A fibrocisztás emlőbetegség tünetei és kezelése
A nők harmadát érinti a probléma, ám kevesen tudnak róla. Segítünk, hogy megismerd a tüneteket.
Melled nem csupán funkcionális, de esztétikai szerepet is betölt. Élettani feladata az újszülött táplálása, ám emellett a nőiesség legfontosabb szimbóluma. Mindezek miatt a mell problémája nem csak fizikailag, hanem lelkileg is komoly hatással lehet rád.
Szerencsére azonban a mellbetegségek jelentős hányada jóindulatú, vagyis kellemetlenségeket okozhat, de az életed nem veszélyezteti. Ezek közül a leggyakoribb a mastopathia fibrocystica, vagyis a fibrocisztás emlőbetegség.
Jellemző tünetek
- Menstruáció előtt jelentkező mellfájdalom.
- Fájdalmas csomók az emlőkben.
- A csomók gömbölydedek és elmozdíthatók.
- Általában mindkét oldalon megjelenik az elváltozás.
Mi áll a betegség hátterében?
A fibrocisztás emlőbetegség a mellek cisztás és kötőszövetes elfajulása. A probléma mögött az emlők mirigyállományának és kötőszövetes vázának felszaporodása áll. A betegség nem daganatos, nem gyulladásos, de kóros működésnek számít. Kialakulásának oka a hormonális egyensúly megváltozása. Ilyenkor az ösztrogén és a progeszteron – a két legjelentősebb női nemi hormon – aránya felborul. Az emlőkre gyakorolt egyoldalú ösztrogénhatás miatt a mellek először csak érzékenyek, majd a fájdalom a menstruáció közeledtével fokozódik. Később pedig apró ciszták alakulnak ki, melyek körül a kötőszövet felszaporodik.
Maga a megbetegedés tehát nem rosszindulatú, de hámburjánzással járó típusai hajlamosítanak a rákképződésre – ezért a betegség rendszeres onkológiai ellenőrzést igényel. A fibrocisztás emlőbetegség a mellfájdalom egyik gyakori oka.
A betegség során az emlőkben folyadékot tartalmazó üregek jönnek létre – melyek részben a bőrön keresztül is tapinthatók. Rugalmas, gumilabdaszerű, mozgatható, borsónyi göbök – ciszták – keletkeznek egyik vagy mindkét emlőben. Ezek a képződmények folyadékkal teltek, de többnyire ártalmatlanok – csak a nagyobb, szabálytalan vagy fájdalmas cisztákat kell leszívni.
Honnan tudhatod, hogy jóindulatú?
A jóindulatú elváltozás az emlők tapintásos vizsgálatával általában jól elkülöníthető a rosszindulatú daganatoktól. A legjellemzőbb különbség, hogy a fibrocisztás emlőbetegség többnyire mindkét mellet érinti, valamint a probléma során jelentkező csomók – ellentétben a rosszindulatú daganatokkal – elmozdíthatóak. Mivel azonban gyakori az eredendően jóindulatú ciszták másodlagos elfajulása, a nagyméretű csomók esetén ultrahangos vizsgálat, illetve mammográfia javasolt. Olykor szükség lehet a ciszta tartalmának aspirációs – tűvel-fecskendővel történő – citológiai vizsgálatára is. Tehát mindenképpen javasolt az orvosi vizsgálat.
Mit tehetsz ellene?
Nincs csokoládé és kávé
A kutatási eredmények még nem egyértelműek azzal kapcsolatban, hogy a csokoládé és a koffein fibrocisztás emlőbetegséget okozna. A megfigyelések azonban azt mutatják, hogy ez is állhat a háttérben. Iktasd ki egy időre étrendedből ezeket az élelmiszereket, és ha javulást tapasztalsz, talán hosszútávon is célszerű lemondani a koffeinről és a csokoládéról.
Az élelmi rostok szerepe
Tudományos kutatások bizonyították, hogy a rostban gazdag étrend csökkenti a fibrocisztás emlőbetegség kellemetlen tüneteit. Szervezeted ösztrogénszintje ugyanis kismértékben csökkenthető az élelmi rostok fogyasztásával. Egyél minél több zöldséget, gyümölcsöt – lehetőleg nyers formában.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Tilos a fogamzásgátló tabletta
Kerülni kell az ösztrogéntartalmú szerek alkalmazását. Mivel a hormonális fogamzásgátlók tovább emelik szervezeted amúgy is magas ösztrogénszintjét, ezek szedését a fibrocisztás emlőbetegség esetén abba kell hagynod.
Jótékony E-vitamin
Az E-vitamin egyensúlyban tartja a hormonháztartásodat, így gyengébb tünetek esetén igen hatásosnak bizonyul. Szóba jöhet az E-vitamin-kapszula szedése is, de egészségesebb, ha inkább természetes úton pótolod a hiányzó vitamint. Fogyassz sok búzacsírát, olajos magvakat, tojást és májat.
Kezelési lehetőségek
Hormonpótlás
A fibrocisztás emlőbetegség egyik lehetséges kezelési módszereként felmerülhet a progeszteron pótlása. A hormonkezelés többnyire orális úton szedhető gyógyszerek formájában, esetleg intravénás szerekkel történik.
Műtéti eljárás
Ha a konzervatív kezelés esetedben hatástalannak bizonyul – illetve felmerül az emlőszövet rosszindulatú elfajulásának gyanúja –, szóba jöhet a burjánzó mirigyállomány sebészi eltávolítása is. A kisebb, viszonylag kevés problémát okozó cisztáknál azonban nem kerül sor a műtétre.
A kontrollvizsgálatok fontossága
Mindezek mellett pedig elengedhetetlen, hogy rendszeresen járj szűrővizsgálatokra. Ajánlott félévente egy szokványos orvosi vizsgálat, illetve legalább háromévente ultrahang vagy mammográfia. Természetesen mindennek eldöntése a nőgyógyász szakorvosok hatáskörébe tartozik.
OLVASD EL EZT IS!
- gombás fertőzés
- hüvelyfolyás
4 természetes módszer visszatérő hüvelyfertőzés ellen
- méhnyakrák
- chlamydia
A méhnyak betegségeinek tünetei és kezelésük
- hasfájás
- mellékhatás