A láthatatlan tünetek - A menopauza hatása a mentális egészségünkre

A fizikai tünetek mellett a mentális változások is meghatározóak a változókorban.

A menopauza mentális hatásai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A menopauzával járó hormonváltozások nemcsak a fizikai, hanem a mentális egészségre is hatással vannak. Bár a mentális tünetek egyeseket jobban, másokat kevésbé érintenek, a perimenopauza és menopauza időszaka alatti hangulatingadozás és depresszió azokra is hatással lehet, akik korábban nem tapasztaltak ilyet.

Sok nő számol be fokozott szorongásról, stresszről vagy akár depresszióról. Azok a nők, akik már a változókor előtt hajlamosak voltak depresszióra és szorongásra, nagy eséllyel még a szokásosnál is erősebb tüneteket produkálnak. Szintén sokan panaszkodnak alvásproblémákra, ami később alváshiányhoz, ingerlékenységhez és a koncentrációs képesség romlásához vezet. A premenstruációs szindrómához hasonlóan a menopauza fokozott érzelmi feszültséggel jár. Ezek a tünetek gyakran már a perimenopauza idejében, azaz évekkel az utolsó menstruáció előtt jelentkeznek.  

Menopauza mentális hatásai  

A mentális problémákért a hormonális változások felelősek. Fontos kiemelni, hogy a változókori hangulatzavarok nem egyenlőek a major depresszióval, ami egy feltétlenül pszichiátriai kezelést igénylő betegség. A különböző hormonok, illetve hormonális változások különbözőképpen hatnak a nők mentális egészségére.

Ösztrogén

A női testben megközelítőleg háromszáz különböző biokémiai folyamatot szabályoz az ösztrogén valamely formája, így érthető, hogy komoly befolyásoló tényező a nők általános egészségi állapotában. Az ösztrogén igazából egy gyűjtőfogalom, hiszen körülbelül negyven anyagcsereterméke van. A leggyakoribb az ösztradiol, ösztriol és ösztron. Az optimális egészségi állapothoz ezeknek egyensúlyban kell lenniük. Az ösztrogén nemcsak a mentális, hanem a külső egészségért is nagyban felel. A bőr rugalmasságában, a ráncok megjelenésében, a mellek méretében és feszességében is szerepet játszik. Az ösztrogén hangulatjavító hatású, ezért annak csökkenése okozhat érzelmi változásokat, mivel az hatással van az agy szerotoninszintjére. Mivel a szerotonin felelős a mentális stabilitásért, így az ösztrogénszint csökkenésével egyúttal a szerotoninszint is csökken. Az ösztrogénszint csökkenése miatt a nők úgy érzik, mintha állandó premenstruációs szindróma állapotában lennének. A változó hormonszintek hangulatingadozást, depressziót és szorongást okozhatnak.

GettyImages-1388452938
Fotó: fotostorm / Getty Images Hungary

Progeszteron

Az ösztrogén mellett a petefészkek által termelt egyéb hormonok - a progeszteron és a tesztoszteron - szintje is változik a menopauza során. A progeszteronszint csökkenése felelős a menstruáció rendszertelenné válásáért. Mivel a progeszteron nyugtató hatású, csökkenése szorongást, alvászavarokat, ingerlékenységet és rossz hangulatot okoz. A tesztoszteron csökkenése az életkorral van kapcsolatban, ezért az már évekkel a perimenopauza előtt kezdődik. Fontos hozzátenni, hogy nem csak negatív érzések társulnak ehhez az időszakhoz. A túlzott optimizmus és önbizalom szintén jellemző, amiket aztán erős mélypontok, sok sírás és ingerültség követ, tehát igazi érzelmi hullámvasútról van szó. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Változókor és memóriazavar

Sok nő hajlamos kezdődő demenciának hinni a feledékenységet vagy a koncentrációs problémákat, pedig ez nincs így. A klimax során átélt memóriazavar és összpontosítási képtelenség ugyanolyan menopauzatünet, mint a hőhullámok vagy az álmatlanság. Ez a gyakori tünet az agyműködéssel van összefüggésben, agyi ködnek nevezik. A nők úgy írják ezt le, mint koncentrálási nehézség vagy feledékenység. Ezekért szintén a hormonok ingadozása felelős. Ezek ugyanis fontos szerepet játszanak az agy működésében, és minden változásuk hatással van arra, hogyan gondolkodunk és érzünk. A menopauza miatti álmatlanság is oka lehet az agyi köd kialakulásának, az alvás ugyanis fontos szerepet játszik a jó memória megőrzésében.

A változókorral járó mentális tüneteket a nők több mint fele tapasztalja. Egy 2000 nő bevonásával készült felmérés szerint a megkérdezettek 75 százaléka számolt be emlékezetkiesésről és egyéb koncentrációs problémákról, 69 százalékuk pedig szorongásról vagy depresszióról. Általánosan elmondható, hogy akik életük során egyébként is hajlamosabbak voltak az olyan hormonális hangulatzavarokra, mint például a PMS vagy a szülés utáni depresszió, azoknál a perimenopauzában is gyakoribbak az ilyen jellegű panaszok.

GettyImages-508967708
Fotó: Juanmonino / Getty Images Hungary

Egyéb, mentális egészségre gyakorolt tényezők

Sokszor nehéz elkülöníteni, hogy mennyiben maguk a hormonváltozások, és mennyiben a változókorral kapcsolatos egyéb problémák, gondolatok állnak a háttérben. A rossz hangulatnak ugyanis nem csak hormonális okai lehetnek. A középkorú nők életében számos más változás áll be ilyenkor, ami hatással lehet mentális egészségükre. A termékeny életszakasz lezárulta, a nőiség, nőiesség elvesztésétől való félelem, elmúlástól való félelem, az "üresfészek-szindróma", az idős szülők gondozása, esetleges párkapcsolati vagy munkahelyi problémák mind hozzájárulhatnak a szorongás és a negatív gondolatok felerősödéséhez. 

Az önértékelési problémák azoknál is előjönnek, akiknek eddig nem volt. Megöregedni egy olyan társadalomban, ami fiatalságkultuszra épül, nagyon demoralizáló. A legtöbb nőnek ilyenkor jönnek elő a halállal kapcsolatos gondolatai, elgondolkodnak múltbeli döntéseiken, és célokat keresnek a jövőre nézve.

Mentális betegségek és a menopauza

A változókor a már meglévő mentális betegségeket is befolyásolhatja. A bipoláris zavarban szenvedő nők érzékenyebbek a menopauza során bekövetkező hormonális változásokra. Ők több depressziós epizódról számolnak be, mint egészséges társaik. A skizofréniában szenvedő nők ebben a korban betegségük súlyosbodását tapasztalhatják, ami a gyógyszeradagok emelésével kontrollálható. Ez a mentális betegség jellemzően fiatal felnőttkorban kezdődik, második csúcspontját pedig a menopauza időszakában éri el. Ezek a változások mind az ösztrogénszint csökkenésével hozhatók összefüggésbe.

GettyImages-79565522
Fotó: Gerald Nowak / Getty Images Hungary

Mi lehet a megoldás?

Az énidő fontossága előtérbe kerül ilyenkor. Használd ki, hogy a gyerekek már nagyobbak, és több időd van magadra. A munkahely és a család eltartása mellett szakíts időt saját szükségleteidre is. Figyelj magadra és az érzéseidre, ha pedig sokáig tartó rossz periódusod van, beszélj terapeutával. Sose hagyd figyelmen kívül a félelmeidet, szorongásaidat, ezek ugyanis pánikrohamhoz vezethetnek. A különböző meditációs és relaxációs technikák, a pszichoterápia vagy komolyabb esetben gyógyszerek mind segítenek enyhíteni a szorongást. 

A már említett "agyi köd" elkerülése érdekében segítségedre lehet a magnézium. Ez az ásványi anyag ugyanis kulcsszerepet játszik a szervezet stresszválaszának szabályozásában, segíti a pihenést és az alvást, így javítva a memóriafunkciókat, fokozva a fókuszt és a figyelmet. A magnézium mellett az orbáncfű szintén jó megoldást kínál álmatlanság és feszültség esetén. A mozgás fontossága pedig most sem elhanyagolható: a koncentráció- és memóriazavaron a jóga is segít, hiszen kiegyensúlyozza az energiaközpontokat, és segít a relaxációban. 

Fontos, hogy az ember ne próbálja diagnosztizálni magát, és ne szégyelljen segítséget kérni. Ehhez kiemelten fontos, hogy nyitottan beszélj a menopauza lehetséges mentális hatásairól, és tájékozódj az esetleges gyógymódokról.  

                                          Vissza az Akták főoldalára

Ezt is szeretjük