5 dolog, amitől súlyosabb lesz a PMS: lehet valamit tenni ellene?
A hormonháztartás körül érdemes vizsgálódni, hogy elkerüld a kellemetlen tüneteket.
A PMS, vagyis a premenstruációs szindróma számtalan nő életét keseríti meg. Kellemetlen tünetekkel és hangulatingadozásokkal jár. Az állapot pontos kialakulásának oka egyelőre nem ismert.
Az biztos, hogy bizonyos hormonzavarok elősegítik a fellépését és súlyosbítják a panaszokat. Hogy milyen endokrinproblémák is okozhatják a PMS-t, arról dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa beszélt.
A PMS legfőbb oka hormonális
A testben zajló folyamatokban igen nagy szerepet játszanak a hormonok, így a különböző problémák is gyakran köthető azok zavaraihoz. Menstruáció előtt az ösztrogén és a progeszteron értéke is magas, és általában ez okozza a panaszok egy részét, ami a puffadás, teltségérzés, lassú emésztés, testsúlygyarapodás, vízvisszatartás és hányinger.
A PMS okozta tüneteket jelentősen rontja, ha az illetőnél ösztrogéndominancia áll fenn, melyet okozhat a túl magas ösztrogénszint, de progeszteronhiány is. Ezen kívül súlyosbíthatja a panaszokat pajzsmirigy-alulműködés, magas prolaktinszint, PCOS/IR, a mellékvesekéreg betegségei, melyek befolyásolják mind az illető hangulatát, mind a menstruációs ciklusát. Éppen ezért a PMS főleg azoknál jelentkezik rosszabb formában, akik menstruációs zavarral vagy anovulációval küzdenek, de a probléma gyakran lelki eredetű is lehet.
A nőgyógyászati problémák elkerülése végett nagyon fontos az, hogy figyeld a tested változásait, és szükség szerint önvizsgálatot is tarts. A női mell kóros elváltozásairól mutatunk képeket a mielőbbi felismerés cáljából.
A PMS tünetei
A premenstruációs szindróma a nők igen nagy százalékát érinti, függetlenül attól, hogy a ciklusa normál-e, vagy sem. Tünete lehet a fejfájás, fokozott verejtékezés, ingerlékenység, mellfeszülés és hasi görcsök. Ezen kívül megjelenhetnek a bőrön aknék, a haj zsírosabbá válik, emésztési zavarok, szédülés és álmatlanság is jelentkezhet.
A panaszok a havi vérzés előtt jelentkeznek, majd a menstruációval csökkennek, végül megszűnnek. Egyelőre nem tudni, hogy pontosan miért is alakul ki a PMS, de a túlzott stressz, az egészségtelen életmód, a depresszió mind komoly befolyással vannak, akárcsak a hormonok játéka.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Lehet tenni a PMS tünetei ellen
Első körben vérvétellel meg kell állapítani, hogy áll-e valamilyen hormonzavar a PMS hátterében, hiszen ha megvan a kiváltó ok, akkor annak kezelése ugyan meg nem szünteti, de legalább csökkenti a tüneteket. A terápia általában gyógyszeres kezelés, melyet érdemes diétával is kiegészíteni. Az ösztrogéndominanciát például okozhatja a fitoösztrogénekben gazdag étrend, mint például a szója, ezért azokat érdemes kerülni.
Ezen kívül a cukor és finomított szénhidrát túlzott fogyasztása is rontja a PMS-t, mivel ezek megnövelik a PCOS/IR kialakulásának esélyét és súlyosbodását. Ezért érdemes előnyben részesíteni a teljes kiőrlésű pékáruk fogyasztását, és cukor helyett természetes édesítőszerrel édesíteni. Ezen kívül sokat segíthet azt Aviva-torna, bizonyos gyógynövények, például a barátcserje, valamint a lelki harmónia.
OLVASD EL EZT IS!
- hasmenés
- menstruáció
Hasmenés a menstruáció alatt? A nőgyógyászt kérdeztük az összefüggésről
- menstruáció
- vitamin
Mellfeszülés és rendszertelen menzesz ellen Még mire jó az E-vitamin?
- pajzsmirigy
- izzadás