Vérből is kimutathatóvá válhat a rák korai stádiumban: a módszer Magyarországon is elérhető
A daganatos elváltozások hatékony diagnosztikáját segítő labort alakítottak ki Szegeden.
A daganatos elváltozások hatékony diagnosztikáját segítő laboratóriumot alakítottak ki uniós támogatással a Szegedi Tudományegyetem, azaz SZTE pathológiai intézetében - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága az MTI-t.
A Molekuláris Tumordiagnosztikai Laboratóriumban biológusok és patológusok onkológusokkal, informatikusokkal és fizikusokkal szorosan együttműködve végeznek a tumoros elváltozások hatékonyabb diagnosztikáját segítő molekuláris vizsgálatokat. Emellett a kutatási projektjeik arra fókuszálnak majd, hogy a daganatos pácienseknél meg tudják állapítani, mely célzott tumorterápiás eljárások bizonyulhatnak a leghatékonyabbnak esetükben.
Új orvosi eszközök a Szegedi Tudományegyetem laborjában
A közlemény szerint a teljes laboratórium áprilisában kezdte meg működését, egy része azonban 2020 óta segíti az SZTE klinikai központjában folyó koronavírus-diagnosztikát. Fendler Judit kancellár közölte, az operatív törzs támogatásával az egyetemnek sikerült beszereznie egy nagy értékű nukleinsav-izoláló robotot, egy vírusokkal történő munkavégzésre alkalmas BSL2-es steril lamináris fülkét, valamint egy, a nukleinsavak mennyiségi analízisére alkalmas qPCR-készüléket.
Az eszközök mellett reagenseket és egyéb fogyóanyagokat is biztosítottak korábban a laboratórium számára ahhoz, hogy a koronavírus-járvány második és harmadik hullámában a potenciális fertőzöttektől levett mintákat - az így létrehozott többletkapacitásnak köszönhetően - gyorsabban megvizsgálhassák.
Pankotai Tibor, az egyetem kutatómunkatársa kifejtette, a laboratóriumban egy olyan metódust alakítanának ki, amely segítségével a biopszia során levett szövetminták mellett akár vérből is kimutatható lesz, hogy egy adott embernél mekkora esély van a daganatok kialakulására. A rákos betegeknél pedig a diagnosztikai eljárás során a tumorstádiumok pontosabb meghatározása a cél. Emellett azonosításra kerülhetnek olyan mutációs mintázatok is, amelyekkel személyre szabott, célzott tumorterápiás eljárás válik lehetővé.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A daganat korai stádiumú azonosítása esetén jóval nagyobb a páciens esélye a túlélésre. Az SZTE kutatói és egészségügyi dolgozói jelenleg arra összpontosítanak, hogy a leggyakrabban előforduló tumorokat - mint például a mell-, a prosztata-, a tüdő- vagy vastagbélrák - korai stádiumban ki tudják szűrni, ami később lehetővé teszi a leghatékonyabb tumorterápiás eljárás kiválasztását. Ehhez a munkához egyedülálló lehetőséget biztosít az SZTE-n kialakított biobank - írták a közleményben.
Kinél alakulhat ki szájüregi daganat?
A ráktípus hét tünete, amit nem szabad félvállról venni, kialakulásának több oka is lehet.
Kinél alakulhat ki szájüregi daganat? A ráktípus 7 tünete, amit nem szabad félvállról venni
A szájüregi daganatok kialakulásának több oka is lehet.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
- szeged
- tudomány
- egyetem
- kórház
- egészség
- daganat
- rák
- tünetek és betegségek
- diagnosztika
- laborvizsgálat
- vérvizsgálat
- kutatások
- Életmód