Amikor a káposztafőzeléket is csokival ennéd: hogyan kezeld a menstruációs tüneteket
Így éld túl a PMS-t.
A menstruáció előtti és alatti testi-lelki érzékenységet szakszerűen premenstruációs szindrómának nevezik.
A PMS-t a nők 80%-a érzékeli: van, aki csak kívánósabb lesz tőle, de akad, aki borzasztó görcsök és hányinger közepette, napokig begubózva fekszik az ágyában, munkaképtelenné válva, mert csak így képes elviselni a tünetegyüttest.
Erről a tünetről biztos nem tudtál!
Bár néhányról már biztosan hallottál, az kevésbé köztudott, hogy a PMS-t több mint 150 tünet jellemzi. Ezek csak a legjellemzőbbek:
- csökkent koncentrációkészség, döntésképtelenség,
- depresszió, szorongás, ingerlékenység, gyakori hangulatváltozások,
- fejfájás, érzékeny mellek, ízületi és izomfájdalmak,
- hányinger, hasmenés,
- álmatlanság, aluszékonyság, étvágytalanság, kívánósság, fáradtság, levertség, vagy éppen mozgás- és beszédkényszer, ügyetlenség, szédülés, hangyamászás érzése,
- erős szívdobogásérzés, fokozott verejtékezés,
- puffadás, testsúlynövekedés,
- akné, zsírosabb bőr és haj.
Mindenkit más mértékben érint
Egyénenként változó, hogy kit mennyire érintenek a PMS tünetei, amelyeket te is tudsz szabályozni. Az, hogy ki milyen mértékben szenved a menstruációs panaszoktól, nemcsak genetika- és hormonfüggő, de a táplálkozási szokások is befolyásolhatják.
Egy hosszú távú kutatásból az derült ki, hogy azok a nők, akik napi legalább három deci zsírszegény tejet fogyasztottak, kevésbé érzékelték a fájdalmas tüneteket, mivel ez nagyban hatott az idegrendszerükre és az ösztrogénszintjükre is. Más tejtermékeket, például natúr joghurtot vagy kefirt is fogyaszthatsz, a lényeg, hogy magas legyen a káliumszintje.
Nem csoda, hogy ölnél a csokiért
Nem véletlen, hogy mindenki pont a csokoládét kívánja a menstruáció előtt és alatt: a szervezetnek ilyenkor megcsappan a magnéziumszintje, amiből a csokiban bőven találunk. A magnézium egyébként a dopaminszintet is megdobja, amitől sokkal jobban érzed majd magad a bőrödben, ezért ne vond meg magadtól a csokit, sőt, válassz olyat, aminek 60% felett van a kakaótartalma!
A kávé, az alkohol és a cukor viszont kerüljön tiltólistára - vagy legalább csökkentsd az adagjukat az étrendedben -, mivel a kutatás szerint azoknál, akik fogyasztották ezeket a dolgokat, a PMS tünetei, az alhasi görcsök sokkal erőteljesebben jelentkeztek.
PMS? Menstruációs görcsök? Gombás fertőzések? Kezdődő klimax, hőhullámok? Érdekel a női hormonok működése? A női problémák homeopátiás kezeléséről töltsd
le a Springmed kiadó ingyenes kiskönyvét.
Extra tippek a javulásért
Fontos, hogy amit a szervezeted ilyenkor kíván, azt add is meg neki! Ahogy a csokit, úgy a szénhidrátot is jobban kívánja ilyenkor a test: a legjobban azzal csökkentheted, ha teljes kiőrlésű élelmiszereket fogyasztasz. A mozgás, legfőképp a jóga is sokat segíthet, mivel ellazulnak tőle az izmaid, de ezt érdemes rendszeresen végezni, nem csak menstruáció alatt.
Ha nagyon erősek a tünetek, gyógyszerrel is kezelhetőek, a fogamzásgátló szedése például a legtöbb nőnél nagyban megkönnyíti ezt az időszakot. Az antidepresszánsokkal és a hangulatjavítókkal viszont érdemes vigyázni, mivel erősen addiktívak.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció