Az 5 legerősebb zsírégető fűszer, amivel szórd meg a reggelid és ebéded
Egyes fűszerek nemcsak ízletesebbé varázsolják az ételt, de serkentik a zsírégetést, javítják az anyagcserét, és egészségedet is megóvják.
Ősi kultúrák őrizték titkukat, századokon át harcoltak miattuk, a nagy felfedezők pedig óceánokat szeltek át értük - a fűszerek nem véletlenül játszottak jelentős szerepet történelmünkben és kultúránkban. Amellett, hogy különleges ízük miatt egykor az arannyal és ezüsttel egyenértékű luxuscikknek számítottak, a népi gyógyászatban már évezredek óta alkalmazzák őket. A speciális aroma mögött ugyanis számos jótékony hatás rejlik.
Nem egy olyan fűszer létezik, mely erősíti az immunrendszert, illetve antioxidáns-tartalma révén rákmegelőző hatással rendelkezik, legtöbbjük azonban az emésztésre gyakorolt gyógyító hatása miatt vált közismertté. A fűszerek jó része serkenti az emésztést, megszünteti a gyomor- és bélrendszer panaszait, illetve biztosítja az anyagcsere optimális működését.
Mértékkel alkalmazva - illetve rendszeres testmozgással és egészséges táplálkozással kombinálva - pedig akár a fogyást is felgyorsíthatják. A következőket nem érdemes kihagynod kedvenc receptjeidből!
Fahéj
A Ceylonból származó fahéj az egyik legízletesebb és legintenzívebb aromájú csodaszer, pozitív hatásait pedig szinte lehetetlen felsorolni. Amellett, hogy serkenti az emésztést, és erősíti a gyomrot, csökkenti a koleszterin- és vérzsírszintet – így hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez -, illetve a vércukorszint szabályozásában is fontos szerepet játszik, aminek köszönhetően segít elűzni a farkaséhséget is. Antibakteriális és vírusölő hatása van, így fogyasztásával könnyebben küzdheted le a fertőzéseket, a legújabb kutatások szerint pedig a mentális képességekre is jó hatással van. A zsírégetést és a méregtelenítést vérkeringés-fokozó hatása révén is elősegíti, melynek köszönhetően többek közt a cellulitisz elleni krémek összetevőjeként is népszerű.
A jótékony hatások ellenére a fahéj fogyasztásával - a legtöbb fűszerhez hasonlóan - csínján kell bánni, ugyanis túl nagy mennyiségben - egyes kutatások szerint - kumarin-tartalma károsíthatja a vesefunkciót. Egy csipet fahéj azonban nem árthat – fogyaszd sütemények fűszereként, tedd vele egészségesebbé reggeli kávéd, reszelt almához adva pedig kiváló nassolnivaló válik belőle.
Gyömbér
A népi gyógyászatban már évszázadok óta alkalmazott gyömbér leginkább az utazási betegségek, illetve a hányinger ellenszereként ismert, de emésztésserkentő, koleszterinszint-csökkentő és zsírégető hatása sem elhanyagolható. Amellett, hogy megnyugtatja a gyomrot és a bélrendszert, gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, illetve hatékonyan alkalmazható meghűlés, torokfájás, felfúvódás, gyengeség és szédülés ellen, továbbá vértisztító szerként is. Kiváló főzelékek, húsételek és mártások ízesítésére, de borokhoz, keleti fogásokhoz, illetve sütemények fűszerezésére is alkalmazhatod, sőt, a gyömbérgyökeret leforrázva teát is készíthetsz belőle.
Ánizs
A Földközi-tenger mellékéről származó, édeskés aromával rendelkező fűszert már az ókori Egyiptomban is ismerték, sőt, értékénél fogva fizetőeszközként is alkalmazták. Népszerűsége a mai napig töretlen: kiváló görcsoldó, szélhajtó és emésztésserkentő hatással rendelkezik, emellett segíti az epeműködést, megszünteti a felfúvódást, és enyhíti a hurutos megbetegedések tüneteit is. Salaktalanítja és méregteleníti a bélrendszert, illetve vértisztító hatása is ismert. Ráadásul nem kell magas szintű szakácstudománnyal rendelkezned ahhoz, hogy alkalmazd: szinte bármit ízesíthetsz vele, legyen az édesség, kompót, puncs, gyümölcslé, bor vagy éppen tea.
Kömény
Az indiai curry legfőbb alapanyagának számító kömény az egyik legnépszerűbb fűszer – különösen rizsételekhez, levesekhez, savanyúságokhoz és salátákhoz adva –, emellett pozitív hatással van a szívre és az érrendszerre, nem utolsósorban pedig a rák megelőzésében is szerepet játszik.
A kömény mindemellett rendkívül jó hatással van az emésztőrendszerre: elősegíti a gyomornedvek kiválasztását, így serkenti az emésztést, enyhíti a fájdalmat és a görcsöket, illetve szélhajtó hatása révén a puffadást is megszünteti. Karvon-tartalmának köszönhetően megerősíti a gyomrot, és megnyugtatja a bélrendszert. Hatékony ellenszere az idegi eredetű gyomor- és szívproblémáknak, hozzájárul a bélflóra egyensúlyához, a népi gyógyászat szerint pedig az anyatej mennyiségének növelésére is kiválóan alkalmas.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Cayenne-bors
A chilliként is közismert Cayenne-bors jelentős mennyiségű kapszaicint tartalmaz, melynek köszönhetően serkenti az emésztést és az anyagcserét, fokozza a zsírégetést, nem utolsósorban pedig hatékony étvágycsökkentő is. Kiválóan alkalmas a bélrendszer méregtelenítésére és fertőtlenítésére, a népi gyógyászatban fájdalomcsillapításra használják, egyes vélemények szerint pedig hatásos afrodiziákum. Rendszeres fogyasztása regenerálja és védi a gyomor nyálkahártyáját, enyhíti a meghűléses tüneteket, a legújabb kutatások szerint pedig megóvja a DNS-t a rákkeltő anyagok káros hatásaival szemben. Ha kedveled a kissé csípős ízeket, használhatod levesek, saláták, húsok ízesítőjeként, sőt, akár a forró csokidat is különlegessé teheted segítségével.
OLVASD EL EZT IS!
- paradicsom
- chili
A leggyorsabban fogyasztó zöldségek
- villámdiéták
- villámdiéta mintaétrend
Emésztésjavító, zsírapasztó diéta
- villámdiéták
- villámdiéta mintaétrend