3 ok, ami miatt télen fellángolhat az asztma: a légutakat befolyásolja az időjárás
Az időjárás is befolyásolja a légutak állapotát, a téli hidegben az asztmás panaszokkal élőknek pár dologra nagyon oda kell figyelniük.
Télen sok asztmás aggódik, hogy a hideg levegő miatt ismét gyakrabban jelentkeznek majd a betegség tünetei.
Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogy mit tehetünk ilyen esetben.
A hideg levegő hatása az asztmára
Akár a nyári hőség, a párás levegő vagy a viharos időjárás, a hideg levegő is hatással van az asztmás betegek állapotára. Ennek oka, hogy a hideg, száraz levegő belélegzése a légutakat kiszárítja, azok beszűkülését okozhatja, emiatt nehézlégzés, légszomj jelentkezhet, köhögés léphet fel, és súlyos esetben asztmás roham is kialakulhat. Kutatások szerint a tünetekért elősorban nem is a hideg, tehát nem a levegő hőmérséklete, hanem a szárazsága a felelős.
A panaszok fokozódnak, ha a beteg télen a szabadban edz, havat lapától, síel, de akár elég lehet kisebb fizikai aktivitás, például egy rövidebb futás a busz után. Ilyen helyzetekben ugyanis rendszerint nem az orron vesszünk levegőt, hanem szájon keresztül. Az orrlégzés levegőt felmelegítő, nedvesítő, párásító funkciója emiatt nem tud érvényesülni.
Így lehet megelőzni a panaszokat
Ha már az előző évben is fokozódtak télen a tünetek, akkor még a hidegebb idő beállta előtt mindenképp konzultálni kell a tüdőgyógyásszal. Ezt azért is érdemes megtenni, mert a téli időszakban gyakori légúti betegségek miatt is fellángolhat az asztma, ha pedig emellé még a hideg, száraz levegő miatt is súlyosbodnak a tünetek, akkor mindenképp javasolt újra egyeztetni az asztma-akciótervet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Dr. Potecz Györgyi elmondta, hogy ilyen esetben a hosszú hatású, fenntartó kezelésen is módosítani lehet annak érdekében, hogy a panaszok megszűnjenek, illetve a rövid hatású, rohamoldó készítmények alkalmazása kapcsán is érdemes lehet néhány változtatást bevezetni.
Utóbbit javasolt az embernek mindig magánál hordani, ha télen a szabadba indul, illetve ha terhelés indukált panaszok már korábban is voltak, szabadban edzés előtt 10-15 perccel használni a készítményeket, így megelőzve a légutak beszűkülését.
A gyógyszerek szedése mellett a következő stratégiák segíthetnek
- Érdemes 5-10 percig bemelegítést végezni, mielőtt az érintett kimegy a szabadba. Ez lehet könnyed mozgás, ugrálás, a lényeg, hogy ne hirtelen érje a hideg levegőn a terhelés a légutakat.
- A szabadban érdemes sállal eltakarni a szájat. Ez segíthet felmelegítheti a levegőt belégzés során.
- Javasolt az orron keresztül lélegezni, amikor csak lehetséges. Ez szintén segít a levegőt felmelegíteni, mielőtt az elérné a tüdőt.
Képeken 5 hazai barlang, ahol a tüdő is gyógyulhat
A magyar gyógybarlangok levegője pollen- és pormentes, a magas pára- és ásványianyag-tartalomnak köszönhetően pedig tisztítja és gyógyítja a tüdőt. Az elérhető barlangokat a légutak egészségéért mindenképpen érdemes sokszor meglátogatni.
Nemcsak gyönyörűek, de a tüdőt is gyógyítják: képeken 5 hazai barlang, ahova sokszor el kellene látogatni
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)