Magas vérnyomás, infarktus, érelmeszesedés

Természetes ellenszerek

Ismerd meg a szívbetegségek kockázati tényezőit, hogy elkerülhesd a hirtelen halált!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szív- és érrendszeri megbetegedések világszerte vezető haláloknak számítanak. Az érfalak elmeszesedése következtében kialakuló elégtelen vérellátás akár szívinfarktushoz vagy agyi érelzáródáshoz is vezethet, ami a koszorúér-szűkület vagy az agyér-elmeszesedés következtében alakul ki.

Az érszűkület azonban egyéb szervek, testrészek működését is negatívan befolyásolhatja, ráadásul a már kialakult meszesedést még gyógyszeres kezeléssel sem lehet teljesen visszafordítani. Ezért fontos, hogy tisztában legyél az esetleges kockázati tényezőkkel, és a kezelés helyett - még a betegség kialakulása előtt - a megelőzésre fordíts nagyobb figyelmet.

Kockázati tényezők

A modern életmód számos veszélyforrást hordoz magában. A társadalom nagy hányada ülőmunkát végez, ami erősen mozgásszegény életmód kialakulásához vezet, emellett pedig rendszerint magával vonja az egészségtelen táplálkozást is. Ha tehát nem fordítasz kellő energiát és figyelmet a szervezeted egészséges működéséhez nélkülözhetetlen testmozgásra és életmódra, a veszély téged is fenyeget.

Rizikófaktorok

  • Dohányzás
  • Elhízás
  • Cukorbetegség
  • Magas vérnyomás
  • Magas koleszterinszint

A kellő mennyiségű mozgás mellett az egészséges táplálkozásra sem árt ügyelned, amivel nemcsak a kóros elhízást kerülheted el, hanem a magas koleszterinszintet is. Természetesen ide sorolható a káros szenvedélyekről való lemondás is. Bár a legveszélyesebb a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás, jobb, ha napi három átlagos erősségű kávénál sem iszol többet. Emellett az emelkedett inzulinszint is összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásával, amit azonban szigorú zsír- és szénhidrátmentes diétával akár gyógyszerek nélkül is kordában tarthatsz.

Az egészségtelen életmód mellett természetesen öröklött hajlam is közrejátszhat az érszűkület vagy az érelmeszesedés kialakulásában, ha tehát családodban többen is infarktusban vagy egyéb szív- és érrendszeri betegségben haltak meg, fokozottan ügyelned kell szervezeted egészségére!

Emellett a stressz sem elhanyagolható veszélyforrás, mivel a fokozott idegi feszültség megemelkedett pulzusszámhoz vezethet, ami szintén komoly kockázati tényező. A stressz mellékhatásaként jelentkező alvászavarok is negatív hatással lehetnek vérkeringésed egészségére, amit gyógyszeresen nem befolyásolhatsz, csakis a stressz csökkentésével, illetve mentális állapotod helyreállításával kezelhetsz!

A menopauza előtti korban azonban a nők szinte teljesen védettek a szív- és érrendszeri betegségek ellen. A fiatal és egészséges női hormonháztartás szinte teljes mértékben képes meggátolni az érelmeszesedést, azonban ezt a természetes védelmet is le lehet rombolni. Kimondottan káros lehet például, ha fogamzásgátló tabletta szedésével egyidőben dohányzol, ugyanis a tabletta olyan irányba befolyásolja hormonháztartásodat, ami a dohányzással együtt növeli a vérrögképződés kockázatát.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Megelőzés

Mivel a kockázati tényezők nagyrészt a menopauza után jelentenek veszélyt, jelentős eredményt lehet elérni hormonális készítményekkel, amelyek mesterségesen tartják fent a változókort megelőző hormonális állapotot. Emellett azonban természetesen is védekezhetsz. A mozgás mellett fontos, hogy táplálkozásodra is ügyelj, és kerüld a túlzott mennyiségű alkohol- és kávéfogyasztást, illetve a zsíros, vörös húsokat próbáld meg kiiktatni étrendedből.

Vannak azonban olyan gyógyító ételek, amelyek fogyasztásával hatékonyan védekezhetsz a szív- és érrendszeri betegségek kialakulása ellen. A csodatévő fokhagyma mellett a legjelentősebb szívvédő az omega-3 zsírsav, illetve az E-vitamin: ezért lehet, hogy a halászatból élő nemzetek körében az érelmeszesedés szinte ismeretlen jelenség. Fogyaszd tehát a tenger állatait, illetve az E-vitaminban és rostban gazdag zöldségeket, gyümölcsöket! A legjobb szívvédők a bogyós erdei gyümölcsök.

Ezt is szeretjük