedicalNewsToday oldalán elmondta, hogy érdemes kerülni a belső levegő keringetését, és inkább külső levegőt használni a hűtéshez vagy fűtéshez. Bár az ilyen vegyi anyagok rákkeltő kockázata nehezen határozható meg az egész lakosságra nézve, a kutatás fontos lépés a potenciális kitettség mérésére és a kockázatok csökkentésére.

Itt találtak Magyarországon a legnagyobb koncentrációban rákkeltő anyagot: térképen látszik a kutatás eredménye

Bizonyos területeken magas koncentrációban található meg egy rákkeltő anyag Magyarországon.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük