Konzerv ételek szavatossága: meddig fogyaszthatóak biztonságosan?
Sokan akár több szatyornyi tartós élelmiszert is felhalmozhatnak az évek során, melyek aztán gyakran a kukában végzik. Pedig nem kellene.
Talán nincs is olyan háztartás, ahol a kamrapolcokon ne állna konzervben tárolt gyümölcs, zöldség, savanyúság, esetleg készétel. Ezeket aztán gyakran a polcon is felejtik, majd az ember évek múlva tanácstalanul forgathatja őket a kezében, mert nehezen tudja eldönteni, biztonsággal fogyaszthatók-e.
Az esetek nagy részében, különösen, ha a minőségmegőrzési dátumot túllépte, a konzerv rövid úton szemétbe kerül. Pedig a dátum mellett más fontos szempontot is érdemes figyelembe venni, mielőtt valaki megválik a készételtől.
Mi áll el a legtovább?
A Web MD dietetikusa konzerv hústermékeket, illetve a zöldségeket sorolja a legtovább eltartható konzerv élelmiszerek közé. Ezek akár a gyártási időtől számolva öt évig is biztonsággal elfogyaszthatók. A gyümölcsök, savanyúságok eltarthatósága rövidebb, körülbelül másfél év.
Minőségmegőrzési és fogyaszthatósági idő
Két kulcsfogalom, melyet könnyű összetéveszteni, holott teljesen mást jelentenek. A minőségmegőrzési idő egyfajta garancia a gyártócég részéről. Magyarán, ha a vásárló megfelelő tárolási körülményeket biztosít az élelmiszernek, úgy a minőségmegőrzési idő lejártáig a vállalat garantálja a termék megszokott ízvilágát és állagát. A megfelelő tárolási körülmény a fénytől, hőtől védett hely. Ha sérül a csomagolás, benyomódik például a konzervdoboz, akkor jobb kidobni, keletkezhetnek rajta olyan mikorsérülések, amiken át a baktériumok, gombák bejutnak.
A konzerv fogyasztása ezután sem tiltott, ám itt már számolni kell az élvezeti érték csökkenésével. Mit értenek ez alatt? Többnyire azt, hogy a konzerveknek mellékízük lehet, sűrűbbé, darabosabbá válhatnak.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Aggodalomra nincs ok, hiszen az élelmiszergyártók nem véletlenszerűen, hanem hosszas folyamat során, speciális tesztekkel állapítják meg a termékek minőségmegőrzési idejét, ezért, ha valaki megbízható helyen vásárol, nem kell tartania a silány minőségtől. Szintén a Web MD dietetikusa szerint, mivel egy rossz minőségű élelmiszer megdöntheti a vásárló bizalmát, a gyártók többnyire a leggyorsabban romló összetevőhöz igazítják a minőségmegőrzési idő lejáratát.
A fogyaszthatósági idő ezzel szemben azt az időintervallumot jelöli, amíg az adott étel emberi fogyasztásra alkalmas. Ha ez is lejárt, akkor tényleg jobb kidobni a konzervet, hiszen betegséget okozhat.
Az étel elszíneződésén, illetve a penészen kívül szabad szemmel láthatatlan jelei is lehetnek a romlásnak, ezért a lejárati idő után nem érdekes kockáztatni fogyasztásukat.
A romlott élelmiszerek okozta problémákat könnyű kiküszöbölni, ha valaki sértetlen csomagolású terméket vásárol, és csak megbízható forrásból. Ha ennek ellenére furcsa állagot vagy ízt tapasztal, ezt jelezheti a csomagoláson feltüntetett fogyasztói szolgálatnak.
Hogy néz ki egy 37 éve lejárt konzerv?
A világ több pontján működnek ökomenikus segélyszervezetek, ahová naponta több tucat konzervadomány is érkezik. A cardiffi segélyszolgálat példája azonban rendkívüli. A szervezet tagjai a Wales Online magazinnak nyilatkoztak a furcsa esetekről: egy adományozó ugyanis 37 éve lejárt kukoricakonzervet küldött.
Helen Bull, az egyesület munkatársa kollégáival levideózta a konzerv kibontását. Érdekes módon a zöldség élénk színű volt, sőt, a levét is megőrizte, ugyanakkor erőteljes fémszagot árasztott. A címke alapján a kukorica 1982-ig őrizte meg minőségét, ami azt jelenti, hogy a gyártása jóval korábban történt. A dolgozók szerint egy múzeumban jobb helye lett volna.
Hatalmas probléma az élelmiszer-pazarlás
A National Resources Defense Council amerikai környezetvédelmi szervezet adatai szerint napi szinten emberek milliói dobnak ki fogyasztható élelmiszereket, mert attól félnek, hogy a csomagoláson feltüntetett dátum után veszélyes a fogyasztásuk. Ez hatalmas pazarlás, hiszen, ahogy fentebb írtuk, az időpont sokszor nem erre utal.
Míg a magyarországi élelmiszer-hulladékok körülbelül egyharmada háztartási hulladék - bár a becslések fejenként 39 kilogrammot mutatnak -, a Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatal felmérése szerint egy év alatt egy ember 68 kilónyi élelmiszer-hulladékot termel, melynek csaknem fele, 49%-a pazarlás. Kasza Gyula, a NÉBIH igazgatóhelyettese szerint ez a mennyiség kielégíthetné 450 ezer ember egész éves élelmiszerigényét.
Májusi szezonzöldségek
A májusra beérő, korai zöldségek és gyümölcsök nemcsak értékesek, de ilyenkor a legfinomabbak: érdemes a hónapban minél többször az asztalra kerülniük, néhányukból pedig akár be is lehet most spájzolni egész évre.
Képek: Getty Images Hungary.
- érdekesség
- konzervdoboz
- élelmiszer
- étel
- szavatosság
- fogyasztás
- fogyasztóvédelem
- ételek
- kukorica
- nébih
- Életmód