Ez a gond a „csobbanós” WC-vel: komoly egészségügyi kockázatot rejt

Nem csak a visszacsapódó víz jelent problémát a mélyöblítésű WC esetében.

Mélyöblítésű, csobbanós WC
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan gondolják, hogy vízöblítéses WC-k között nincs különbség. Teszik ezt egészen addig, amíg a hagyományos lapos öblítésű után van szerencséjük vendégségben, kollégiumban, bárhol egy mélyöblítésű - más néven a „csobbanós” - kivitelhez.

De persze létezik még alsó, illetve hátsó kifolyású, valamint álló és falra rögzíthető WC is - bár ez inkább csak a szennyvízelvezetés szempontjából lényeges.

Mélyöblítésű, „csobbanós" WC

A hagyományos lapos öblítésű WC-k esetében a csészén belül egy párkány került kialakításra. A vízsugár innen viszi a vizeletet és a székletet a csatornába. Ahogy azonban a szocializmus éveiben egyre több panelház, társasház épült, a lakások alapterülete kisebb lett, a fürdőszobákat és mellékhelyiségeket pedig nem feltétlenül tudták úgy kialakítani, hogy ablakuk is legyen, ezért megnőtt az igény az olyan WC-csészékre, melyek a kellemetlen szagokat nagyobb hatékonysággal nyelték el.

Ezen elvárás nyomán tervezték az úgynevezett mélyöblítésű WC-ket. Itt a WC-csészéknél a végtermék rögtön a vízbe kerül, az öblítővíz pedig innen sodorja tovább a csatornába. Ebből adódóan a kellemetlen szagok kevésbé tejednek a levegőben. Továbbá a mélyöblítésű WC-k előnyeként szokták említeni, hogy könnyebben tisztán tarthatóak, kevésbé vízkövesednek.

Mi a gond a mélyöblítésű WC-vel?

Természetesen minden éremnek két oldala van, és építkezés, illetve fürdőszoba-felújítás esetén érdemes megvizsgálni mindkettőt. A mélyöblítésű WC-k esetében sokakat kellemetlenül érint a visszafröccsenő víz - mely egyébként némi WC-papír előzetes vízbe dobásával tompítható.

A másik negatívum azonban, hogy használata miatt az ember sosem látja igazán a távozó végterméket. Mivel számos egészségügyi probléma tünete lehet a széklet megváltozott állaga, színe, így megeshet, hogy jóval később derül csak fény olyan betegségekre, mint a gluténérzékenység (hasmenéses vagy a lazább széklet), zsíremésztési zavarok (világosabb, bűzös, zsírfényű széklet), bélgyulladás vagy daganat (vér van a székletben), esetleg bélférgesség.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Kisgyerekek és idősek esetében különösen nagy jelentőséggel bírnak a fentiek. Ha például az orvos valamilyen felmerülő egészségügyi probléma miatt székletmintát kér, abban az esetben sem mindegy, hogy milyen WC-t használtok. Amennyiben tehát felújítás vagy építkezés miatt épp döntési helyzetben vagy, és nem tudod, mi alapján határozz, érdemes megvizsgálni a fenti szempontokat.

Minden lerobbant fürdőben ott rejlik az oázis: ők előhozták, nézd meg, milyen lett

Hihetetlen, mit ki nem lehet hozni egy lepukkant fürdőszobából.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük