Súlyos mentális probléma, mégsem vesszük elég komolyan - Hallottál már a testdiszmorfiás zavarról?
A testdiszmorfiával élő személy szinte a megszállottja egy vagy több, vélt vagy valós testi hibájának.
Napjainkban számtalan csatornáról érkezik az ember felé az üzenet, hogy a külső megjelenés a minden, a legfontosabb tényező, amivel törődnie kell. Hogyan érhető el a (média által erőteljesen befolyásolt) szépségideálhoz leginkább közelítő test? Hogyan tüntethetők el az esetleges tökéletlenségek, hogyan lehet felvenni a harcot az idő egyébként természetes nyomai ellen?
A test leginkább ilyen kontextusban kerül szóba, holott egyre több szakértő sulykolja, hogy ez egy alapvetően téves hozzáállás, sokkal jobb lenne afelől közelíteni, hogy miként őrizhető meg a jó egészségügyi állapot, hogyan hozható ki az adottságoknak megfelelő maximum - már ami a fizikai teljesítményt illeti. A külsőségek túlzott előtérbe kerülése és a megjelenéssel kapcsolatos irreális elvárások mind hangsúlyosabbá válása a mentális egészségnek sem tesz jót, többek között az úgynevezett testdiszmorfiás zavar valószínűségét növeli.
Testdiszmorfiás zavar
Aligha van olyan ember, aki ne tudna említeni néhány dolgot a testén, amivel nem maradéktalanul elégedett. Ezzel azonban általában együtt tud élni, még akkor is, ha nem megváltoztatható tényezőről van szó. Előfordul viszont, hogy a személy gondolatait olyannyira leköti egy-két vélt vagy valós testi hibája, hogy az már a mindennapjait is jelentősen befolyásolja. Ez a testdiszmorfiás zavar lényege: a kórképpel élők sok esetben egy mások által alig látható testi probléma miatt szégyenkeznek, szoronganak. A negatív érzéseik jóformán átveszik az uralmat az életük felett, ezek miatt kerülhetik a társas érintkezéssel járó szituációkat, órákat tölthetnek el a hiba elfedésével.
A testidiszmorfiás zavar több, mint pusztán a külsővel kapcsolatos elégedetlenség, a mentális betegségek körébe tartozik, alacsony önbecsülésben, szociális izolációban, depresszióban és hangulatzavarokban, evészavarokban és szerhasználatban, a legsúlyosabb esetben pedig öngyilkossági gondolatokban, illetve viselkedésben csúcsosodhat ki.
Az egészségtelen érdeklődés központjában álló testi jellemző bármi lehet, idővel pedig változhat is, ám a leggyakrabban az arc (az orr, a ráncok, a bőr), a haj (a hajszálak elvékonyodása, kopaszodás), a mellek (méret, aszimmetria), a bőr és az erek láthatósága, az izmok mérete és tónusa, valamint a genitáliák megjelenése van a fókuszban.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Milyen jelek utalhatnak rá?
A testdiszmorfiás zavar bármely életkorban és mindenkinél előfordulhat, általánosságban véve a fiatalok és a nők körében gyakoribb, de egyes fajtái, így például az izomdiszmorfia szinte kizárólag a férfiakra jellemző. Nem tudni pontosan, hogy mi okozza a kórképet, mint sok más mentális betegségnél, itt is feltételezhető, hogy többféle körülmény is szerepet játszhat a kialakulásában. A korábban említett társadalmi nyomáson túl a már meglévő problémák, depresszió, szorongás, valamint gyermekkori traumák, elhanyagolás vagy bántalmazás, illetve egyes személyiségjegyek, például a perfekcionizmus is szerepet játszhatnak benne.
Milyen jelek utalhatnak arra, hogy valakit érint a testdiszmorfiás zavar? A Mayo Clinic szerint többek között a következők:
- Rendkívüli mértékben lefoglalja egy mások által kevéssé látható vagy csekélységnek tűnő testi hiba,
- meg van győződve arról, hogy az adott jellemző csúffá, torzzá teszi,
- meg van győződve arról, hogy mások is kiemelt figyelmet szentelnek a megjelenésének, gúnyolják miatta,
- olyan cselekvéseket ismételget (kontroll és tudatosság nélkül), amelyek a hiba kijavítását, elrejtését, ellenőrzését célozzák,
- állandóan másokhoz hasonlítja a megjelenését,
- gyakran vár a megjelenésével kapcsolatos pozitív visszacsatolást, megerősítést másoktól,
- perfekcionista hajlamokat mutat,
- kerüli a társas érintkezést.
A tünetek különböző súlyosságúak lehetnek, idővel viszont, megfelelő kezelés híján, súlyosbodhatnak, és az érintett személy teljesen elveszítheti a kontrollt. A szövődmények megelőzése érdekében fontos szakértő segítségét kérni. Enyhébb esetben a nemzetközi ajánlások szerint a kognitív viselkedésterápia lehet hasznos, olykor viszont gyógyszeres kezelés, antidepresszáns alkalmazása is indokolttá válhat.
Tedd fel magadnak ezt a 10 kérdést, hogy megtudd, jól vagy-e!
A burnout, vagyis a kiégés egész generációk alapélménye lett. A gyakori tévhittel ellentétben, miszerint a jelenség csak a bizonyos szakmákban, illetve a régóta ugyanazon a munkahelyen dolgozó munkavállalókat érinti, az igazság az, hogy bárhol és bármikor felütheti a fejét.
10 kérdés, amit fel kell tenned magadnak, hogy megtudd, jól vagy-e: a kiégést nem lehet egyszerűen kipihenni
A kiégés több úri huncutságnál, idővel az egészséget is károsítja, így nagyon fontos időben észrevenni a jeleket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)