Tényleg egészségesebbek a füstmentes dohánytermékek? Így vélekedik róluk a tüdőgyógyász
Az innovatív, füstmentes dohánytermékek megítélése vegyes. Hogyan vélekedik róluk a tüdőgyógyász?
A dohányzás világszerte komoly egészségkárosító tényező, visszaszorítása közegészségügyi érdek. A dohányosok számának globális alakulását figyelve viszont egyre inkább bebizonyosodik, hogy a kategorikus tiltás, illetve a nikotin démonizálása nem célravezető. A leszokás komoly kihívást jelent, és gyakran hiába vannak tisztában a kockázatokkal az érintettek, nem tudják, vagy egyáltalán nem is akarják letenni a cigarettát.
Azoknál a felnőtteknél, akik különböző okok miatt nem szoknak le a nikotinról, az ártalomcsökkentés eszköze lehet, ha a napjainkban mind nagyobb teret hódító, füstmentes eszközökre váltanak. Valóban kevésbé veszélyesek az egészségre nézve ezek a termékek? Segíthetnek a leszokásban, vagy épp ellenkezőleg, rászokáshoz vezetnek? A témában dr. Szondy Klára tüdőgyógyász és onkológiai szakorvost, a Magyar Ártalomcsökkentő és Környezeti Betegségekkel Foglalkozó Tudományos Egyesület elnökhelyettesét kérdeztük.
Ártalomcsökkentés a dohányzásban
A téma aktualitását, sürgető voltát mutatja, hogy 2022 májusában a világ egyik legtekintélyesebb orvosi szaklapja, a The Lancet is közölt egy cikket, amelyben az Aucklandi Egyetem két professzora az ártalomcsökkentés szükségességére hívja fel a szakértők figyelmét, egyúttal kijelentik, hogy a világban jelenleg uralkodó stratégia, amely a dohányzás tiltását helyezi előtérbe, nem működik.
Közismert tény, hogy a cigaretta sokféleképpen árt a szervezetnek. A dohányzással kapcsolatban általában a nikotin kerül szóba, ám korántsem ez az egyetlen egészségkárosító anyag, amely a cigarettázókat veszélyezteti. Az ártalomcsökkentés lényege dr. Szondy Klára szerint, hogy kevesebb káros, mérgező anyag jusson a szervezetbe.
- Ilyenek a karcinogén, azaz rákkeltő anyagok, a kátrány, a magzatkárosító, úgynevezett genotoxikus anyagok, a hörgő-nyálkahártyát károsító, pusztító anyagok, amely miatt a tüdő visszafordíthatatlan elváltozása, COPD, azaz krónikus obstruktív tüdőbetegség alakulhat ki. A hagyományos dohánytermékek szív- érrendszert károsító hatása is kiemelendő. Emiatt a legjobb az lenne, ha egyáltalán nem dohányozna senki. De úgy tűnik, ez nem elérhető állapot. A leghatékonyabb, komplex leszoktatóprogramokkal is mintegy 5-8% szokik le, és sajnos legalább ennyien szoknak rá újra.
Az újabb alternatívák, mint például az elektromos cigaretta vagy a dohányhevítéses eszközök, nem égéssel működnek, előbbiek utántöltő folyadékot, utóbbiak dohányrudakat melegítenek.
- Az igazán káros termékek a dohány égése során, 1200 Celsius-fok körül keletkeznek. A 400 Celsius-fok körüli hevítéssel lényegesen kevesebb káros anyag szabadul fel a dohányból. Toxikológiai vizsgálatok igazolták, hogy a leginkább káros anyagokból mintegy 90-98%-kal kevesebbet tartalmaznak az innovatív dohánytermékek. A hevítés során keletkezett „pára” nem büdös, nem tartalmaz füstöt és kátrányt, ezzel együtt használata zárt térben továbbra sem engedélyezett - mondja dr. Szondy Klára.
A cigarettára történő rászokásért a nikotin tehető felelőssé, amely átmenetileg ugyan, de kedvező változásokat idéz elő a szervezetben, például lazítja a vázizomzatot, pozitívan befolyásolja a munkateljesítményt, javítja a tanulási folyamatot.
- A kedvező állapot fenntartásához, annak erősítéséhez azonban a szervezet részéről igény jelentkezik az újabb cigarettára való rágyújtásra, majd e rágyújtás sokszoros megismétlésére. Ez a körülmény a dohányzási magatartás rögzülésével jár, függőséghez vezet, és így a nikotin a dohányzási cselekvések szabályozójává válik.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A hevítéssel működő, füstmentes eszközök nikotintartalma a hagyományos cigarettához mérhető, a dohányosok nikotin iránti vágyát tehát kielégítik. A leszokás eszközei is lehetnek, hiszen a leszoktató programban is a nikotinpótlás a gyógyszeres kezelés első lépcsője, például tapasszal vagy rágógumival - avat be a tüdőgyógyász.
Rászoknak miatta a dohányzásra a fiatalok?
A füstmentes alternatívák megítélése ugyanakkor vegyes. Időről időre felmerül például az a - jogos - aggály, hogy az e-cigaretta és a dohányhevítéses eszközök elősegítik a fiatalabb generációk dohányzásra történő rászokását. Erről dr. Szondy Klára így vélekedik:
- A támadás ezen innovatív termékeket épp azért éri, mert egyes adatok szerint a fiatalok rászokása - talán bízva a termékek ártalmatlan voltában - könnyebb. De a fiatal, aki dohányozni szeretne, találni fog a piacon illegális, sokkal veszélyesebb terméket is, amely nem ellenőrzött, esetleg jóval nagyobb nikotintartalommal rendelkezik, és az illóolaj-tartalma sem kontrollált. (Ilyenek például az Elf Bar „manórudak”.) Nincs adat arra vonatkozóan, hogy a fiatalok, akik ezt a terméket szívják, nem dohányoznának-e a hagyományos dohánytermékkel. Ugyanakkor azt tudniuk kell, hogy ezen innovatív dohánytermékek nem egészségesebbek, hanem kevésbé károsak.
8 étel, ami támogatja a tüdő egészségét
Az életmódnak jelentős szerepe van a légzőszervrendszer védelmében, a károsodás csökkentésében, a betegségek megelőzésében. A rendszeres testmozgás mellett az étrendbeli változások is fontosak: a gyulladáscsökkentő tápanyagok a kialakult egészségügyi panaszok esetén is képesek segíteni, és gyorsabb regenerációt biztosítanak.
Csökkentik a gyulladást, védik a tüdőt a károsodástól: 8 étel, amiből gyakrabban kellene enni
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)