Egy laborérték megmutatja a gyulladásos bélbetegséget: a székletminta is elég hozzá
A kalprotektin szűrése a székletben megmutatja a gyulladásos bélbetegségek lehetőségét.
Sokan küzdenek a mindennapokban erős hasfájással, puffadással, hasmenéssel vagy székrekedéssel, akik viszont tartanak a vastagbéltükrözés gondolatától, nem szívesen keresik fel az orvost.
Szerencsére mára már egyre pontosabb laborvizsgálatok is segítenek megerősíteni vagy kizárni a gyulladásos bélbetegségek gyanúját, ami, ha nem is teszi minden esetben kizárhatóvá a tükrözést, segíthet a diagnózis felállításában.
A gyulladásos markerek, továbbá a betegség által befolyásolt vitamin- és tápanyag-felszívódás vérből történő vizsgálata mellett székletteszt is segít felderíteni a probléma jelenlétét.
Kalprotektin-vizsgálat
A kalprotektin egy fehérje, mely a bélnyálkahártya sejtjeiben található gyulladás esetén. A bélfalba jutó, neutrofil nevű fehérvérsejtek bocsátják ki, amikor a bélrendszerben fellép a gyulladás, és a székletben is mérhető a koncentrációja. A székletből vett minta így segíti az ilyen típusú betegségek diagnózisát.
A laborvizsgálat a gasztroenterológiai kutatások szerint sokkal specifikusabban mutatja ki a bélrendszeri problémát, mint a vérvétellel kideríthető markerek. A kalprotektin vizsgálata továbbá a diagnosztizált bélbetegség esetén a súlyosságot is segít felmérni. A teszthez egy tiszta gyűjtőedénybe vett, kis mennyiségű székletre van szükség.
Magas kalprotektinszint
A gyulladásos bélbetegség a székletvizsgálatban 50 µg/grammos szint fölött valószínűsíthető, ám nem jelzi azt, hogy a gyulladás hol és milyen okok miatt lépett fel a szervezetben.
Ennélfogva jelezhet colitis ulcerosát, Crohn-betegséget, de előfordul, hogy bakteriális vagy parazitás fertőzést, cöliákiát, ritkán daganatot is, ami miatt magas értékek esetén nem zárható ki az ultrahangos vizsgálat, illetve az endoszkópia szükségessége.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha a kalprotektin szintje a határértéknél lényegesen alacsonyabb, a hasfájást, a puffadást és a többi tünetet nagy valószínűséggel nem gyulladásos bélbetegség okozza. Előfordul, hogy irritábilis bél szindróma, esetleg ételérzékenység vagy vírusfertőzés miatt alakulnak ki a tünetek akár hosszabb távon is.
Nem támogatja az OEP
A kalprotektin-vizsgálatot sajnos egyelőre nem támogatja az OEP, ezért sokan nem is tudnak róla, pedig nagy segítséget jelenthet a diagnózisban. A szűrést a magánlaborok 6-7 ezer forintért végzik, a paraméter mennyiségi meghatározása pedig 9-10 ezer forintba kerül. A mintavételt megelőzően előkészületre nincs szükség.
A 10 legerősebb zöldség hasi görcsök és puffadás ellen: megnyugtat, és gyorsan segít
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
- széklet
- laborvizsgálat
- laborlelet
- orvosi vizsgálat
- szűrővizsgálat
- laborérték
- gyulladásos bélbetegség
- crohn-betegség
- bélrendszer
- gyulladás
- emésztőrendszeri betegség
- colitis ulcerosa
- Életmód