Ilyen esetekben van szükség inzulinterápiára - Más kell 1-es és 2-es típusú cukorbetegség esetén
Az inzulinnak több fajtája is van, alkalmazása pedig nagyban függ a beteg állapotától.
Az inzulinnak óriási jelentősége van a cukorbetegség kezelésének során. Elsőre sokan tartanak tőle, és több kérdés is felmerülhet a betegekben a terápiával kapcsolatban.
Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa a leggyakoribbakat válaszolta meg.
Ilyen esetekben van szükség inzulinterápiára
Az inzulint csakis a bőr alá bejuttatva lehet alkalmazni, mivel a gyomorsav lebontja, így szájon át sajnos nem szedhető. Az inzulinoknak több típusuk van, melyeknek más-más a hatóidejük, máskor kezdik kifejteni hatásukat, így máskor is kell alkalmazni őket. A kezelést a cukorbetegség típusa, a beteg egyéni adottsága, bioritmusa, életvitele alapján az orvos meg tudja határozni.
Humán inzulinok fajtái
Gyors hatású
A nevükből adódóan viszonylag gyorsan, 30 perc alatt fejtik ki hatásukat, ami két óra múlva tetőzik, és 5-7 órán át tart. Az étkezések utáni glükózszint csökkentésére szokták alkalmazni, így 30 perccel előtte kell beadni. Mivel hatásuk hosszan, körülbelül hat óráig tart, így kisebb étkezés szükséges körülbelül három óra elteltével, máskülönben megnő a hipoglikémia esélye.
Közepes hatástartamú
Ezek az úgynevezett NPH-inzulinok, és körülbelül két órával a beadás után kezdenek hatni, és közel 16 órán keresztül fejtik ki hatásukat. Gyakran gyors hatású inzulinnal kombinálják. Alkalmazhatók a gyógyszeres kezelés kiegészítésére, napi egyszeri alkalommal, lefekvés előtt kell beadni őket. Fel kell hívni a figyelmet arra, hogy éjszakai/hajnali hipoglikémia előfordulhat, főleg 1-es típusú diabétesz esetén.
Előkevert
Ebben az esetben gyárilag előkevert gyors hatású és NPH-inzulint kapunk. A keverési arány lehet 25/75, 30/70, illetve 50/50. A 2-es típusú cukorbetegek esetében ajánlják, és napjában kétszer vagy háromszor szükséges alkalmazni. Hatáskezdetük a gyors hatású inzulinokéval azonos, hatásmaximumuk 5-7 óra, hatástartamuk 12-13 óra. Szuszpenziót képeznek, így adagolás előtt felrázandók!
Analóg inzulinok fajtái
Ultragyors hatású
Hatáskezdetük 5-10 perc, így igen gyorsan kifejtik hatásukat, mely körülbelül három órán keresztül tart. Elsősorban az étkezések után megnövekvő vércukorszint normalizálására használják (már a beadás után, akár már azonnal el kell kezdeni az étkezést!). Előnyük, hogy ritkábban okoznak hipoglikémiát, mint a gyors hatású humán készítmények, valamint nem szükséges kisétkezéseket tartani, így elég a betegnek a napi háromszori étkezés.
Hosszú hatású
1-es típusú cukorbetegségben mindenképp szükséges a használatuk, valamint azoknak is ajánlják, akiknél az NPH-inzulinok éjszakai hipoglikémiát okoznak. Előnyük, hogy hatásuk egész nap tart, így legtöbbször elég napi egyszeri alkalmazni ezen készítményeket. Igen ritkán okoznak hipoglikémiát. (Napi egyszer, lefekvéskor adott bázisinzulinként is használható.)
Előkevert inzulinok
Az előkevert inzulinok analóg ultragyors hatású és humán NPH-inzulinnal kombinált készítmények: a keverési arány lehet 25/75, 30/70 és 50/50. Ezeket az inzulinkeverékeket a 2-es típusú cukorbetegek esetében, napjában kétszer (reggeli és vacsora előtt 10 perccel) vagy háromszor (ebéd előtt is) alkalmazzák. Hatáskezdetük az ultragyors hatású inzulinokéval azonos, hatásmaximumuk 5-7 óra, hatástartamuk 12-13 óra. Mivel szuszpenziót képeznek, adagolásuk előtt felrázandók!
