Így értelmezd a vizeletvizsgálat 5 adatát!
Problémát okoz laboreredményeid dekódolása, de megértenél belőlük valamit, mielőtt eljutsz az orvoshoz? Segítünk!
A vesék kiszűrik a vérkeringésből az anyagcseretermékeket, a salakanyagokat, és szabályozzák a szervezet vízháztartását. Emellett a páros szerv visszatart bizonyos anyagokat - például fehérjéket, elektrolitokat -, melyeket a szervezet újrafelhasználhat.
A vizeletvizsgálat során tehát az orvos az anyagcsere-működés végtermékeit, többek között a leváló sejteket, a glükózt és a pH-értéket vizsgálja.
A minta elemzésének segítségével sok betegség már korai stádiumban kiszűrhető. Ha ugyanis valamilyen rendellenesség van a szervezetben, a normálistól eltérnek a kapott értékek, hiszen a vizeletben megnő bizonyos vegyületek, összetevők koncentrációja - például a fehérvérsejteké vagy a vörösvértesteké. Ezek azért jelenhetnek meg a vizeletben, mert a véráramban is magasabb a koncentrációjuk, és a szervezet igyekszik megszabadulni tőlük.
A pontos eredmények érdekében
A hibátlan laboreredményekhez a reggeli első vizelet a legmegfelelőbb - ez ugyanis a legkoncentráltabb, így jelzi, ha valami probléma van a szervezetben. Érdemes vizeletürítés előtt egy nedves törlőkendővel lemosnod a hüvely környékét - így nem kerülhetnek a mintába mikroorganizmusok vagy menstruációs váladék, melyek befolyásolhatják az eredményt. Körülbelül egy-másfél deciliter minta bőven elég. További hasznos tanács: nők esetében az úgynevezett középsugaras vizelet a legjobb - a vizelet első sugara tehát ne kerüljön bele a pohárba.
Vörösvértest az üledékben - VVT viz.
Bár egészséges esetben nagyon kevés vörösvértest vagy hemoglobin - a vörösvértest oxigénszállító fehérjéje - megtalálható a vizeletben, jelenléte alapvetően kórosnak bizonyul. Normálértéke 0-5 db/µl. Ha ennél magasabbak a kapott számok, biztosan rendellenesség van a háttérben: utalhat vese- vagy húgyúti betegségre, vesekőre, húgyúti gyulladásra, daganatra. Emellett gyógyszermellékhatással, fokozott fizikai aktivitással, dohányzással, illetve menstruációval is összefüggésbe hozható.
Fehérvérsejt az üledékben - FVS viz.
A vizeletben található fehérvérsejtek száma normál esetben nagyon alacsony. A referenciatartomány 0-4 sejt, illetve 0-25 db/µl. Ha ennél magasabb értékeket látsz a leleten, az a vesékben vagy a húgyutakban zajló gyulladásos betegségre utal.
Leukocita-eszteráz - LEU viz.
A leukociták olyan fehérvérsejtek, melyek egy leukocita-eszteráz nevű enzimet termelnek. A laborvizsgálat ennek segítségével mutatja ki a vizeletben található fehérvérsejtek számát. Normálértéke 10 fehérvérsejt/µl. Ha ennél magasabb számokat látsz a leleten, eredményeid húgyúti fertőzésre, vesegyulladásra utalnak - férfiak esetében pedig prosztatagyulladás állhat a nagyobb számok hátterében.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
PH-érték - PH
A vese rendkívül fontos szerepet játszik a test pH-értékének szabályozásában. Mind a savasító, mind a lúgosító hatású ételek túlzott fogyasztása esetén a szervezet vizelettel szabadul meg a felesleges anyagoktól, és állítja vissza a helyes egyensúlyt. A vizelet pH-értéke mindig eltolódik az ürített anyagok kémhatásának irányába. A normálérték 5-9 között van, ha ennél alacsonyabb, az vesekőképződésre vagy csontritkulásra utalhat - illetve ezen betegségek későbbi kialakulására hajlamosít.
Glükóz - GLU T.
Egészséges ember vizeletében egyáltalán nincs, vagy csak minimális mennyiségben van jelen glükóz. A vese ugyanis nem engedi a cukrot kiürülni a vérből. Ha laboreredményeden 0,056 mmol/l feletti számot látsz, az túl magas vércukorszintre - diabéteszre - utal, de előfordulhat, hogy veseműködési zavar áll a háttérben.
OLVASD EL EZT IS!
- betegség
- orvos
Hogyan értelmezd a vérkép 6 fontos adatát?
- emésztőrendszeri betegség
- munkahelyi ártalmak