A szájszag okai: 3 dolog, ami elsőre eszedbe sem jut

Fordulj orvoshoz!

Hiába iktattad ki a hagymát az étrendedből, nem javul a helyzet? Ez állhat a szájszag mögött.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kellemetlen lehelet kapcsán először általában az étrend kerül az érdeklődés középpontjába, hiszen számos olyan táplálék van, amely szájszagot okozhat.

A hagyma- és halfogyasztás mérséklése után azonban kevesen jutnak el odáig, hogy tovább is nyomozzanak. Pedig akár betegségek is okozhatják a kellemetlenséget.

Fogínygyulladás, fogágybetegség

Azzal a legtöbben tisztában vannak, hogy egy rossz fog felelős lehet a kellemetlen leheletért - valamint akár olyan tünetekért is, mint a hajhullás. Egy másik fogászati probléma is meghúzódhat azonban a szájszag mögött: a fogínygyulladás.

A kellemetlen betegségre kezdetben a fog érzékenysége hívja fel a figyelmet, majd a későbbiekben jelentkezhet fogínyvérzés.

Amennyiben nem fordulsz vele orvoshoz, a továbbiakban a gyulladást okozó baktériumok folytatják nem éppen áldásos tevékenységüket.

Mindez hosszú távon a csontszövet pusztulását idézheti elő, fogágybetegséghez, a fogak kihullásához vezetnek. A betegségről többet is megtudhatsz korábbi cikkünkből.

A 14 legjobb ötlet szájszag ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Mandulagyulladás

Előfordulhat, hogy a szájszagot okozó probléma kicsit hátrébb van. A légúti betegségek ugyancsak kiválthatnak ilyen tüneteket. Ha náthás vagy, azt nehéz nem észrevenni, de meglehet, hogy a mandulád van begyulladva, és ez okozza a rossz leheletet.

Amennyiben úgy látod, ez felelhet a problémáért, érdemes ellátogatnod a háziorvosodhoz vagy a fül-orr-gégészetre, ahol megvizsgálják, hogy valóban van-e vírus vagy baktérium okozta felső légúti gyulladásod. Antibiotikum vagy orrspray segíthet megszüntetni a problémát, és ezáltal a kellemetlen leheletnek is búcsút inthetsz.

Vesebetegség a szájszag mögött

Kevesen hozzák összefüggésbe a szájszagot szervi problémával, pedig az ammóniaszagú lehelet akár veseproblémára is utalhat - nem csupán cukorbetegségre.

Amennyiben a vese működésével valami probléma van, nem képes a szerv a káros anyagokat kiszűrni a vérből. Így azok a tüdőbe kerülnek, és a szervezet a kilégzés során igyekszik kiválasztani őket. Ha tehát ammóniaszagú a leheleted, mindenképpen érdemes elmenned egy alapos kivizsgálásra, többek között nefrológushoz - vesegyógyászhoz - is kérj időpontot. Korábbi cikkünkben a vesegyulladás tüneteiről olvashatsz.

Ezt is szeretjük