8 tünet, ami a hormonháztartás problémájára utal: a hízástól a túlzott szőrnövekedésig

A hormonzavarok tünetei nagyon változatosak lehetnek, az érintettek gyakran nem figyelnek fel rájuk.

Hormonális zavarok tünetei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A különböző hormonális zavarok világszerte rengeteg nőt érintenek. Az ide tartozó kórképek rendkívül változatos tüneteket okozhatnak, mivel a hormonrendszer a szervezet működésének egészére hatással van.

Az endokrin problémák a betegek mindennapjait erőteljesen befolyásolják, a látható elváltozások mellett az érintetteknek gyakran hangulatingadozással, levertséggel és fáradtsággal kell megküzdeniük, ez pedig nehezítheti a helytállást az élet minden területén.

Hormonális zavarok látható jelei

A hormonokat a belső elválasztású mirigyek termelik. Nőknél a fő hormontermelő szervek közé tartozik az agyalapi mirigy, a pajzsmirigy, a mellékpajzsmirigy, a mellékvese, a petefészek és a hasnyálmirigy. Rendellenes működésük a legkülönfélébb tünetekkel jár, az is jellemző, hogy egy tünet több betegség kísérője is lehet. Sokszor termékenységi gondok esetén diagnosztizálják az adott problémát, de a hormonrendszer hibás működése az egész életminőségre rányomja a bélyegét, ezért nagyon fontos a korai felismerés. Gyanú esetén mindenképp szakember felkeresése javasolt!

A haj érzékenyen reagál a hormonális változásokra. A hajszálak elvékonyodhatnak, töredezetté válhatnak, és több kórkép jellemzője az alopecia, azaz a hajvesztés is. Pajzsmirigy- és petefészek-problémákra utalhat többek között, gyakori kísérője a policisztás ovárium szindrómának (PCOS) és az inzulinrezisztenciának.
Fotó: Getty Images Hungary
A bőrproblémák, például az akne a férfi nemi hormonok, vagyis az androgének emelkedett szintjére utalhatnak. Így többek között a PCOS vagy inzulinrezisztencia meglétét jelezhetik. A gyulladt dudorok gyakran az áll, illetve az állkapocs környékén jelentkeznek.
Fotó: jevelin / Getty Images Hungary
Amennyiben a mellékvese működése nem megfelelő, nagyon változatos tünetek jelentkezhetnek. A súlyváltozás, az alvászavarok és vérnyomásproblémák mellett lilás striák tűnhetnek fel, főleg hastájékon. A mellékvese termeli a kortizolt, melynek emelkedett szintje csökkenti a bőr rugalmasságát.
Fotó: Getty Images Hungary
A fokozott verejtékezés pajzsmirigyzavarokra, például túlműködésre utalhat, a betegek éjszaka is tapasztalhatják a kellemetlenséget. Ugyanakkor a vércukorszint ingadozása is okozhat izzadást, így az inzulinrezisztencia velejárója is lehet. Jellemző tünet hipoglikémia, azaz a vércukorszint leesésekor.
Fotó: Getty Images Hungary
A hirsutizmus, vagyis a fokozott szőrnövekedés egyik leggyakoribb oka a policisztás ovárium szindróma és a vele gyakran együtt járó inzulinrezisztencia. Az érintett női beteg olyan helyeken tapasztalhat erőteljesebb, férfias típusú szőrnövekedést, ahol egyébként nem jellemző, például az arcon, a hason, a mellkason és a háton. Az ok a fokozott tesztoszterontermelés.
Fotó: Getty Images Hungary
Az arc puffadttá válása, körvonalainak elmosódása különösen pajzsmirigyproblémák esetén gyakori, de PCOS-re is jellemző.
Fotó: Getty Images Hungary
A súlygyarapodás hátterében sokszor hormonális zavar áll. A pajzsmirigy-alulműködéssel, inzulinrezisztenciával élők gyakran küzdenek súlyfelesleggel. Az inzulin a zsírtartalékok felépítésében is részt vesz, így az inzulinrezisztenciára jellemző magas inzulinszint mellett könnyen zsírréteg halmozódhat fel. Az alulműködő pajzsmirigy pedig lassítja az anyagcserét.
Fotó: Getty Images Hungary
Az acanthosis nigricans, a bőr barnás elszíneződése a nyaknál, hónaljnál vagy az ágyék környékén inzulinrezisztencia és cukorbetegség esetén gyakori tünet. A hormonális problémákkal kapcsolatban a bőr szárazsága is árulkodó jel lehet.
Fotó: kwanchaichaiudom / Getty Images Hungary

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük