Ez a betegség áll a rossz szájszag mögött

Akár rákot is okozhat, ha nem kezelteted!

Nem biztos, hogy csak a hanyag szájhigiénia az oka.

Szájszag okai és kezelése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kellemetlen szájszag nemcsak az elhanyagolt szájhigiénia következménye lehet, hanem akár emésztőrendszeri problémák is okozhatják. Dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical gasztroenterológus főorvosa a megoldási lehetőségekről beszélt.

Rombolja az önértékelést

Nem sokan tudják, de a szájszag - halitosis - jellemzően nem önmagában jelentkező tünet. Sokszor kíséri sűrű nyál és lepedékes nyelv, szájszárazság és reggeli rossz szájíz, ami a nap folyamán keserűvé, fémessé és savanyúvá válik. Állandó az inger a torokköszörülésre is a kiszáradt nyálkahártya miatt.

A kísérő tünetek közül mégis a legkínosabb maga a szag, amely a környezet által is érzékelhető. Ilyenkor sokan azonnal megbélyegzik az érintettet, mert feltételezik, hogy hanyag a szájhigiéniában. Sokszor valóban ez a kellemetlen lehelet oka, de a szerteágazó tünetek miatt mindenképpen érdemes gasztroenterológushoz és fogorvoshoz fordulni.

Milyen okok vezetnek a kellemetlen lehelethez?

A fogkő az elszíneződésen túl ínyvérzést, kellemetlen szájízt és szájszagot is okozhat, ezért érdemes legalább évente eltávolíttatni. Szintén a fogorvos segíthet eltávolítani a nyelv hátsó részén megtelepedett baktériumokat, illetve felszámolni az esetleges fogágygyulladást.

Életmódbeli ok lehet az alkoholfogyasztás, a stressz és a dohányzás. Bizonyos gyógyszerek szintén okozhatnak szájszárazságot és emiatt fellépő szájszagot. Kevésbé gyakori ok a krónikus orrmelléküreg-gyulladás miatt jelentkező orrfolyás, illetve bizonyos veseproblémák és anyagcserezavarok.

A legfőbb kiváltó ok a reflux

A reflux egyik leggyakoribb tünete a gyomorégés mellett a rossz szájíz, a szájüregi égés és a kellemetlen szájszag. Az égő érzés a mellkas középvonalában jelentkezik, és a gyomorszájtól egészen a torokig tarthat, és kisugározhat a nyak, az áll, a karok és a lapocka felé is.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A savas felböfögés során az emésztőnedvekkel kevert gyomortartalom csípős ízű, köhögésre ingerel, és nyelési nehézségeket okozhat. Súlyosabb a helyzet, ha szövődményként mellkasi fájdalom is kialakul, ami akár a szívinfarktushoz hasonló fájdalmat is eredményezhet.

A reflux a nyelőcsőrák kialakulását is elősegítheti!

A reflux kizárása vagy diagnosztizálása végett mindenképpen ajánlott szakorvoshoz fordulni, mert a kezeletlen betegség képes akár a nyelőcsőrák kialakulásának kockázatát is fokozni. Ugyanakkor a leggyakoribb szövődmény, a nyelőcsőgyulladás vagy -fekély, valamint a krónikus garat- és hangszalaggyulladás, illetve az alvászavarok és az életminőség romlása is megszüntethető szakorvosi kezeléssel. Az életmódbeli szabályok betartásával - például gyakori és kevesebb evés, dohányzás és irritáló ételek elhagyása -, illetve orvosi segítséggel jól karbantartható a reflux és megszüntethető a szájszag.

Tilos ilyet enned, ha sok a savad: nem biztos, hogy tudtál róla

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ezt tedd a kellemetlen tünetek ellen!

A halitosis hatékony kezelése annak a függvénye, hogy pontosan mi okozza a problémát. Ezért kell első lépésként fogorvost és a gasztroenterológust kell felkeresni. Előfordulhat, hogy csupán néhány életmódbeli változtatással enyhül a szájszag. Ennek érdekében érdemes több folyadékot fogyasztani, kipróbálni a fogorvos által esetleg ajánlott fogkrémet, fogport, szájvizet, illetve fogköztisztító eszközöket. Beválhat még a nyelv gyengéd, bár hatékony tisztogatása is, különösen a hátsó résznél. Amennyiben krónikus orrmelléküreg-gyulladásról van szó, hasznos lehet a tengeri sós orrspray, illetve bizonyos antibiotikumok.

Ezt is szeretjük