A pikkelysömör csak a száraz bőr következménye? - 8 tévhit, amit lehet, hogy te is rosszul tudtál
Ez a kellemetlen bőrbetegség sok embert érint, mégis rengeteg téves információ kering róla.
A pikkelysömör autoimmun betegség, ami pirosas, lilás, pikkelyesen hámló plakkokat képez a bőrön, főként a térden, a fejbőrön, a könyökön és a háton.
Bár viszonylag gyakori kórképről van szó, mégis nagyon sok tévhit övezi. Valóban fertőző, és a szegényes higiénia miatt alakul ki? Nem más, mint a száraz bőr következménye? Csak a bőrön jelenthet problémát? Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza a leggyakoribb tévedéseket igyekezett korrigálni.
Ez a 8 legelterjedtebb tévhit
A pikkelysömör fertőző
Valójában szó sincs fertőző betegségről, a pszoriázis egy autoimmun betegség, ami azt jelenti, hogy az immunrendszer tévedésből nem megfelelő választ produkál, és túl sok bőrsejtet termel. Ebből a felszaporodásból alakulnak ki a plakkok. Tehát a pikkelysömör nem kapható el bőrkontaktussal, közös evőeszköz használatával vagy csókolózással, valamint uszodavízben sem.
A pikkelysömör csak a száraz bőr következménye
A pszoriázis messze több, mint bőrszárazság. Ebben az esetben az új bőrsejtek nem 28 nap alatt termelődnek, mint a normál bőrnél, hanem akár 4-5 nap alatt. E miatt a túl gyors termelődés miatt a bőrsejtek nem tudnak „megérni”, ezért vastag, pikkelyszerű lerakódások alakulnak ki belőlük, amelyek lehámlani sem tudnak egészséges módon. Ráadásul a vérerek is közelebb kerülnek a felülethez, ami miatt vakarás, karcolás hatására könnyen vérezni kezdhetnek az érintett területek.
A kirepedezés és vérzés alapvetően fájdalmas, és amennyiben például a kezeken vagy a lábakon jelenik meg a pikkelysömör, a mindennapi tevékenységeket is nagyon megnehezítheti.
A pikkelysömör a szegényes higiénia miatt alakul ki
Semmilyen összefüggés nincs a személyes higiénia és a pszoriázis közt. Sőt, megfigyelhető, hogy a pikkelysömörös betegek hajlamosabbak többet törődni a bőrápolással, már csak azért is, mert a száraz, pikkelyes plakkok folyamatos ápolást igényelnek. Különösen igaz ez a fejbőrt érintő pikkelysömör esetében, amely csak gondos és gyakori ápolással, kezeléssel lesz kevésbé feltűnő.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A pikkelysömör csak a bőrt érintő betegség
A látható tünetek valóban a bőrön vannak, de a pszoriázis nem csak bőrbetegség. Az esetek 6-42%-ában a betegeknél kialakul a pszoriázisos artritisz, vagyis ízületi gyulladás - elsősorban a térdben, a kezekben, lábfejekben. Ezenkívül nem szabad megfeledkezni a pikkelysömör pszichés hatásairól sem, amelyek akár szorongásban, alacsony önértékelésben, depresszióban mutatkozhatnak meg.
A pikkelysömör a felnőttek betegsége
Igaz, hogy leginkább felnőtteknél diagnosztizálható, a pszoriázis ritkán bár, de gyerekeknél is kialakul, leggyakrabban azonban tinédzserkorban indul.
A pikkelysömör és az ekcéma ugyanaz
A pszoriázis és az ekcéma közt a közös pont, hogy mindkettő a bőrt érintő betegség, de amíg az ekcéma sokszor allergiás reakcióra épül, és gyakran a gyerekeket érinti, addig a pikkelysömörnek nincs ilyen gyökere, és jobbára felnőtteknél van jelen életük végéig.
A pikkelysömör autoimmun eredetű, és bár az ekcémáról is jelennek meg ilyen elképzelések, egyelőre a genetikai, környezetei és egyéb faktorok meghatározóbbnak tűnnek. Nagyon fontos a két betegség orvos általi elkülönítése, diagnosztizálása, hiszen a kezelésük is eltérő.
A pikkelysömör étrenddel helyrehozható
Bár a kiegyensúlyozott, egészséges étrend jó hatással van a pikkelysömör állapotára is, és a betegek azt is megfigyelhetik, hogy egyes ételek és italok hogyan hatnak a betegségükre, az életmód, a táplálkozás nem gyógyítja, csupán befolyásolja a tüneteket. A dohányzás, az alkoholfogyasztás, az elhízás különösen ronthatja az állapotot - ezeket érdemes akár életmódorvoslás segítségével leküzdeni.
A pikkelysömör gyógyítható
Sajnos a pikkelysömör egy azon betegségek közül, amelyek egyelőre nem gyógyíthatók, csak kezelhetők. A bőrgyógyászati kezelés azonban nagyon komoly segítséget jelent a kínzó tünetek enyhítésében, ami jelentős életminőség-javulással járhat. - Szerencsére a kezelésre ma már számos lehetőségünk van, amelyek közül a betegség fázisának és az egyéni adottságoknak megfelelően választunk - hangsúlyozza dr. Brezán Edina.
Külsőleg krémek, gélek, habok, egyéb készítmények enyhíthetik a tüneteket, súlyosabb esetben pedig belsőleges kezelés is elérhető, gyógyszeres terápia és biológiai terápia formájában. Ezeken túl szóba jöhet a speciális szűk spektrumú UV-fototerápia is. A cél, hogy minél tovább fenntartható legyen egy kiegyensúlyozott, lehetőleg tünetmentes állapot.
9 dolog, ami belobbantja a pikkelysömör tüneteit - Olvass tovább!
A pikkelysömörös betegek pontosan tudják, hogy betegségük egy-egy nyugodt, tünetmentes időszak után képes újra és újra fellángolni.
9 dolog, ami belobbanthatja a pikkelysömör tüneteit: így lehet visszaszorítani
A pikkelysömör tüneteit különböző rizikófaktorok lobbanthatják be, amiket az érintetteknek érdemes elkerülniük.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- pikkelysömör
- tünetek és betegségek
A túlsúllyal is összefügg a pikkelysömör: gyakran metabolikus szindrómával társul
- egészség
- diagnosztika
Bőrtünetek, amiket bőrrák vagy pikkelysömör is okozhat: a foltok helye is sokat elárul
- tippek
- bőrápolás