Durván nőtt az 50 év alatti nők körében ez a daganattípus: elgondolkodtató a felmérés eredménye

Az emlőrák egyre több fiatalt érint, de a korai felismerés lehetősége még mindig alulértékelt a hazai lakosság körében.

Fiatalkori mellrák Magyarországon
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az emlőrák a nők leggyakoribb rosszindulatú daganatos megbetegedése, és az utóbbi években egyre több fiatalt érint. A statisztikák riasztó képet festenek: a mellrákos megbetegedések száma évről évre nő az 50 év alatti nők körében. Míg korábban az idősebb korosztályt érintette leginkább a betegség, ma már egyre több fiatal nőnél diagnosztizálják az emlődaganat valamely típusát, és az ilyen esetek száma hazánkban 30%-kal emelkedett az elmúlt években.

Fiatalkori mellrák Magyarországon

A KSH adatai szerint Magyarországon százezer lakosra vetítve évente 169 nőnél diagnosztizálnak emlődaganatot. Ez nagyjából 8 ezer új megbetegedést jelent, és bár Magyarország még mindig a legalacsonyabb regisztrált mellrákos esetekkel rendelkező országok közé tartozik Európában, ez sajnos annak tudható be, hogy nagyon kevesen járnak szűrővizsgálatokra

Fiatalkori mellrák Magyarországon 2
Fotó: Sebastian Kaulitzki / Getty Images Hungary

A korai felismerés hiánya hozzájárul a magas halálozási arányokhoz, hazánkban a betegek közül évente kétezer nő veszti életét a rosszindulatú daganat miatt. A magyar érintettek túlélési arányai elmaradnak a nyugat-európai országokhoz képest, ahol az 5 éves túlélési arány 85-90% közötti, míg hazánkban ez 75-80% . 

Magyarországon a 45 és 65 év közötti nők állami finanszírozású mammográfiás szűrővizsgálatra kapnak meghívót, de a részvétel nem kötelező. Az Affidea Magyarország Kft. megbízásából készült kutatás szerint sajnos a szűrővizsgálatokon való részvételi arány alacsony: a 35 évnél fiatalabb nők 80%-a még soha nem vett részt ultrahangos emlőszűrésen. Az idősebb korosztály sem sokkal tudatosabb, hiszen a 35 év felettiek 44%-a még nem járt mammográfiás vizsgálaton.

Fiatalkori mellrák Magyarországon 3
Fotó: Cavan Images / Raffi Maghdessian / Getty Images Hungary

Ez azért is különösen aggasztó, mert a szűrések miatt idejekorán fel lehetne ismerni a kóros elváltozásokat, ami életet menthet. Az 30 év alatti nők esetében gyakran ultrahanggal történik a vizsgálat, de erre nincs szervezett, közfinanszírozott szűrőprogram, így mindenkinek magának kell gondoskodnia erről.

Az önvizsgálat fontossága

A havi rendszerességű emlőönvizsgálat kulcsfontosságú a betegség korai felismerésében. A korábban említett kutatás eredményei alapján a magyar nők közel harmada sosem végez önvizsgálatot, szintén harmaduk csak nagyon ritkán. Mindössze 38 százalékuk mondta azt, hogy legalább évente néhányszor megvizsgálja az emlőit.

A 20-35 évesek körében kiugróan magas azok aránya, akik azért nem végeznek önvizsgálatot, mert nem tudják, hogyan kell. Ami igazán lesújtó a kutatás eredményét tekintve, az az, hogy az összes megkérdezett 65 százaléka nem is tervezi, hogy emlőönvizsgálatot végezzen. Negyedük  viszont már próbálkozott, de nem tudja, hogy jól csinálta-e. Alább olvashatók a mell önellenőrzésének lépései, amelyeket otthon is könnyen el lehet végezni.

Vizsgálat a tükör előtt – állj egyenes háttal, kezeiddel a csípődön, és figyeld meg a melleid alakját, méretét és színét. Bármilyen torzulás, duzzanat vagy bőrbehúzódás figyelmeztető jel lehet.

Karok felemelése – emeld fel a karjaidat, és figyeld meg, hogy van-e változás a mellek formájában.

Mellbimbók ellenőrzése – nézd meg, hogy van-e bármilyen elváltozás a mellbimbókon, vagy szivárog-e váladék belőlük. Ezt finom nyomással lehet megnézni.

Tapintás fekve – feküdj le, és körkörös mozdulatokkal tapogasd át a melleidet.

Tapintás állva – álló helyzetben is tapintsd meg a melleidet, érdemes ezt akár zuhanyzás közben végezni, amikor a bőr csúszósabb.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Tünetek, amelyekre érdemes figyelni

Bár a mellrák korai szakaszában gyakran tünetmentes, a következő jelek figyelmeztetőek lehetnek:

  • tapintható csomó vagy duzzanat a mellben vagy a hónaljban,
  • a mellbimbó megváltozása, behúzódása,
  • váladékozás a mellbimbóból,
  • a mell bőrének elváltozásai: pirosodás, kiütés, behúzódás, gyulladás,
  • fájdalom vagy érzékenység a mellben, ami nem múlik el a menstruáció után sem.

Amennyiben ezek közül bármelyiket észleled, ne késlekedj orvoshoz fordulni, hiszen a korai felismerés esélyt adhat a hatékony kezelésre.

Fiatalkori mellrák Magyarországon 1
Fotó: choja / Getty Images Hungary

Az emlőrák egyre több fiatalt érint, de a korai felismerés lehetőségei sokszor kihasználatlanok. A rendszeres szűrővizsgálatok és az önvizsgálat elengedhetetlenek ahhoz, hogy a betegséget időben felfedezzék és kezelni lehessen.

Ne hagyd figyelmen kívül az intő jeleket, mert a mellrák korai szakaszban nagyobb eséllyel gyógyítható.

Minden 8. nőnél diagnosztizálják élete során: 10 tény a mellrákról, amit fontos ismerni

A világon minden 14. másodpercben kiderül valakiről, hogy érintett a betegségben.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük