A daganatos betegek több mint felét érinti a kóros fogyás: így lehet visszafordítani

A rákos betegek gyakran szenvednek étvágytalanságtól, ami kóros fogyást okozhat. Ezt az állapotot minél előbb meg kell állítani.

rákos beteg étvágytalanság
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Még egy kezdeti stádiumú daganatos betegség is járhat kóros fogyással. Már egy egészen kicsiny méretű daganatos góc is képes olyan anyagokat termelni a szervezetben, amelyek étvágycsökkenést, felszívódási zavarokat okozhatnak.

Az idegesség, a betegséggel vagy az onkológiai kezelésekkel járó esetleges mellékhatások, mint a hányinger, a hányás, a hasmenés vagy a szájban kialakuló nyálkahártya-gyulladás miatti fájdalmas rágás és nyelés mind-mind fokozhatja a fogyást. A kóros fogyás ellen tudatosan tenni kell, mert a legyengülés egyrészt rontja az életminőséget, másrészt gátja lehet a daganatellenes kezelések megkezdésének vagy folytatásának is. A rakgyogyitas.hu szakemberei szerint nem elég többet enni, az esetek jelentős részében orvosi beavatkozás is indokolt.

A kóros fogyás

Malnutríciónak nevezik az alultápláltság állapotát. Ez nem objektív soványságot jelent, hanem olyan hiányállapotot, amikor egyensúlyzavar lép fel, tehát adott tápanyagból többet használ fel a szervezet, mint amennyihez hozzájut, vagy hasznosítani tud.

GettyImages-1071882396

Ha az alultápláltság hosszabb időn át fennáll, és a fogyást okozó, különféle fizikai, biokémiai és lelki tényezők összeadódnak, illetve gyulladásos tényezőkkel is kiegészülnek, egy komplex tünetegyüttes alakulhat ki, amelyet anorexia-cachexia szindrómának hívnak. Ez magyarul a daganattal összefüggő soványságot jelent.

A szindróma jellemzője, hogy hat hónap vagy annál rövidebb idő alatt elveszíti a beteg a testsúlya 10 százalékát. Mindez gyakran erőtlenséggel, fizikai és szellemi fáradékonysággal társul. Nem ritka ezen állapotban a vérszegénység kialakulása sem, és az immunrendszer gyengüléséből adódóan növekszik a fertőzések kockázata, elhúzódóbbá válik a sebgyógyulás, csökken a kemoterápia és a sugárkezelés hatékonysága, a mellékhatások viszont felerősödhetnek.

A kóros fogyás stádiumai

A daganattal összefüggő kóros fogyást három stádiumba sorolják. Az első stádium a pre-cachexia, amikor az étvágytalanság mellett az anyagcsere is megváltozik, de a testsúlyvesztés még 5 százaléknál nem nagyobb. A második stádiumban intenzívebbé válik a fogyás, az egész szervezetet érintő gyulladásos folyamat is kimutatható, amit a laboratóriumi leleteken a CRP, azaz a C-reaktív proteinérték jelentős emelkedése is jelez. A harmadik, előrehaladott stádiumban, amit szakszóval refrakter cachexiának hívnak, az erőteljes és gyakran már visszafordíthatatlan leépülési folyamatok uralják a kórképet.

A cikk az ajánló után folytatódik

Több kutatás is alátámasztotta, hogy a rák végzetessé válásában nem elhanyagolható arányban közvetlen ok a legyengülés és az anorexia-cachexia következtében kialakuló szövődmények. Önmagában már ez is indokolja, hogy meg kell előzni, meg kell állítani, vissza kell fordítani a kóros fogyást, amely a daganatos betegek több mint felét érinti.

Táplálásterápia, gyulladásgátlás

A betegek fogyása tehát nem csak abból ered, hogy nem esznek eleget, hanem a háttérben egy összetett, az anyagcsere egyensúlyát megbolygató gyulladásos folyamat játszódik le. A kóros fogyás kivédésére, illetve csökkentésére sem elegendő tehát többet enni - pláne, hogy erre sok esetben nem is képes a beteg, akit netán más mellékhatások is gyötörnek. A tumoros cachexia ellen orvosi eszközöket is be kell vetni.

GettyImages-467531662

A kezelőorvos javasolhat vagy táplálásterápia keretében vényre rendelhet különféle édes és sós ízesítésben elérhető, kifejezetten a daganatos betegek számára kifejlesztett speciális tápszereket is. Ha bármilyen okból nem tud a beteg szájon át étkezni, szonda bevezetésére és szondatápszerekre lehet szükség. A kalóriapótláson túl pedig szükséges a gyulladásos folyamat gátlása és a daganatból felszabaduló káros anyagok, citokinek ellen ható anyagok, azaz anticitokinek, valamint étvágygerjesztők adása.

3 hasznos tanács daganatos betegek étkezéséhez

Meggyógyítani étkezéssel nem lehet a rosszindulatú daganatokat, de sokat lehet javítani a közérzeten és enyhíteni a fájdalmon segítségével.

3 hasznos tanács daganatos betegek étkezéséhez: ráktúlélő dietetikus beszélt róluk

Meggyógyítani étkezéssel nem lehet a rosszindulatú daganatokat, de sokat lehet javítani a közérzeten és enyhíteni a fájdalmon segítségével.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük