Törölközővel is terjed a veszélyes nemi betegség
Gondolnád, hogy a trichomoniázis közel olyan gyakori, mint a gombás és bakteriális fertőzés?
Bár maga a nemi betegség kifejezés feltételezi a szexuális kapcsolatot, a helyzet nem ilyen egyértelmű. Vannak ugyanis olyan kórokozók, melyek képesek nemi érintkezés nélkül is terjedni. Ilyen például a trichomoniázist okozó Trichomonas vaginalis nevű egysejtű.
Mivel a szakértők becslései szerint a gombás és bakteriális fertőzések után a trichomoniázis a leggyakoribb nemi betegség, érdemes odafigyelned a tünetekre. Az Egészségügyi Világszervezet statisztikái alapján évente akár 170 millió felett is lehet az új fertőzések száma világszerte.
Trichomoniázis
A betegséget egy állati egysejtű, a Trichomonas vaginalis okozza. A kórokozó a hüvelyben és a húgycsőben egyaránt megtelepedhet. A megfertőződés szempontjából lényeges, hogy nem csupán nemi úton, hanem akár nedves törölközővel is terjedhet - a kórokozó ugyanis 24 óráig ilyen körülmények között is életképes. Sajnos a betegség gyakran tünetmentes, lappangási ideje négy hónaptól akár két évig is terjedhet. Ez alatt az idő alatt pedig nagy a fertőzésveszély. Ha a trichomoniázis mégis okoz tüneteket, akkor az alábbi jelekkel hívja fel magára a figyelmet.
A betegség tünetei
- Fájdalmas vizeletürítés.
- Sárgászöld hüvelyi folyás.
- Kellemetlen szagú, habos hüvelyi váladék.
- Férfiaknál a húgycsőből szivárgó váladék.
Esetleges szövődmények
A kórokozó időben történő felismerése és kezelése rendkívül fontos, mert a fertőzés hosszú távon különböző szövődményekhez vezethet. Nők esetében a kórokozó a hüvelyben és a húgycsőben is megtelepedhet. Ha innen feljebb jut, és sokáig van jelen a szervezetben, komoly esély van a szövődmények kialakulására.
A Trichomonas vaginalis - elérve a méhnyak területét - kismedencei gyulladást okozhat, amelynek akár meddőség is lehet a következménye. A kórokozó jelenléte a szervezetben megnehezítheti a teherbeesést, már kialakult terhesség esetében pedig koraszüléshez vezet. Amennyiben a trichomonas a húgycsőben okoz gyulladást, fájdalmassá teheti a vizeletürítést.
Veszélyes nemi betegségek
Nőgyógyász szakértőnkkel készített interjúnkból megismerheted a legveszélyesebb szexuális úton terjedő betegségeket.
Így kerüld el a betegséget!
Ahhoz, hogy a betegséget elkerüld, esősorban monogám párkapcsolat szükséges. A gumióvszer használata ugyancsak sokat segíthet. Mivel azonban nem csupán nemi úton terjedő fertőzésről van szó, ügyelj arra, hogy családon belül se használjatok közös törölközőt.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A betegség diagnózisa és kezelése
Amennyiben folyásos tünetek alapján arra gyanakszol, hogy a fertőzés esetleg téged is érint, mindenképpen fordulj nőgyógyászhoz. Ha panaszmentes vagy, de a biztonság kedvéért fontosnak tartod a szűrővizsgálatot, nőgyógyászodnál kérheted a laboratóriumi tenyésztést vagy az úgynevezett PCR-vizsgálatot - ezzel a Trichomonas vaginalis örökítőanyagát mutatják ki.
Amennyiben beigazolódik a fertőzés gyanúja, az orvos valószínűleg antibiotikumot - metronidazolt - ír fel. A gyógyszer szedése alatt az alkoholfogyasztás szigorúan tilos, a kezelés alatt nem ajánlott nemi életet élni - legfeljebb gumi óvszerrel. Rendkívül fontos továbbá, hogy partneredet is kezeljék, hiszen a gyógyulásod után visszafertőzhet.
OLVASD EL EZT IS!
- allergia
- nemi betegség
4+2 súlyos betegség, amit aranyérnek gondolsz
- cukorbetegség
- vizelet