Egy ismeretlen módszer petefészekciszták ellen

Így működik a gyógymasszázs

A gyógymasszázs nőgyógyászati problémákon is segíthet.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Napjainkban a hagyományos medicinák mellett egyre népszerűbbé válnak az olyan alternatív kezelési módszerek, mint például a gyógymasszázs.

Cikkünkben Farkas Lehel gyógymasszőr segítségével annak járunk utána, hogyan segíthet ez a technika a petefészekciszták, illetve a policisztás ovárium szindróma - PCOS - kezelésében.

Így alakulnak ki a petefészekciszták

A kismedencében elhelyezkedő petefészek kétféle funkcióval bír: egyrészt petesejteket, másrészt női nemi hormonokat termel. A havi menstruációs ciklus során rendszerint egy petesejt érik meg a petefészekben.

A megrepedés előtt álló tüszők egy-két centiméter átmérőjűek, ha azonban az érett petesejt nem tud kilökődni a petefészekből - elmarad az ovuláció -, akkor a benne lévő folyadék mennyisége tovább szaporodhat, és extrém esetben akár a lúdtojásnyi nagyságot is elérheti. A ciszta vagy ciszták jelenléte megzavarhatja a menstruációs ciklust, rontja a termékenységet.

Gyógymasszázzsal a petefészekciszták ellen

A gyógymasszázs abban segíthet, hogy felfedezhetőek legyenek a petefészekben kialakuló rendellenességek.

A petefészekben a havi ciklus során méregtelenítési folyamatok is zajlanak, amennyiben ezek a folyamatok nem zökkenőmentesen mennek végbe, úgy eltömítődnek a tüszők, és gyulladást, kóros folyamatokat indítanak el a petefészekben. Ennek eredményei a petefészekciszták.

- A diagnózis felállításánál kikérdezem a pácienst, aki általában megemlíti, hogy a havi vérzési ciklus elmarad, valamint alhasi fájdalomra panaszkodik. Ezek a jelzések utalhatnak arra, hogy a tömlők hormonális tartalma nem megfelelő, valamint a hirtelen növekvő ciszták bevérzéseket, csavarodásokat okozhattak a tömlőkben - magyarázza Farkas Lehel.

Képek! Ezeket edd mellrák és petefészekciszta ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Sokszor az alhasi fájdalom deréktáji és lábfájdalommal is párosul. Gyakran pedig megállapítható, hogy nemcsak a petefészekkel van gond, hanem a vesével is, vagy a hasnyálmiriggyel. A szervek leterhelt, gyengült működése pedig PCOS-t okoz.

A vér és nyirokáram megtisztul

Stabilizálható a havi vérzési ciklus, valamint megszüntethető a görcsös, fájdalmas menstruáció a lábak, a gerincszakasz és a hasfal alaposan átmasszírozásával. Ennek köszönhetően ugyanis a vér és nyirokáram megtisztul, a szervek serkentésével a vesefunkció, valamint a petefészek vérellátása és ürítése javul. A kötőszöveti állomány beidegezettsége révén simító, dörzsölő és nyomogató fogásokkal hatás fejthető ki a beidegezett szervekre - például a petefészekre, májra, vesére. Ezáltal javul a peteérési folyamat, megszüntethető a tüszők repedési képtelensége.

Mitől függ a kezelés hatékonysága?

A legtöbb esetben már évek óta húzódó problémával kell szembenézni, ezért ahhoz, hogy a gyógymasszázs kezelés kifejthesse hatását, rendszeresen kell alkalmazni. A siker függ a terapeuta tapasztalatától, rutinosságától, az anatómiai, szervi funkciók összefüggő értelmezésétől, felismerésétől. Minden esetben egyénre szabott kezelést kell alkalmazni, csakis akkor lehet eredményes és biztos a gyógyulás.

Táplálkozás és mozgás

A gyógymasszázskezeléseken felül más életmódbeli változtatásokra is szükség van, ilyen a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás. Gyógymasszázs kezelésekkel javíthatóak az anyagcsere-folyamatok: a szervezet által felhalmozott salakanyagok kiürítése elősegíthető. Megtisztul a vér és nyirokáram, a szervezet több oxigénhez, tápanyaghoz tud hozzáférni.

Rendszeres sport

Neked mennyi sport fér bele a hétköznapjaidba? Megkérdeztük az utca emberét is a témában.

Eddig ismeretlen kezelési módszer

Sajnos nemcsak a gyógymasszázs nem ismert, mint kezelési módszer, hanem például a PCOS esetében gyakran maga a betegség sincs diagnosztizálva, pedig minden tizedik nőt érint.

A PCOS nem csak nőgyógyászati probléma

Rengeteg PCOS-es nő elakad a nőgyógyásznál - hiszen kézenfekvő hozzá fordulni -, aki a menstruációs panaszaira fogamzásgátlót ír fel. Pedig ha csak apró gyanúja is fennáll a PCOS-nek, a helyes út az lenne, hogy a nőgyógyász átirányítja a pácienst az endokrinológus szakemberhez, aki aztán diagnosztizálva a PCOS-t ehhez igazodó kezelést tud nyújtani.

A policisztás ovárium szindróma - PCOS - név megtévesztő, mivel a betegség felfedezésekor a nagymértékű cisztásodás tűnt meghatározó tünetnek. Ez alapján elsősorban mindenki nőgyógyászhoz fordul segítségért, azonban egy sor másik jelenség is részét képezi még ennek az elváltozásnak, anyagcsere-problémák, inzulinrezisztencia, amelyek diagnosztizálása már az endokrinológus feladatköre. A gyógyuláshoz vezető úton fontos a diétás táplálkozás, a rendszeres mozgás és a pszichés egyensúly megtalálása.

Gyógymasszázs - mint kiegészítő terápia

A gyógymasszázs ezeket a természetes módszereket egészíti ki. Hogy kevésbé ismert kezelési lehetőség, annak oka a mai rohanó életvitel, ahol a problémák kezelésére legtöbben gyógyszeres megoldást keresnek életmódváltás helyett. Manapság kevesen akarnak valóban változtatni életmódjukon, egyszerűbb tablettát bevenni.

A kezelési idő egyénenként változó, sokszor már az első három kezelés után érezhetővé válik a javulás. Azonban a legtöbb esetben két-három éves kitartó és türelmes együttműködés szükséges a várt eredmény eléréséhez. Sokaknál a görcsös fájdalmak vagy a cisztásodás megszüntetése a cél, de a legtöbben a babaprojekt miatt kötelezik el magukat a gyógymasszázskezelések mellett.

Ezt is szeretjük