Miért alakul ki a cukorbetegség, és miért egyre gyakoribb? 20 év, és megkétszereződhet a betegek száma

Egyre többen szenvednek 1-es és 2-es típusú cukorbetegségben. Ha ez ilyen ütemben nő, megduplázódik a cukorbetegek száma.

A cukorbetegség kialakulásának okai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy 25 évet felölelő klinikai kutatás szerint rohamosan emelkedik Európában az 1-es típusú cukorbetegség előfordulásának aránya, és a következő húsz évben akár meg is kétszereződhet a betegséggel diagnosztizáltak száma.

A diabétesz kialakulásának megelőzésére, a betegség felismerésének és kezelésének fontosságára hívják fel a figyelmet az Első 1000 nap szakemberei. 

A cukorbetegség kialakulása

A diabetes mellitus - cukorbetegség - a világon leggyakrabban előforduló anyagcsere-betegség, mely számos szövődménnyel járhat, és igen súlyos, akár végzetes következményei is lehetnek. A betegség kiváltó oka az inzulinhatás csökkent vagy teljes hiánya. Ennek következtében a szervezet egyes sejtjei nem képesek a vérből a szőlőcukrot felvenni, mely így a vizelettel ürül ki nagy mennyiségű víz kíséretében. A csökkent inzulinhatás kialakulhat inzulinhiány vagy inzulinrezisztencia miatt.

Az 1-es típusú cukorbetegség esetén a hasnyálmirigy nem termeli a vércukor lebontásához szükséges inzulint. A diabétesz 2-es típusánál a szervezet ugyan termel inzulint, azonban inzulinrezisztencia miatt nem tudja a vércukorszint csökkentésére felhasználni azt.

A cukorbetegeknek szükséges lehet az inzulint pótolni.
A cukorbetegeknek szükséges lehet az inzulint pótolni.
Fotó: Mladen Sladojevic / Getty Images Hungary

1-es típusú cukorbetegség

Az 1-es típusú cukorbetegség a diabéteszeseteknek általában 10%-át érinti, bármely életkorban előfordulhat, de leggyakrabban a gyermekeknél és fiatal felnőttkorban alakul ki. A földön jelenleg több mint 425 millió cukorbetegségben szenvedő ember él, azonban a világon minden második cukorbetegség rejtve marad. A korai felismerés rendkívül fontos, hiszen a betegség életveszélyes szövődményei akár végzetesek is lehetnek.

- Gyermekkorban a cukorbetegség az esetek 90%-ában 1-es típusú formában jelentkezik. A felfedezés időpontjában a betegek rendszerint súlyos, nemritkán életveszélyes állapotban vannak, elsősorban a vér pH-jának savas irányban történő eltolódása miatt. Kialakulásában a jól ismert genetikai hajlam mellett döntő jelentősége van a környezeti tényezőknek, ezen belül a helytelen csecsemő-kisdedkori táplálkozásnak. Számos megfigyelés igazolta ugyanis a tehéntej túlzottan korai bevezetése, a tartósítószerek fogyasztása és a betegség kialakulása közötti összefüggést. A 2-es típusú cukorbetegség, mely döntően a serdülőket érinti, a gyermekkori esetek 10%-át teszi ki. Gyakorisága emelkedőben van elsősorban annak köszönhetően, hogy kialakulása szoros kapcsolatban van az elhízással és az ennek talaján kialakuló inzulinrezisztenciával. Az egészséges életmód és a helyes táplálkozás tehát kiemelkedő jelentőséggel bír számos súlyos, krónikus betegség, így a cukorbetegség kialakulásának megelőzésében is - hangsúlyozta Dr. Tokodi István csecsemő- és gyermekgyógyász, az Első 1000 nap program szakértője.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A diabétesz 1-es típusát egy autoimmun reakció okozza, melynek következtében a szervezet védekezőrendszere megtámadja az inzulin termeléséért felelős béta-sejteket. Egyes kutatások szerint a betegség kialakulása és a csecsemőkori tehéntejfogyasztás között is összefüggés állhat fenn. A betegek szervezete nem, vagy csak nagyon kis mennyiségű inzulint termel, és a megfelelő vércukorszint tartásához inzulininjekció adása szükséges. Inzulin hiányában a szőlőcukor nem képes bejutni a sejtekbe, melyek így éheznek. A megfelelő energia biztosítására cukor helyett zsírsavakat használnak, mely a teljes anyagcsere összeomlását eredményezheti, éppen ezért rendkívül fontos a tünetek mihamarabbi észlelése és a betegség karbantartása.

A 2-es típusú cukorbetegség

A 2-es típusú diabétesz eredetileg túlnyomóan a harminc év feletti korosztálynál volt jellemző, napjainkban azonban az egyre több túlsúlyos kisgyermek és csecsemő is veszélyeztetetté vált. A hazai adatok szerint a két év alatti kisgyermekek közel ötöde potenciálisan túlsúlyos vagy elhízott. A fogantatástól számított első ezer nap kulcsfontosságú a gyermekek táplálását és étrendjét tekintve, hiszen a megfelelő tápanyagbevitellel, szoptatással és helyes hozzátáplálással csökkenthető a szerzett cukorbetegség kialakulásának kockázata.

Tíz mozgásforma, ami cukorbetegséggel és inzulinrezisztenciával is ajánlott

A mozgás segít a megfelelő testtömeg elérésében is, mely szintén hozzájárul a cukorbetegség megelőzéséhez, illetve kézben tartásához. Inzulinnal kezelt betegség esetén feltétlenül ki kell kérni az orvos tanácsát is, mivel a kezelést is módosíthatja a tartósan végzett sport. Szinte bármilyen testmozgás választható, amit az ember örömmel végez, de néhány különösen jó választás IR esetén.

Jó hatással vannak a vércukorszintre: 10 mozgásforma, ami cukorbetegséggel és inzulinrezisztenciával is ajánlott

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek forrása: Getty Images Hungary.

Ezt is szeretjük