Helyes naptejhasználat: milyen gyakran kend újra?

2 bőrgyógyász a fényvédő krémekről

Biztos, hogy megfelelően használod a naptejet?

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A naptej használata elsőre könnyű dolognak tűnik: bekened magad, és már mehetsz is. A helyzet azonban, mint sok más gyerekjátéknak látszó dolog esetében, most sem olyan egyszerű.

Cikkünkben két szakembert, dr. Csernus Krisztina bőrgyógyász-kozmetológust, illetve dr. Boros-Gyevi Mártát, a Dr. Rose Magánkórház bőrgyógyász-kozmetológusát kérdeztük a naptejválasztásról, illetve a helyes naptejhasználatról.

Így válassz ideális naptejet!

Passzoljon a bőrtípusodhoz!

- A lényeg, hogy a naptej faktorszáma mindig a bőrtípusnak megfelelő legyen. Az 1. bőrtípusba tartoznak a vörös vagy szőke hajú, fehér bőrű emberek, akik sohasem barnulnak le. A 2. típus először leég, majd lebarnul, a 3. típus ehhez képest már jól barnul. A 4. típus szinte sohasem ég le, jellemzően ebbe a kategóriába sorolhatóak az ázsiai és a mediterrán térségek lakói. Az 5. típus a fekete bőrűeké - sorolja dr. Boros-Gyevi Márta.

- A gyerekek bőrszínüktől függetlenül az 1. típusba tartoznak. Számukra, illetve a sok anyajeggyel rendelkező vagy már korábban bőrrákkal diagnosztizált embereknek az 50-es faktorszámú fényvédők ajánlottak. A 2. típusnak legalább 30-as, a 3-nak legalább 10-es fényvédő faktorra van szüksége, míg a 4. típusban tartozók alacsonyabb jelölésű készítményeket is használhatnak. Bár fontos megemlíteni, hogy a jó minőségű naptejekből 15-ös faktorszám a legalacsonyabb - avat be dr. Boros-Gyevi Márta.

- Aknéra hajlamos, zsíros bőr esetén érdemes ultrakönnyű fluidokat, esetlegesen mattító hatással bíró krémet választani. Száraz bőr esetén a tejes, krémes vagy akár olajos formák is javasoltak lehetnek. Érdemes patikából, korszerű, a bőrtípusnak megfelelő fényvédőt vásárolni - mondja dr. Csernus Krisztina.

Legyen fotostabil!

- A fényvédő krémmel szemben alapvető kritérium, hogy védjen hatékonyan mind UV-A és mind UV-B sugárzás ellen. Legyen víz- és izzadásálló, úszás és tartós testedzés során is maradjon a bőrön. Természetesen erős fizikai aktivitás vagy fürdőzés után a vízálló készítményeket is után kell kenni. Lényeges szempont továbbá, hogy a krém legyen fotostabil, azaz napfény hatására se változzon a fényvédő képessége. Fontos, hogy tapadjon kellő mértékben a bőrhöz, de legyen kozmetikailag elfogadható. Vásárláskor érdemes kerülni a színezett vagy túl sok illatanyagot tartalmazó termékeket, mert foltot hagyhatnak a bőrön, illetve gyakrabban allergizálnak - részletezi dr. Csernus Krisztina.

Növelik a rák kockázatát: képeken 7 gyakori rizikófaktor

Nézegess képeket!

Elolvasom

A helyes naptejhasználat: másfél óránként kend újra

- Mielőtt kimegyünk a napra, előtte minimum 20 perccel kenjük be magunkat. Egy jó minőségű naptejjel is le lehet égni, ha csak a strandon kenjük be magunkat. Emellett másfél óránként ajánlott az újrakrémezés is, mert idővel a naptej elveszti hatását. Azzal is jó tisztában lenni, hogy a sós víz akár teljesen leoldhatja a bőrt védő filmréteget, de az édes víz hatására is csökken a védelem - tudjuk meg dr. Boros-Gyevi Mártától.

Nem csak napozáskor!

Nyáron a fényvédelemnek a mindennapi élet részévé kell válnia. Reggel, mielőtt elmész dolgozni, érdemes az arcodat, a karodat, illetve minden olyan testrészt, ami a napfénynek van kitéve, bekenni - mert akár az autóban vagy a buszt várva is le lehet égni. Akkor is védened kell magad az UV-sugarakkal szemben, ha a napon sportolsz, kirándulsz. A bőr ugyanis nem felejt: az életed során elszenvedett fénykárosodás felhalmozódik, amiből évtizedek múlva bőrdaganatok alakulhatnak ki. Ráadásul a bőr öregedését is előidézi a napsugárzás UVA-tartománya.

Ezt is szeretjük