Elhagyható az inzulin?
Ha valaki 1-es típusú cukorbeteg, akkor nem, hiszen a szervezet a kóros autoimmun folyamatok miatt - mely az inzulintermelő sejtek pusztulását okozza - nem képes előállítani megfelelő mennyiségben az inzulint.
Azonban 2-es típus esetén, amikor van inzulintermelés, előfordulhat, hogy idővel az inzulin elhagyható vagy csökkenthető, és csak heti egyszer szükséges injekció adása (GLP1), de az is lehet, hogy gyógyszert kell szedni. Amennyiben a beteg betartja a szükséges életmódra vonatkozó előírásokat, és az értékei jók, úgy az is előfordulhat, hogy elegendő az életmód-terápia. Ez nem azt jelenti, hogy az illető meggyógyult, hanem azt, hogy diétával és mozgással az inzulin- és a vércukorszintje optimális tartományon belül tartható.
Valóban lehet hízni az inzulintól?
Tény, hogy többen tapasztalnak súlygyarapodást az inzulin alkalmazása során. Ez azért van, mert a vérben lévő összes extra glükóz bejut a sejtekbe, hogy azt energiaként felhasználja vagy tárolja. Emellett az inzulin némileg fokozhatja az étvágyat is, ami szintén súlygyarapodáshoz vezethet - tehát összefoglalva nem maga az inzulin okozza a súlyfelesleget. Amennyiben túl sok pluszkiló rakódik le, úgy konzultáljon diabetológusával/dietetikusával, mivel lehet, hogy más típusú kezelést kell alkalmaznia.
Hova kell szúrni az inzulint?
Az inzulint lehet a hasba, illetve a comb külső részébe is szúrni. Amire ügyelni kell, hogy ne ugyanarra a területre szúrj minden alkalommal, mert felszaporodhat ott a zsírszövet, ami megváltoztathatja a felszívódást! Szintén fontos, hogy az azonos típusú inzulint mindig ugyanazon a testrészen használd, mivel különböző területekről más-más lehet a felszívódás!
Lehet inzulinterápia mellett vezetni?
Attól még, hogy inzulinterápián van valaki, még vezethet, ám nagyon fontos, hogy ha hipoglikémia tüneteit észleli, ne vezessen - figyelmeztet dr. Porochnavecz Marietta. Ilyenkor két-három szem szőlőcukrot érdemes fogyasztani, majd néhány darab kekszet. Csak akkor szabad útnak indulni, ha a vércukorérték helyreállt! A rossz vércukorérték negatív hatással van a látásra is, ezért fontos, hogy vegyen részt az egyén rendszeresen a szemészeti vizsgálatokon!
Hasznos tanácsok
- Mindig legyen nálad szőlőcukor, keksz, gyümölcslé.
- Tartsál magadnál vércukormérőt.
- Ne hagyj ki vezetés miatt étkezéseket.
- Hosszú út esetén kétóránként mérd meg a vércukrodat.
- Ne indulj útnak, ha alacsony a vércukorszinted.
- Legyen nálad igazolás arról, hogy cukorbeteg vagy.
- Indulás előtt mérd meg vércukorszintedet.
- Legyen megfelelően karbantartva a betegséged.
A cukorbetegség három lehetséges társbetegsége - Olvass tovább!
A cukorbetegség gyakran más betegségek mellett van jelen, ugyanis vannak olyan állapotok, melyek jelentősen megnövelik a diabétesz fellépésének esélyét.
A cukorbetegség három lehetséges társbetegsége - Vizsgálat során ezeket is érdemes szűrni
Bizonyos betegségek együtt járnak a cukorbetegséggel, ami növelheti a lehetséges szövődmények számát és esélyét.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- egészséges életmód
- táplálkozás
Kétszer akkora az esélye a cukorbetegség kialakulásának, ha ebben a napszakban eszel a legtöbbet
- egészség
- cukorbetegség