Betegséget is jelezhet, ha felkúsznak rád a pluszkilók - Mutatjuk, milyen tünetek jelzik a bajt

A hízás hátterében rengeteg egészségügyi probléma állhat, ilyenek például az anyagcsere-betegségek.

Anyagcsere-betegség hízás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az anyagcsere-betegségeknek több száz fajtája ismert, ám ezek nagyobb része rendkívül ritka.

Közülük is leginkább a cukoranyagcsere és a pajzsmirigy betegségei okozhatnak hízást. Ezeket vesszük most górcső alá.

Ezek az anyagcsere-betegségek állhatnak a hízás mögött

Az anyagcsere az a folyamat, amely során a szervezet a bevitt táplálékból - fehérjék, zsírok, szénhidrátok - kinyeri a működéshez szükséges összetevőket, és eltávolítja a már nem hasznosuló anyagokat. Anyagcserezavarról beszélhetünk akkor, ha ez a folyamat a szervezetben valamilyen hatás miatt felborul. Ilyenkor előfordulhat, hogy egyes tápanyagokból az optimálisnál több, másokból pedig épp ellenkezőleg, túl kevés lesz a szervezetben. 

GettyImages-925331478
Fotó: JackF / Getty Images Hungary

A rossz anyagcsere rengeteg kellemetlen tünetet okozhat, ilyen a hányinger, fejfájás, rosszkedv, letörtség, koncentrációszavarok, alvászavarok. Emellett gyakori lehet a hasfájás, puffadás és a hízás is.

A cukorbetegség 

Az anyagcsere-betegségek talán legismertebb típusa a cukorbetegség, ám az elhízás és a cukorbetegség közötti kapcsolat összetett. Ennél a betegségnél a sejtek fokozatosan válnak érzéketlenné az inzulinra, ezért a betegek egyre magasabb inzulinszinteket produkálnak. Ugyanakkor a zsír sokáig reagál az inzulinra, és a zsírsejtek veszik fel a cukrot, így lesz a cukoranyagcsere-zavar az elhízás fő oka. 

Amennyiben a hízás mellett folyamatos szomjúságérzetet érzel, zsibbadnak a végtagjaid, vagy nehezen gyógyulnak a sebeid, érdemes orvoshoz fordulnod. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az inzulinrezisztencia

Azonban a hízás nemcsak a cukorbetegeket érinti, hanem a szénhidrátanyagcsere-zavar egyik mára igen gyakori típusára, az inzulinrezisztenciára is jellemző. Az inzulinrezisztencia felfedezése gyakran elhúzódik, teljesen a jellemző tünetek megjelenéséig. Az érintettek ekkorra meddőséggel, menstruációs zavarokkal vagy túlsúllyal és depresszióval fordulnak a nőgyógyászukhoz vagy endokrinológushoz, és ilyenkor is még csak gyanakvásra adnak okot a tünetegyüttesek. 

GettyImages-1237978289
Fotó: Prostock-Studio / Getty Images Hungary

Az inzulinrezisztenciára a szakemberek inkább más betegségek tünetei miatt kezdenek gyanakodni. A leggyakoribb ehhez kapcsolódó probléma a menstruációs zavar, a policisztásovárium-szindróma, a meddőség és a túlsúly, azon belül is az alma típusú elhízás, azaz az úszógumiszerű zsírpárnák megjelenése. Ha ezeket tapasztalod, érdemes mihamarabb konzultálni egy orvossal.

Pajzsmirigy-alulműködés 

Az inzulinrezisztenciához hasonlóan a pajzsmirigy-alulműködés is a nehezen diagnosztizálható betegségek körébe tartozik, ugyanis jellemző tünetei más problémára is utalhatnak. A pajzsmirigy-alulműködésben szenvedők gyakran tapasztalnak gyengeséget, fáradtságot, rossz közérzetet, a bőr szárazságát és hajhullást. Ugyanakkor gyakori tünet, hogy a betegek a megfelelő táplálkozás vagy elegendő testmozgás mellett is híznak. 

Amennyiben gyanakodsz a betegségre, vagy észlelted a rá jellemző tüneteket, érdemes megkérdezned a gondozó orvosodat egy kivizsgálás szükségességéről. 

Olvass tovább! Így készül az anyagcsere-pörgető koriandertea

A koriandertea támogatja az emésztést, és természetes puffadásgátló, javítja a májműködést, csökkenti a szívbetegségek kockázatát koleszterincsökkentő hatása miatt, és a memóriának is jót tesz. 

Egy pohár reggeli előtt, és felgyorsul a fogyás: így készül az anyagcsere-pörgető koriandertea

A korianderteával garantáltan jól indul a reggel, beindítja a fogyást, és az anyagcserét is serkenti.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük