Elhízás, szívbetegség, csökkent libidó
Az alvászavar nemcsak karikákat rajzol a szemed alá, de sokkal súlyosabb gondok okozója is.
Az emberi szervezet természetes napi ütemét cirkadián ritmusnak nevezik a tudósok. Az alvás és az ébrenlét váltakozását a tobozmirigyben termelődő melatonin hormon szabályozza, melynek szintje nappal alacsonyabb, míg éjjel megnő a szervezetben. Ha azonban ez az érzékeny egyensúly valamilyen külső hatás miatt felborul, zavart szenvedhet a cirkadián ritmus, mely általában az alvás mennyiségének vagy minőségének romlásával jár.
Az alvászavar tünetei
Nem egyszerű megállapítani tehát, pontosan mi is nevezhető alvászavarnak. Az első gyanús jelnek azonban minden bizonnyal a nehéz elalvás tekinthető. Ha már hetek óta tapasztalod, hogy akár egy órát is igénybe vesz, míg lefekvés után sikerül elaludnod, joggal gyanakodhatsz alvászavarra.
Egy másik figyelmet érdemlő jel pedig a szokásosnál korábbi ébredés. De számtalan egyéb tünet is utalhat a problémára.
További jelek
- Napközbeni álmosság.
- Koncentrációs problémák.
- Ingerlékenység.
- Labilis idegállapot.
Mennyi a normális?
Egyrészt egyénfüggő, hogy kinél hány óra alvás tekinthető normálisnak, másrészt az életkor előrehaladtával is változik ez a mennyiség. A csecsemők és kisgyermekek esetében magasabb az alvással töltött órák száma ahhoz képest, amennyit ébren vannak. A National Sleep Foundation tanulmánya szerint a kamaszok alvásigénye még körülbelül kilenc óra, a felnőtteké hét-nyolc órára tehető, ám ez a szám az évek múlásával egyre csökken. Az öregedés folyamata tehát egyfajta természetes álmatlansággal jár.
Mi áll a háttérben?
Az alvászavar mögött jellemzően a felfokozott életritmussal járó stressz húzódik meg, de okozhatja a gondot olyan fizikai probléma is, mint az emésztési zavar, a légzési nehézség, az ízületi betegség vagy akár pajzsmirigyprobléma is.
A túlsúly oka
A betegség összefüggésbe hozható az elhízással is. A kevesebb alvás negatív hatással van a szervezet anyagcsere-folyamataira, többek között megzavarja tested szénhidrát-anyagcseréjét is. Ha többet vagy ébren, szervezeted kevesebb szénhidrátot dolgoz fel, viszont többet raktároz el, ezért a zsírtartalékaid egyre nőnek. Ráadásul ez a folyamat nemcsak elhízást eredményez, hanem akár a kettes típusú cukorbetegség kialakulását is előidézheti.
Csökkent libidó
Ha nehezen jön álom a szemedre, az ébren töltött időt akár szexuális célokra is fordíthatnád. A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy az alvászavarral küzdő betegeknek jóval kevesebb kedvük van a szexhez, mint az átlagnak. Hiszen, ha egész nap fáradt vagy, este alig várod, hogy végre alhass, és nem szeretnéd, ha ebben megzavarnának. Párod folytonos elutasítása azonban nem tesz jót a párkapcsolatnak. De fordítva is alakulhat a helyzet: a férfiak esetében az alvászavar gyakori következménye lehet a potenciazavar, mely, ha nem sikerül megoldanotok, veszélybe sodorhatja a kapcsolatotokat.
Szívproblémát okozhat
Az alvászavarral küzdők között kétszer gyakoribb a szívbetegségek kialakulása, mint a jó alvók körében. Ha rendszeresen hét és fél óránál kevesebbet alszol, előbb-utóbb számíthatsz arra, hogy magas vérnyomásod lesz. Ha pedig szervezeted természetes cirkadián ritmusa hosszú ideig nem áll vissza a normál keretek közé, az előbb-utóbb szívproblémákhoz is vezethet. Tehát nem szabad félvállról venned az alvásproblémát, hiszen akár az életedbe is kerülhet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mit tehetsz az alvászavar ellen?
Először is, utána kell járnod, hogy nem áll-e valamilyen szervi ok a háttérben. Ehhez szükség lesz egy alaposabb orvosi kivizsgálásra. Ha azonban nem fizikai probléma okozza a gondot, joggal gyanakodhatsz pszichés okokra. Ebben az esetben érdemes lehet problémáddal felkeresned egy pszichiátert vagy pszichológust. De ezen kívül is akad néhány hasznos tipp, mellyel megkönnyítheted az álmod.
- Igyál egy pohár langyos tejet lefekvés előtt.
- Amennyiben lehetséges, ne az altatóktól várd a megoldást.
- Próbáld kialakítani az állandó napi rendszeredet, feküdj le mindig ugyanabban az időben.
- Fogyassz enyhe altató hatással bíró gyógyteákat – remek választás például a citromfű, a levendula vagy a macskagyökér.
- Próbálj ki valamilyen stresszoldó technikát: meditálj, jógázz.
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- alvás
Hol állsz az álmatlansági skálán?
- megelőzés
- alvászavar
3 durva tévhit az álmatlanságról
- pajzsmirigy
- fáradtság