Éhezés nélkül radírozza le a plusz kilókat a volumetrikus diéta: az egyik legjobb étrend a világon
A legjobb diéták rangsorában előkelő helyen szerepel a volumetrikus étrend, mégis kevesen ismerik itthon.
Nagyon kevés olyan ember van a világon, aki maximálisan elégedett a testével: vannak, akik túl soványnak érzik magukat, és hízni szeretnének, de a nagy többség számára a plusz kilók jelentenek gondot. Ennek orvoslására számtalan diétát és edzéstervet összeállítottak már, hogy mindenki megtalálja, ami számára a legmegfelelőbb és leghatékonyabb.
A volumetrikus diéta is azért született, hogy segítse a fogyni vágyókat, ráadásul az évek során annyira hatékonynak bizonyult, hogy a valaha volt legjobb diéták rangsorában az előkelő ötödik helyet szerezte meg – nem mellesleg a mediterrán étrend került az élre.
Mi az a volumetrikus diéta?
A Pennsylvaniai Állami Egyetem kutatója, Barbara Rolls dolgozta ki a diétát, ami főleg az ételek energiasűrűségére koncentrál: ennek a helyes meghatározása nemcsak az éhségérzetet csökkenti, hanem fogyáshoz is vezet.
Az ételeket négy csoportra osztja az étrend. Az első kategóriába a nagyon alacsony sűrűségű ételek kerültek, ide tartoznak a keményítőmentes gyümölcsök és zöldségek, a nem zsíros tej és a húsleves alapú leves. A második csoport az alacsony sűrűségű fogások halmaza, ide tartoznak a keményítőtartalmú gyümölcsök és zöldségek, gabonafélék, alacsony zsírtartalmú hús, hüvelyesek és alacsony zsírtartalmú vegyes ételek, például chili és tészta.
A harmadik kategória a közepes sűrűségű ételeket gyűjti össze, amibe beletartozik a hús, a sajt, a pizza, a sült krumpli, a salátaöntet, a kenyér, a perec, a fagylalt és a torta. A negyedik csoportba a nagy sűrűségű ételeket gyűjtötték, ezek pedig a keksz, chips, csokoládé, cukorka, süti, dió, vaj és olaj.
A diéta fő szempontja, hogy az első és a második kategória ételei vegyenek részt a mindennapi étkezésben, a harmadik csoportnál már érdemes az adagok méretére figyelni, a negyedik halmazból pedig a lehető legkevesebbet fogyasztani. A volumetrikus étrend minden napra reggelit, ebédet, vacsorát, pár harapnivalót és desszertet javasol.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Így működik a diéta a gyakorlatban
Az egyik legfontosabb dolog, amit az étrend ajánl, hogy a lehető legmagasabb víztartalmú ételek kerüljenek az asztalra, hiszen ezek sokkal jobban telítenek, mégis kevesebb kalória található bennük. Ehhez a legjobb élelmiszercsoportok:
- Leves: 80–95% víz
- Egyes gyümölcsök és zöldségek: 80–95% víz
- Teljes kiőrlésű tészta: 65% víz
A diéta arra is felhívja a figyelmet, hogy akár az alsóbb kategóriákból is lehet étkezni, csak meg kell találni a megfelelő alternatívákat hozzájuk. Ha valaki például nagyon szeret nassolni, és a chipszet szószba mártogatni, akkor ezeket cserélje le répára, zellerszárra, almára és hummuszra. Emiatt kevésbé lesz az az érzése, hogy az étkezés megvonáson alapul, és tiltólistára kerülnek bizonyos ételek.
A diéta nagyjából tíz éve született, ez idő alatt pedig számos ember számolt be fogyásáról úgy, hogy közben az éhezéssel sem kellett küzdenie. A betegségek ellenőrzésével és megelőzésével foglalkozó központok szerint általában az alacsony energiasűrűségű ételekben gazdag étrend elősegíti a kevesebb kalória bevitelét és a fogyást is. Még azok számára is lehet remény, akik nem nagy rajongói a zöldségeknek. Ilyen emberek esetében a kutatók azt vizsgálták, hogy a pürésített zöldségek alkalmazása segít-e a fogyásban, hiszen így az energiasűrűségük csökken, de a napi zöldségfogyasztás mégis megmarad.
Három hét alatt 41 felnőtt reggelizett, ebédelt és vacsorázott egy laboratóriumban. Néhányan minden étkezésre a hagyományos változatot kapták, mások pépesített zöldségek hozzáadásával a normál energiasűrűség 75%-ával vagy 85%-ával kaptak ételt. A résztvevők étkezés előtt és után értékelték éhségüket és teltségüket. A pürésített zöldségekkel készült ételek 200 és 360 kalória között csökkentették a napi kalóriabevitelt. Ezért a diéta előszeretettel javasolja azok számára a zöldségek pürésítését, akik nem szeretik az ízüket nyersen vagy párolva.
Ezeket lehet enni a diéta alatt
Mint a négyes csoportbontásból is jól látható, bármit szabad enni, csak nem mindegy, milyen mértékben, és törekedni kell az utolsó kategóriák helyettesítésére. A leginkább javasolt fogások:
Leves: a tejszínnel vagy krumplival dúsított krémlevesek helyett érdemes sokkal könnyedebb, zöldség- vagy húsleves alapú ételeket fogyasztani, hiszen ezek átlagosan 80-95% víztartalommal rendelkeznek. Minél több zöldséggel készül, annál laktatóbb lesz, az alacsony kalóriabevitel érdekében viszont a tésztát érdemes kihagyni belőle.
Édesburgonya: az édesburgonya nem tartalmaz keményítőt, így tökéletesen beleillik az első kategóriába. Mivel kalóriaértékekben nem tér el sokkal a hagyományos krumplitól, érdemes vele mértékkel bánni.
Sütőtök: a második kategóriába tartozó zöldség is bátran fogyasztható a diéta alatt, ráadásul nagy előnye, hogy sokrétűen felhasználható. Készülhet belőle isteni köret, de akár hús helyett is alkalmazható, vagy magában megsütve.
Sovány húsok: a magas fehérjetartalmú húsok is kiválóan támogatják a fogyást alacsonyabb kalóriatartalmukkal. Érdemes melléjük alacsony keményítőtartalmú zöldségeket választani.
Tészta: bár a tészták általában nem kapnak helyet a diétás étrendekben, a volumetrikus diéta ez alól kivételt képez. Mivel a főzés során akár 65% vizet is felvehet, így sokkal sűrűbb, és ezáltal laktatóbb is. Arra viszont érdemes figyelni, hogy teljes kiőrlésű tésztára essen a választás, és a feltétek se nehezítsék el.
Napos mintaétrend a volumetrikus diétához
Reggeli: egy bögrényi chiapuding alacsony zsírtartalmú vagy növényi tejjel, szezonális gyümölcsökkel.
Ebéd: egy tál könnyű tésztasaláta teljes kiőrlésű lisztből és sok zöldséggel.
Vacsora: egy tál zöldség- vagy húsleves rengeteg zöldséggel, tészta nélkül; grillezett csirkemell édesburgonyával.
Harapnivaló és desszert: egy marék pörkölt mandula, egy marék kesudió; banánfagyi.
Sok bennük a kalória, mégis fogyasztanak, miközben eltelítenek: 8 szuperétel, ami nagyon finom
Nem kell minden látszólag kalóriadús ételt száműzni az életedből.
Sok bennük a kalória, mégis fogyasztanak, miközben eltelítenek: 8 szuperétel, ami nagyon finom
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)