A 9 legegészségtelenebb cipőfazon télre: tönkreteszik a lábat és a gerincet

Legyél körültekintő a csizma kiválasztásánál!

Egészségtelen téli cipőfazonok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A téli lábbeli kiválasztására több szempontból is ügyelni kell. Az esztétikai előnyök mellett a funkció is előtérbe kerül, hiszen a hűvös időjárás miatt a meleg bélés és a csúszásgátlás is fontossá válik.

Az ortopédiai kialakításnak is megfelelőnek kell lennie, a jó lábbeli stabilan tartja a lábat, alátámasztja a lábboltozatot, a lábtartás nem kényszeres benne, kényelmesen elférnek a lábujjak, mindemellett pedig nem terheli meg a térdet és a bokát.

A tíz legegészségtelenebb cipő

Ha egészségtelen lábbelikről esik szó, talán legtöbbször a magas sarkú cipők és csizmák jutnak az ember eszébe, pedig a lapos talp sem minden esetben tesz jót az ízületeknek és a lábaknak. Az ideális sarokmagasság két-három centiméter, de a talpazat kialakítása és az anyag is fontos szempont a választáskor. Persze nyugodtan fel lehet venni a következő cipőket és csizmákat időnként, de azért figyelj oda, hogy a lábad is jól érezze magát.

A tűsarkú csizmában a testtartás nem természetes, a testsúly a lábközépcsontra és a lábujjakra hárul, és nyúlnak a szalagok, ezért deformációkat, bütyköt, kalapácsujjat okozhat.
A vékony, teljesen lapos talpú csizmák nem tartják elég masszívan a lábfejet, ezért a gerincoszlopot terhelik meg túlzottan, emellett bőrkeményedést is okoznak.
A magasított, egyenes talpú cipő túl merev, így akadályozza a láb természetes gördülését: mivel pedig sokszor a lábat sem tartja, az ízületek terhelődnek.
A platform magas sarkú csizmákban sem tud természetesen mozogni a láb, a magasságtól pedig a járás is bizonytalan, ami bokaficamot okozhat.
A láb szellőzése nemcsak a nyári melegben fontos. A zárt gumicsizma jól jöhet nagy esőzéseknél, de hosszútávon nem jó, hiszen akár lábgombásodáshoz is vezethet.
A zárt, műanyag cipőkkel ugyanez a probléma: nem tud bennük szellőzni a láb, a befülledés pedig gombásodáshoz vezet. A merev, sima műanyagtalp pedig balesetveszélyes is.
A hegyes orrú cipők rendszeres viselése a lábujjakat nyomja össze. Különösen akkor várható jelentős deformáció, ha ez magasított sarokkal párosul.
A magas sarkú bokacsizmák nem tartják stabilan a lábat, ezért a testsúly szintén előrekerül, ami a térdet is megterheli.
A túl kemény, merev oldalsó- és felsőrésszel ellátott csizma nem képes felvenni a láb alakját, ezért azonnal vízhólyagokat, bőrkeményedést okoz.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük