A Duchenne-szindróma 5 legkorábbi tünete: ezzel a ritka betegséggel küzd a magyar kisfiú
A Duchenne-szindróma korai tüneteit nem könnyű észrevenni.
Pénzes Márkó, egy ötéves magyar kisfiú, súlyos genetikai betegséggel, a Duchenne-féle izomdisztrófiával (DMD) küzd. Édesanyja posztolta a történetét kevesebb mint egy hónappal ezelőtt, melyben részletesen leírja, hogyan derült fény a betegségre.
Márkó mozgásfejlődése nem haladt normális ütemben, és bár sokan - még gyerekorvosok is - azt hitték, hogy "kinövi", a család egy neurológiai vizsgálatra jelentkezett. Itt derült ki, hogy nagyobb a baj, mint azt elsőre gondolták. A további vizsgálatok megerősítették a diagnózist: Duchenne-szindróma, egy ritka és gyógyíthatatlan izombetegség.
A Duchenne-szindróma tünetei
A Duchenne-izomdisztrófia (DMD) egy súlyos, progresszív genetikai rendellenesség, amely az izomrostok fokozatos leépülését okozza, és jelentős mozgáskorlátozottsághoz vezet. Bár a betegség ritka, Magyarországon is több család szembesül vele, és Márkó esete pedig rávilágít arra, hogy milyen korai jelekre érdemes odafigyelni.
A Duchenne-szindróma egyik legkorábbi tünete az izmok fejlődésének elmaradása, amely Márkó esetében már csecsemőkorban megfigyelhető volt. A gyermek mozgásfejlődése lelassult: későn tanult meg ülni, mászni és járni. Az orvosoknál tett látogatások, a vérvételek és a genetikai tesztek hosszú folyamata során derült ki, hogy Márkó kreatin-kináz-értéke több mint százszorosa a normálisnak - ez a DMD egyértelmű jele volt.
Az ilyen korai tünetek közé tartozik a nehézkes mozgás, a földről való felállás nehézsége, gyakori esések és botladozások. A Duchenne-szindrómában szenvedő gyermekeknél a vádli megnagyobbodása is jellemző tünet, amit a sérült izomrostok helyén felhalmozódó zsírszövet és kötőszövet okoz. Márkó esetében sokan megjegyezték, milyen izmosnak tűnik a vádlija, holott ez valójában a betegség egyik jele volt.
Fejlődési rendellenességek
Márkónak nemcsak a mozgásában, hanem a kognitív és nyelvi fejlődése terén is tapasztaltak nehézségeket. A szülők a beszédkészségével kapcsolatos és egyéb kommunikációs problémákat is észrevették, ami szintén hozzájárult a korai diagnózishoz. A család az egyik legnehezebb időszakát élte át, amikor végül megtudták, hogy Márkó Duchenne-szindrómában szenved.
Sok esetben a betegség diagnosztizálása késik, mert a kezdeti tünetek nem mindig egyértelműek. Márkó esetében is hosszabb időbe telt, mire a genetikai tesztek megerősítették a diagnózist. A Covid-járvány miatti késlekedések tovább nehezítették a folyamatot, ám végül sikerült pontosan meghatározni a betegséget.
A Duchenne-szindróma diagnózisa genetikai tesztekkel történik, amelyek kimutatják a disztrofin fehérje hiányát vagy hibás működését. Márkó családja számára a diagnózis sokkoló volt, de mindent megtesznek, hogy a betegség előrehaladását lassítsák, és Márkó életminőségét javítsák.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A szülők és orvosok számára kiemelten fontos, hogy időben felismerjék a Duchenne-szindróma korai jeleit, mint például a mozgásfejlődés késlekedését, a kacsázó járást vagy a vádlik megnagyobbodását.
Márkó esetében a szülők gyors reagálása és az orvosi vizsgálatok megkezdése segített abban, hogy a kezelést minél hamarabb elindítsák. Bár a Duchenne-szindróma jelenleg nem gyógyítható, a korai beavatkozások, például a szteroidterápia és a rendszeres gyógytorna, lassíthatják a betegség előrehaladását.
Azonban a tényleges segítséget és megoldást egy nagyjából egymilliárd forintba kerülő amerikai génterápia jelentené, amely új lehetőséget nyújt a betegség lefolyásának enyhítésére. Ez a terápia a gyermek szervezetét egy rövidebb, de funkcionális fehérje termelésére tanítja meg, ami segíthet az izomsejtek stabilizálásában.
Átutalás az Együtt Pénzes Márk gyógyulásáért Alapítvány nevére belföldről az alábbi OTP-s bankszámlaszámra:
11742513-21458903
Átutalás, ha külföldön élsz:
IBAN: HU98 11742513-21458903-00000000
PayPallal is lehet utalni erre a címre:
egyuttmarkert@gmail.com
Illetve REpont QR-kódon keresztül is lehet utalni.
Márkó története felhívja a figyelmet arra, hogy mennyire fontos a Duchenne-szindróma korai felismerése, mert így a betegek hosszabb és jobb életet élhetnek.
Megmentheti a gyerek életét, és még le is kötheted vele: egy szuper könyv az otthoni elsősegélyhez
Egy remek kiadványt mutatunk a gyerekkori elsősegély témájában.
Elolvasom(Cikken belüli képek forrása: Együtt Pénzes Márk gyógyulásáért Alapítvány / Facebook, ajánlóképek forrása: egyuttmarkert.hu, borítókép forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- vírus
- gyerekbetegség