Székrekedés, száraz bőr, koncentrációs zavar
Nem mindegy, hogy mennyi és milyen folyadékot veszel magadhoz.
Talán csak akkor iszol folyadékot, ha egészen konkrét szomjúságérzet tör rád. Pedig szakemberek szerint a nap során folyamatosan kellene pótolnod a folyadékot. Tested körülbelül 75%-a víz, mely elengedhetetlen a szervezet hibátlan működéséhez.
A szomjúságérzet akkor keletkezik, ha a vér víztartalma csökken, aminek következtében a vér moláris koncentrációja, fehérjetartalma növekszik.
Röviden a dehidratációról
Az enyhe dehidratáció kialakulásához nem kell kimerítő testedzést végezned, elegendő, ha rövidebb sétát teszel, vagy sokáig kint felejted magad a napon. Sőt, irodai munkát végzők esetében is gyakori probléma, hiszen számítógép előtt ülve könnyen lehet, hogy nem reagálsz a tested jelzéseire.
Elegendő folyadékfogyasztás hiányában anyagcseréd lelassul, bőröd kiszárad, fáradékony leszel. Ha az alábbi tünetek együttesen jelentkeznek, szinte biztosra veheted, hogy a háttérben az elégtelen folyadékfogyasztás áll.
A dehidratáltság tünetei
- Száraz bőr.
- Székrekedés.
- Sötétsárga vizelet.
- Koncentrációs zavar.
- Fáradtság, feszült idegállapot.
- Csökkent szellemi teljesítmény.
Nemenként eltérő tünetek
Egy külföldi kutatás szerint a dehidratáltság nem teljesen egyforma tüneteket produkál nők és férfiak esetében. Három hónap alatt három alkalommal vizsgáltak 51 kísérleti alany dehidratáltság által kiváltott tüneteit.
Míg a férfiaknál különösen az éberség, illetve az emlékezet tekintetében okozott problémát a folyadékhiány, addig a női szervezet fáradtsággal, feszült idegállapottal, a kognitív képességek romlásával reagált. A kutatás eredményeit a British Journal of Nutrition, illetve a Journal of Nutrition című folyóiratokban tették közzé.
Súlyosabb következmények
A fent említett enyhébb következményeken kívül súlyosabb problémák is felmerülhetnek. A tartós folyadékhiány vérnyomásesést, veseproblémákat, kálium-háztartási problémák esetén szívritmuszavarokat okozhat. Természetesen dehidratáció nem csupán elégtelen folyadékfogyasztás hatására alakulhat ki. Hányás, hasmenés, magas lázzal járó betegségek is gyakran vezetnek kiszáradáshoz.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mennyi folyadékra van szükséged egy nap?
Felnőtt szervezet esetében napi körülbelül két-két és fél liter folyadék fogyasztása szükséges. Ennyit kell tehát magadhoz venni közvetlen folyadékfogyasztással, valamint táplálkozással. Természetesen ez a mennyiség változhat a külső hőmérséklet növekedése, sport vagy fizikai munka hatására. A témáról bővebben is olvashatsz korábbi cikkünkben.
Mit iszol?
Nem mindegy, milyen folyadékot veszel magadhoz. A kávé és a tea koffeintartalmuk miatt szárítják a szervezetet, csakúgy, mint az alkoholos italok. A cukros üdítők megemelik a vércukorszintet, ami ugyancsak folyadékpótlást tesz szükségessé. A legjobb, ha elsősorban szénsavmentes ásványvizet fogyasztasz szomjúság ellen.
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- szem
Fejfájás, székrekedés, karikás szemek
- tünetek és betegségek
- gerincbetegség
4 rejtett ok a szédülés mögött
- táplálkozás
- másnaposság