Hány alkalommal iszol egy pohárból, mielőtt elöblíted? Ha ennél többször, baj lehet
Akkor is, ha más nem használta utánad a poharat!
Van egy pohárka víz kikészítve a fürdőszobában, a mosogató szélén, az éjjeliszekrényeden vagy az irodai íróasztalodon, hogy teljesítsd a naponta szükséges vízbevitelt. Néhány ezek közül a poharak közül azonban már napok óta mosatlan, mindig csak újratöltöd. Ugye, ismerős a szituáció? Milyen következményei lehetnek ennek?
Ugyan jogosan felhozhatod védelmedben, hogy senki más nem használja a poharadat rajtad kívül, ennek ellenére mégsem vagy teljesen biztonságban az olyan kórokozóktól, amelyeket biztosan szeretnél elkerülni. A nedves környezet tökéletes táptalaj a fertőzések számára, ami némi aggodalomra adhat okot, ám ez is kiküszöbölhető egészen egyszerűen.
Mi a legrosszabb, ami történhet?
A különböző mikroorganizmusoknak vizes közegre van szükségük a túléléshez, a vizes poharad pedig tökéletes tenyésztelep a különféle baktériumok, paraziták és mikrobák számára, főleg, hogy a kezdő baktériumokat te magad helyezed el a pohár karimáján.
A lehetséges legrosszabb esetben valóban megjelenik a poháron valamilyen szájfertőzés, élősködő vagy vírus, hiszen az szinte Petri-csészeként működik. Amikor ebbe belekortyolsz, azzal beviszed a kellemetlen vendégeket a szervezetedbe, munkát adva az immunrendszerednek, amely nem feltétlenül győzedelmeskedik, azaz megbetegszel. Erre különösen akkor van esély, ha valamilyen okból le van gyengülve a szervezeted, így könnyen visszafertőzheted magadat.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ami sokat ront a helyzeten
Korántsem mindegy a baktériumok megtelepedése szempontjából, milyen vizet kortyolgatsz a pohárból. A csapvíz ugyanis általában klórt tartalmaz, ami idővel ugyan távozik belőle, mégis sokáig védelmet képes nyújtani a baktériumokkal szemben. Ezzel szemben azonban az ásványvizek és más palackozott italok nagyon sokszor nem tartalmazzák már a víztisztítót, így kevésbé képesek megfékezni a baktériumok szaporodását.
Hasonlóan sokat ront a helyzeten, ha valakivel közösen használod a poharat. Ilyenkor nemcsak saját baktériumaid, de idegenek is kerülnek a vízbe, amelyek új kihívást jelentenek a szervezeted védelme számára. Ez tökéletes alkalom az emésztőrendszeri megbetegedések - vírusos hányás-hasmenés - oda-vissza cserélgetésére. Minél többen használjátok a poharat, a betegségek kockázata annál nagyobb.
Hogyan kerülheted ezeket el?
Noha ijesztő dolgok is történhetnek, mégis nagyon valószínű, hogy ha csak egyedül iszol a poharadból, éppen egészséges vagy, és csapvizet töltesz bele, akkor semmi sem történik. Éppen ezért jó megoldás, ha mindenkinek saját pohara van. Ha beteg vagy, mosd el minden használat után alaposan, antibakteriális mosogatószerrel a poharakat, és hagyd őket megszáradni, ami szintén nagyon fontos a baktériumok elpusztulásához. Más esetekben azonban viszonylag nyugodtan használhatod annyiszor a poharat, ahányszor csak szeretnéd.
OLVASD EL EZT IS!
- nyelv
- tünetek és betegségek