Nem mindegy, milyen véralvadásgátlót szedsz - Ezeket a tényezőket érdemes figyelembe venni

A véralvadásgátlóknak több típusa is létezik, melyek más-más hatásmechanizmuson keresztül gátolják a fokozott véralvadást

Véralvadásgátlók típusai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A véralvadásgátlóknak igen nagy szerepük van a mélyvénás trombózis kezelésében és prevenciójában. Ezen készítményeknek több típusa is létezik, melyeknek megvan a pozitív és a negatív oldala is. Ezeket ismertette prof. Blaskó György, a Trombózis- és Hematológiai Központ véralvadási specialistája.

A véralvadásgátlók nagyon fontos szerepet töltenek be a mélyvénás trombózis és a tüdőembólia kezelése és megelőzése érdekében. Több típusuk is létezik, melyek más-más hatásmechanizmuson keresztül gátolják a fokozott véralvadást, és így az életveszélyes vérrögök kialakulását.

Több tényező befolyásolja, melyikre van szükség

Hogy mikor melyikre van szükség, az több tényező függvénye: befolyásolják többek között az illető egyéb betegségei, más gyógyszerei, hogy várandós-e, állandó jelleggel kell-e alkalmazni a terápiát, tapasztal-e mellékhatásokat, milyen az INR-értéke stb. Látható tehát, hogy több minden szempontot figyelembe kell venni a készítmény megválasztásánál, de szerencsére orvossal egyeztetve lehetőség van időközben is módosítani az addigi terápián.

Véralvadásgátlók típusai:

    • Közvetettek: amikor kell még egy plasmafaktor hatásukhoz: Heparin/LMWH, kumarinszármazékok - ezek a régi típusú véralvadásgátlók.

    • Közvetlenek: amikor követlenül gátolják az alvadási faktorokat NOAC/DOAC - ezek az új típusú véralvadásgátlók.

GettyImages-1470689161
Fotó: Johnce / Getty Images Hungary

Heparin

A heparint eredetileg a laboratóriumi vizsgálatokhoz használták, hogy a vérvétel során vett vér alvadását megakadályozzák. Az 1940-es években kezdték mélyvénás trombózis terápiája során is alkalmazni, majd az 1960-es évek elejétől pedig kevesebb mellékhatással rendelkező, alacsony molekulasúlyú heparinkezelést (LMWH) vezettek be a vérrögképződés megelőzésére olyan betegeknél, akiknél magas a thromboemboliás betegségek kockázata.

A heparin elősegíti az úgynevezett antitrombin III nevű fehérje aktivitását, amely inaktiválja a thrombint, ami egy a véralvadást elősegítő enzim. Ezenkívül az aktivált Xa-faktor inaktivációját is gyorsítja, ezzel is hozzájárulva a vérrögképződés csökkentéséhez. A heparin nagyon rosszul szívódik fel a bélben, ezért injekcióval szükséges a bőr alá bejuttatni, a bőrön keresztül és a gyomor-bél traktuson át nem szívódik fel.

Előnyei:

  • Terhesség, szoptatás során is alkalmazható.
  • Ideiglenes használatra is - például gipsz hordása vagy utazás esetén.
  • Gyorsan hat.

Hátrányai:

  • Injekcióval kell bejuttatni.
  • Mellékhatások: vérzés, heparin indukálta thrombocitopénia, megemelkedett májenzimértékek.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Kumarinszármazékok

Igen széles körben elterjedt véralvadásgátlók voltak az úgynevezett kumarinszármazékok, melyek több mint 50 éve az antikoaguláns terápia alappillérei. K-vitamin-antagonistáknak is nevezik, mivel a véralvadási faktorok aktiválásához szükséges K-vitamin hatását gátolják - a K-vitamin ugyanis szerepet játszik a thrombin és más alvadási fehérje képzésében. Hosszú távon is alkalmazható, akár élethosszig tartó terápiaként is. Fontos, hogy ha valaki ilyen típusú kezelésben vesz részt, rendszeresen ellenőriztesse INR-értékét! Emellett fontos odafigyelni arra, hogy naponta azonos mennyiségű K-vitamint fogyasszon, valamint ügyelni kell az étel/gyógyszer-kölcsönhatásokra is, mivel vannak, melyek fokozzák, és vannak, melyek gyengítik a kumarinszármazék hatását!

Előnyei:

  • Szájon át szedhető.
  • Hosszú távon is alkalmazható.
  • Olcsó.

Hátrányai:

  • Rendszeres INR-ellenőrzés.
  • Gyógyszer- és ételkölcsönhatások.
  • Mellékhatások, mint például vérzés, hajhullás.
  • Terhesség során tilos, mivel súlyos magzati károsodásokat okoz.
GettyImages-1339205598
Fotó: Kateryna Kon/science Photo Libra / Getty Images Hungary

NOAC/DOAC

A véralvadásgátlók legújabb típusa, mely a véralvadáshoz hozzájáruló thrombint a dabigatran és az Xa-faktor hatását (rivaroxaban, edoxaban) közvetlenül gátolja. Számos előnnyel rendelkezik a K-vitamin antagonistákkal szemben, ráadásul NOAC-készítmények esetén kevesebb mellékhatással kell számolni - mondja prof. Blaskó György, aki hozzátette, hogy ennek ellenére fontos tisztában lenni azzal, hogy az összes véralvadásgátló némileg növeli a vérzés rizikóját, így ez a veszély - ha kisebb mértékben is - a NOAC-szereknél is fennáll.

Előnyei:

  • Gyors hatáskezdet.
  • Nincs étel- vagy gyógyszerkölcsönhatás.
  • Nem kell INR-ellenőrzés.
  • Kevesebb mellékhatás.
  • Tartósan is alkalmazható.

Hátrányai:

  • Drága.
  • Drága ellenszer.
  • Ritkán veseműködési zavar.

A legfontosabb az antikoaguláns kezelésnél, hogy hatékony, de biztonságos dózist alkalmazz ellenőrzötten! Az aluldozírozás veszélyezteti a beteg életét, mivel ekkor hatástalan a kezelés, a túldozírozás pedig a vérzés fokozottabb kockázatával jár. Bízd szakorvosra a gyógyszerválasztást, a dózist és az ellenőrzést!

5 gyógynövény, ami nem ajánlott véralvadásgátló szedésekor

Mélyvénás trombózis lezajlása után, a sürgősségi ellátás és az életveszélyes állapot kezelését követően szükség van véralvadásgátló kezelésre. Ennek kapcsán több kérdés is felvetődhet.

4 gyakori tévhit a sokak által szedett gyógyszerekről - Könnyen elvérezhet, aki véralvadásgátlót szed?

Sokan szednek véralvadásgátló készítményeket, mégis számos tévhit kering a gyógyszerekről.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük